İbrahim Ethem Hazretleri’nin verdiği ders

Beytullah'a ulaşmak için yaya olarak yola çıkan İbrahim Ethem Hazretleri'nin birçok merkebi vardır. Sabır merkebi, şükür merkebi, rıza merkebi...

21 Temmuz 2019 Pazar 12:09
İbrahim Ethem Hazretleri’nin verdiği ders

İbrahim Ethem hazretleri bir kere yaya olarak Beytullah’a giderken, devesinin üzerinde bir Arabi ile aralarında şöyle bir konuşma geçer:

Ya şeyh nereye?

Beytullah’a

Sen bu yaya halinle Beytullah’a nasıl varacaksın?

Benim çok merkebim var.” Arabi:

Onlar nelerdir?” diye sorunca, İbrahim Ethem Hazretleri şu cevabı verdi:

Başıma bir bela gelince sabır merkebine, bir nimete mazhar olduğumda şükür merkebine, Mevla’nın bir kazasıyla karşılaştığımda rıza merkebine binerim. Nefsim beni bir şeye çağırdığında ise ömrümün kalanının geçeninden az olduğunu düşünür, onu terk ederim.

O zaman Arabi ona: “Esas süvari sensin, ben ise yaya kalmışım. Allahü Teala’nın beldelerine hayırla yürü” diyerek takdir hislerini ifade eder.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 21 Temmuz 2019 Pazar 12:09

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    21 Ağustos 2019