İmamoğlu'na bir şok daha! Mahkeme "dur" dedi

İBB Meclisi'nin çalışma gün sayısını 5'ten 2'ye düşürüp AK Parti İBB Meclis grubunun, eylülde yapılacak meclis toplantılarının 5 gün boyunca yapılmasına ilişkin teklifini oylatmadığı belirtilen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun tasarrufuyla ilgili mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

10 Eylül 2019 Salı 13:35
İmamoğlu'na bir şok daha! Mahkeme "dur" dedi

İstanbul 10. İdare Mahkemesinde açılan davada, dosyadaki bilgilere göre, İBB Meclisi'nin 7 Temmuz 2019 tarihli toplantısında Başkan İmamoğlu, meclisin çalışma gün sayısını 5'ten 2'ye düşürdü.

Bunun üzerine meclis toplantılarının kaç gün yapılması gerektiği üzerine tartışma başladı. AK Parti, İBB Meclisi'nin kurulduğu günden beri haftanın 5 günü toplandığını, 2 günlük sürenin çok yoğun gündemin görüşülmesine yetmeyeceğini savundu.

Başkan İmamoğlu ise meclis toplantıları için 2 günün yeterli olabileceğini öne sürdü. AK Parti grubu, eylülde yapılacak meclis toplantılarının 5 gün boyunca yapılmasına ilişkin öneride bulundu. Ancak İmamoğlu, bu yöndeki teklifini oylamaya sunmadan reddetti.

AK Parti İBB Meclis Üyeleri Ömer Çetinkaya ve Faruk Gökkuş, İmamoğlu'nun tasarrufunu yargıya taşıdı. İstanbul 10. İdare Mahkemesinde açılan "yürütmeyi durdurma" davasında İmamoğlu'nun uygulamasıyla ilgili mahkeme kararını açıkladı.

"İşlemin hukuka aykırılığı açık"

İmamoğlu'nun uygulamasının telafisi imkansız zararlar doğuracağı belirtilen kararda, "Dava konusu işlem eylül ayında yapılacak meclis toplantısına ilişkin olması ve toplantıdan önceki aşamaya ilişkin olması sebebiyle telafisi imkansız zararların doğacağı aşikardır. Açıklanan nedenlerle, hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin, uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 sayılı kanunun 27. maddesi uyarınca teminat almaksızın yürütülmesinin durdurulmasına karar verildi" denildi.

İstanbul 10. İdare Mahkemesinin 9 Ağustos 2019 tarihinde verdiği bu karara, İstanbul Büyükşehir Belediyesi itiraz etti. İBB avukatı Şuğle Kınık'ın yaptığı itirazı da İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 6. İdare Dava Dairesi görüştü.

1.İdare Dava Dairesi, 5 Eylül 2019 tarihinde oy birliğiyle itirazı reddetti. Dairenin ret kararında, "2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununu 27. maddesi uyarında dava dosyasındaki bilgi ve belgeler incelenerek işin gereği görüşüldü. Dayandığı hukuki ve kanuni nedenler karşısında, itiraz istemine konu edilen mahkeme kararı, dairemizce de uygun görülmüş olup, itiraz istemine ilişkin dilekçede ileri sürülen iddialar sözü edilen yürütmenin durdurulması isteminin kabulü yolundaki kararın kaldırılmasını gerektirecek nitelikte bulunmadığından itirazın reddine oy birliğiyle karar verildi" hükmüne yer verildi.

"Meclisin ne zaman ve ne kadar çalışacağına meclis karar verir"

AK Partili meclis üyesi Ömer Çetinkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hem idare mahkemesinin hem de istinaf mahkemesinin kendilerini haklı gördüğünü belirtti.

Belediye meclisinin iradesinin bir başkasına bırakılamayacağını dile getiren Çekinkaya, şunları kaydetti:

"İBB Başkan Ekrem İmamoğlu, 'meclisi istediğim zaman açar, istediğim zaman kapatırım' anlayışında. Böyle bir şey kanunda yok. Belediye meclisi, encümen ve başkanlık gibi ayrı organdan oluşuyor. Meclis, karar organıdır. Tüm şartlarını başkana bıraktığımızda bu olmaz. Meclisin ne zaman ve ne kadar çalışacağına yine meclis karar verir. İmamoğlu, yetkisi olmadığı halde ağustosta verdiğimiz önergemizi oylatmayarak reddetmişti. Bu işlemi hukuka aykırıydı. Bunun üzerine mahkemeye başvurduk. Mahkeme bizi haklı, onu da haksız buldu ve işlemini iptal etti."

"Kaybedecek bir saniyemiz bile yok" demişti

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçimden önce "Kaybedecek bir saniyemiz bile yok", "İstanbullular hizmet bekliyor", "çok çalışacağız" diyerek vatandaşın gözünü boyamaya çalışmış, mazbatasını alır almaz da koltuğunu vekiline devrederek tatile koşmuştu.

İBB Meclisi'nin çalışma gün sayısını 5'ten 2'ye düşürme kararı da İmamoğlu'nun ne kadar çok çalıştığını bir kez daha gösterdi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Eylül 2019 Salı 13:35

YORUM YAZ

 • KaganKagan4 gün önce
  Eski yönetim gibi bu da istediğimi yaparım havasında. Birkaç ay sonra bu da kendi vakıflarına milyonları aktarmaya başlar. Vatandaşın parasını vatandaşa harcayın. Oglunun, kızının vakıflarına milyonları aktarmak nedir.
 • Reis HürdolaşReis Hürdolaş5 gün önce
  Tabi içerde çalışanları türlü zorluklar istifa eşiğine getiriyorlar. İnsanları evlerinde çok uzaklar iş veriyorlar Mesela Fatihte oturan Beykoz'da Üsküdar'da oturan Avcilar'da. Böylece bir baskı başladı. Anlamıyorum Bunun bir yaptırımı olmalı. Yoksa böyle demokrasiye lanet olsun. Bu zulüm her kesimi ilgilendir. İktidar kendini kenara çekemez. İktidarsan ve belediye başkanları sana bağlıysa mazeret sunamazsın. Yok kanun manun diyorsa elinde kalem kağıt var. Her halde bu engelli yok. Olan mazluma oluyor. O yüzden bu demokrasi türünün içine tüküreyim....
 • kadrikadri5 gün önce
  bu millete oh olsun iyi oldu İmamoğlu...adamın derdi cami ile logo ile dinsizlik ile terör ile...istanbulda çok eşşek var..arada gidenlere yazık oldu..ohhh olsun oh...
 • SamReyizSamReyiz5 gün önce
  5 gün meclis çalışırsa adam nasıl gezsin tatile gitsin olm... Tevbe bismillah.Adam yemeye içmeye parasına para katmaya geldi mütayyit reyiz.
 • sezgiinsezgiin5 gün önce
  Kardeşim YENİ AKİT buradan yazıyor bunları ama Milletin kaçı bu haberden bu gerçeklerden haberdar? yandaş kominist sömürü ihanet çeteleri gazeteleriyle tv leriyle açık oturumlatıyla sosyal medyalarıyla İmamoğlunun yanlışlarını söylemiyorboyuna şişiriyorlar. övüyorlar adamı yere göye sığmazbaşarılı biri olarak lanse ediyorlar millete.nerde YENİ AKİT ten başka vatansever yokmu bu memlekette lütfen sesinizi duyurun , gerçekleri haykırın. bu fitneciler milltei yalanlarla kandırıyor. ülkemize çooook zarar veriyorla.
 • MUHAMMET YILDIZMUHAMMET YILDIZ5 gün önce
  CHP SAYESİNDE BELEDİYEDEKİ P...İKLER TEMİZLENCEK.Bİ MAHKEME ARARI LEHLERİNDE OLMUŞ SEVİNİYORLAR. YUZLERCE MAHKEME KARARI İSE CHP NİN DEDİGİ OLDU.ONLARI BİLMİYRSUNUZ ELLAM :)
 • NuriNuri5 gün önce
  Aynı recep tayyip gibi istediğimi atar istediğimi görevden alırım düşüncesinde
 • Leventbay Leventbay 5 gün önce
  Canşımyayındam hiçKaçırmıyorum toplantıları bari buna yasak gelmese kimin kim oldugu ortaya çıkıyor orda
 • sukrusukru5 gün önce
  Adam i.b.b,yi kâzım Efendi'nin köy bakkalı gibi yönetmek istiyor.
 • Tata TongaTata Tonga5 gün önce
  Başkan yokken fırsat bu fırsat istediğimiz kararları alalım, kararın uygulanmasından da başkanı sorumlu tutup başkandan hesap soralım hesabı mı yapılıyor?
 • Leyla Leyla 5 gün önce
  Yahu herif oraya hizmet için gelmediği hemen baştan belli oldu .adam dağa çıkacak teröristlerle görüş alış verişiyapacak .beş gün çalışırsadağa çıkmaya vakit kalmaz .O yüzden belediye meclisini haftada iki çalışma isteğinde fakat kanunları hesap edemiyor. Orası senin babanın çiftliği değil bunu öğreneceksinyoksa kayyum tepende hazır.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

15 Eylül 2019