İlk yerli savaş uçağında kriz!

Türkiye'nin İngiltere ile ortak yürütülen ilk yerli savaş uçağı TF-X'de motor krizi çıktı. İngiliz basının haberine göre, Türkiye'nin projenin fikri haklarını talep etmesi üzerine ortaklık tehlikeye girdi.

14 Haziran 2018 Perşembe 11:00
İlk yerli savaş uçağında kriz!

İngiliz Financial Times (FT) gazetesi, Londra ve Ankara’nın ortak yürüttüğü Türkiye’nin ilk yerli savaş uçağı projesi TF-X’in sallantıda olabileceğini yazdı. Laura Pitel imzalı haberde, tarafların 5’inci nesil savaş uçağı projesinde yaşanan bir anlaşmazlığı çözmek için yoğun çaba sarf ettiği belirtildi. TF-X uçaklarının, Kale Grubu ve İngiltere’nin otomotiv ve havacılık şirketi Rolls-Royce’un iş ortaklığında geliştirilmesi planlanıyordu.

‘Veri transferi’ teklifi

 Türkiye ise Rolls-Royce’un teklifini yetersiz bularak yeni kurulan yerli şirket “TR Motor” ile çalışmaya başlamıştı. FT gazetesine göre Türk savunma yetkilileri Rolls-Royce’dan, BMC’nin büyük oranda kontrol ettiği savunma sanayi üreticisi şirket TR Motor ile hassas teknolojik verilerin transferini talep etti. Rolls-Royce ise TR Motor’un programa ilişkin “tüm fikri haklara sahip olmasını” ve bu hakları yönetmesini istemedi. Şirket hem İngiliz hem de Türk bakanlara kaygılarıyla ilgili bilgi verdi.

"KISITLAMA İSTEMİYORUZ"

Gazeteye konuşan bir Türk yetkili şunları söyledi:

Türkiye fikri haklara sahip olmak istiyor, işin özü bu. Biz bağımsız bir savunma sanayi üreticisi olmayı hedefliyoruz. Yabancıların kısıtlamalarına maruz kalmak istemiyoruz.

F-16'LARIN YERİNE GELECEK

Yeni geliştirilen TF-X savaş uçağının F-16’ların yerine geçmesi hedefleniyor. TF-X, İngiltere ve Türkiye arasında 2017’de imzalanan 125 milyon dolarlık savunma anlaşmasıyla gündeme gelmişti. Anlaşmaya göre, BAE System ile TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ) TF-X Türk savaş uçağı geliştirmek için birlikte çalışacak.

LONDRA'DA GÖRÜŞÜLMÜŞTÜ

“Erdoğan’ın geçen ay Londra’ya yaptığı ziyaret sırasında tarafların IP konusunu çözdüğü izlenimi verildi, teknoloji ve ihracat koşulları dahil anlaşmanın detaylarının 31Temmuz’a kadar belirlenmesi yönünde bir niyet beyanı anlaşması imzalandı. Ancak Türk yetkililer daha sonra bir kez daha TR Motor’un programa süpervizörlük etmesi yönündeki talebi yineledi. Savunma Bakanı Gavin Williamson konuyu mevkidaşı Nurettin Canikli ile geçen haftaki Nato toplantısında görüştü. İki taraf uzlaşmaya varamazsa, Rolls-Royce programdan çekilmeye zorlanabilir. Bu da TUSAŞ ile 100 milyon sterlin değerinde kontrat imzalayan BAE Systems şirketinin projedeki rolünü sorgulatır. BAE şirketinden, hem İngiltere hem de Türkiye’de TAI ile birlikte çalışan mühendislerin sayısı 200.”

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Haziran 2018 Perşembe 11:00

YORUM YAZ

 • Huseyn CiftciHuseyn Ciftci9 ay önce
  bir dakika, koskoca Savunma Sanayii Müsteşarlığı var. bu ayrıntıyı çalışmadan mı projeye başladılar? eğer öyleyse, bu konuyu çalışan ekibin tamamıyla görevden uzaklaştırılması lazım. böyle ciddiyetsizlik olmaz. eğer işin içyüzü öyle değilse lafım yok.
 • VATANDAŞVATANDAŞ9 ay önce
  tank motorunda UKRAYNALILARLAR - UÇAKDA RUSLARLA ÇALIŞILSA BİZİM ŞİMDİYE KDADAR TANKIMIZDA UÇAGIMIZDA OLURDU
 • rüştü rüştü 9 ay önce
  ne zaman şu gavurlarla iş yapmamayı öğreneceğiz.... hele de ingiliz le...... küffarın başı o.
 • özdemir kartalözdemir kartal9 ay önce
  proje başlarken ingiliz korsiyumu rosroys motor la türkiye ye ortaklık teklif ettibence ortaklıktan önce ingilizlertürkiyenin böyle bir sipersonik uçakyapabilecek teknoloji elleride varmı bunu mertak ettilermerakları türkiyenin motor kısmını tam halledemedii görülünceortaklıktan çekildileroysa bilmiyorlar türkiye jet motoru üretebilecek teknolojiye sahip bu da ingilizlere kapak olsun
 • she-ezshe-ez9 ay önce
  Ey fatttttoooooşşşş ...., Fikir sahibi olmadan önce bigi sahibi ol. Senin bütün yorumların yahudilerin etrafında dolanıyor. İşin özünü ögren önce, Ne varki sen ve bu gazetecikte yorum yapanlar çogu senin gibi cahiller ve paranoidler, her konuda Türkiye düşmanlıgı görüyorsunuz, dar kafalılar bu teknologi sırlarıdır kimse kimseye kaptırmak istemez.
 • fatoşşşşşşşşşfatoşşşşşşşşş9 ay önce
  england demek yahudi demektir. ha ısrael ha england ha abd hiç birbirlerinden farkları yoktur bu pisliklerin. bunlardan yumurta alırken bile kihiç almayalım derim , içinde sarısı varmı diye bakacaksın. içindeki sarısını şırıngayla çalıp deliğinidekapatıp öyle satarlar bize.
 • berzah_berzah_9 ay önce
  al sana ingiliz,sen ingilizin kayığıyla denize açılırsan ne zaman seni denize atar belli olmaz...
 • TÜRKOĞLUTÜRKOĞLU9 ay önce
  RUSYAYALA ÇALIŞILSIN.BIKTIK BİZİ YIKAN İNGİLİZ OYUNLARINDAN.ONLARIN BİZE KARŞI OLAN HER GİRİŞİMİNDE PİSLİK VAR.
 • OkanOkan9 ay önce
  Arkadaş Osmanlı Devleti ne parası ödendi ği halde gemileri vermeyen parayi iade etmeyen sonra en buyuk düşman lardan biri bunlar değilmi bu yavsaklar la ne anlaşması ne iş birliği bu ülkede bu işleri yapıcak insanlar yokmu bu insanları yetistiremezsek daha çok ....
 • FurkanFurkan9 ay önce
  Önce motoru hallet.... kaportayı her yerde halledersin.....
 • musulmannamlusumusulmannamlusu9 ay önce
  ingiliz yahudileriyle ortaklık sonlansın, emin olun Allah daha hayırlısını nasip eder.
 • yorumyorum9 ay önce
  tai işin içindeyse zaten hayır gelmez örnek anka iha

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Mart 2019