İBB eski Genel Sekreterinden İmamoğlu’na istifa cevabı: Hukuken mümkün değil

İBB Başkanı CHP'li İmamoğlu'nun "Biz istifa ettik' diyen genel sekreter ve yardımcıları 10 kişi İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin en önemli iştiraklerinin yönetim kurulu başkanı. Bu nasıl istifa?" açıklamasına cevap veren İBB eski Genel Sekteri Hayri Baraçlı, "Fiilen sona ermiş bir görevden tekraren istifa etmem hukuken anlamsızdır." dedi.

14 Temmuz 2019 Pazar 15:01
İBB eski Genel Sekreterinden İmamoğlu’na istifa cevabı: Hukuken mümkün değil

Bir süre önce görevinden istifa eden İBB eski Genel Sekteri Hayri Baraçlı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun "Şirketlerle ilgili şu anda anlaşılmaz bir direnç yaşanıyor. 'Biz istifa ettik' diyen genel sekreter ve yardımcıları 10 kişi İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin en önemli iştiraklerinin yönetim kurulu başkanı. Bu nasıl istifa? Bu millet bizden hesap soracak." sözleri üzerine açıklama yaptı.

Hayri Baraçlı, istifa ettikten sonra İBB iştiraklerindeki Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinin kendiliğinden sona erdiğini belirterek, tekraren istifa etmesinin hukuken anlamsız olduğunu söyledi.

Hayri Baraçlı'nın yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Tekraren istifa hukuken anlamsızdır"

"İBB Genel Sekreterliği görevinden istifa ettikten ve İBB ile ilişiğim kesildikten sonra Öğretim Üyeliği görevime geri döndüm. Bu ayrılış sonrası ilgili yönetmelik gereği iştiraklerdeki temsilci üye sıfatım kendiliğinden düşmüş ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevim kendiliğinden sona ermiştir. Bu nedenle fiilen sona ermiş bir görevden tekraren istifa etmem hukuken anlamsızdır.

"Kendi istekleri ile istifa etmişlerdir"

Ayrıca emekliye ayrılan Muzaffer Hacımustafaoğlu ve Mevlüt Bulut ise istifa sonrası emekliye ayrıldıkları için ilgili madde gereğince otomatikman iştiraklerdeki görevleri de sona ermiştir. Yine istifa eden diğer Genel Sekreter Yardımcıları, Süleyman Karalı, Nihat Macit, Çağatay Kalkancı, Eyyüp Karahan, Adil Karaismailoğlu ile 1. Hukuk Müşaviri Ali Karaaslan ise Yönetim Kurulu Başkanı oldukları İştirak Şirketi'nin Genel Kurulu'nun toplanması için gerekli çalışmaları yapmışlardır. İBB İştiraklerinde Genel Kurulların toplanması için çalışmalar yapılmış ve geçtiğimiz hafta cuma günü itibariyle çağrılar tamamlanmıştır. Böylece görevi bırakmadığı iddia edilen arkadaşlar da Yönetim Kurulu Başkanı olarak Genel Kurulu toplamak için gerekli işlemleri takip etmişlerdir. İşlemlerin tamamlandığı cuma günü itibariyle ise iştiraklerdeki görevlerinden yine kendi istekleri ile istifa etmişlerdir.

"Hak edilmeyen ücret alınması söz konusu değil"

Resmi durum bu iken "istifa etmiyorlar" diye çeşitli vesilelerle açıklamalarda bulunulmasının en masum yaklaşımla bilgi eksikliğinden kaynaklandığına inanmak istiyorum. Diğer "6 aydır hak edilmeyen maaş alma" iddiası da en hafif tabirle yanlış ve hangi hesaba göre yapıldığı belirsizdir. Bu nedenle hak edilmeyen bir ücret alınması kesinlikle söz konusu değildir.  Eksik bilgiye dayalı açıklamalar ve haberler kamuoyunu yanıltabilir. İstifa ederken de belirttiğimiz gibi İBB Yönetimi ile her alanda tecrübelerimizi paylaşmaya hazır olduğumuzu tekrar hatırlatıyor, kamuoyunun doğru bilgi edinmesi için bu açıklamayı paylaşma zorunluluğu hissediyorum."

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Temmuz 2019 Pazar 15:01

YORUM YAZ

 • HadraHadra2 gün önce
  Bu adam veya diğerleri Genel Sekreterlikten İstifa ettimi etti. İştiraklerise şirketler,ortaklıklardır. Genel sekreterlik Koltuğu boşmu Boşİştiraklerin durumu San engel teşkil etmeyeceği gibi, Hizmet ve yatırım yapmana da engel değil! Hukuki bir engel var ise neden adliduruma intikal ettirmiyorsun medya şikayet Blöf yapmaktır.Hizmet yapmaya bahane aramaktır. Halk daha san ne yapsın? Yetki verdimi verdi. daha uyduruk kaydırık bahane arama! halk arkanda. Sen evvela verdiğin vaatleri yerine getirmeye çalış! Tıkandığın yerde Hukuka baş vur! Buraya talip olurken bu gibi zorlukların çıkacağını akl etmedinmi? Ama ne olacak İngilizce İşletme okumuşsun Proje, Emlak vs vs nerde ? Bakalım İhaleKomisyonları ne olacak? Yatırımlar ne olacak? Hangi Usul ile İhaleler yapılacak Zaman en iyi ilaçtır.Her zaman şu durum maalesef amamaalesef tarihimizde hep tekerrür etmiştir. Temenni ederim bu sefer olmasın! Gelen Gideni arattırır demişler vesselam.
 • Emre BayındırEmre Bayındır2 gün önce
  İyi de, kağıt üzerinde sizin adınız görünüyorsa yönetici olarak hala, bunun bir dilekçe ile ya da yönetim kurulu toplantısı yoluyla değişmesi gerekmiyor mu? Hukuken geçersizlik kazanması başka şey, belediyenin ilgili iştiraklerinde gereken işlemlerin yapılıp işin resmiyete kavuşturulması bambaşka bir şey.
 • Vesayet savascisiVesayet savascisi2 gün önce
  Başkan 16milyon İstanbullunun oyu ile seçildi.Beldiye meclisi nedir önünü kesmeyin belediyeyi belediye başkanı yönetir.Onunu kesmeniz durumunda bir daha o mecliste azınlık durumuna dusersiniz .Eskişehir Yılmaz Büyükerşen örneği önünüzde
 • SeçmenSeçmen2 gün önce
  Akp çek elini istanbul belediyesinden 800 bin fark yetmedimi
 • Abdülkerim bin Aziz Abdülkerim bin Aziz 2 gün önce
  İşte şimdi İstanbul bağırsaklarını temizliyor, okçusu, bankamatikçisi, yalakası, yandaşı tası tarağı topladı kaçıyor. Ama nafile, mutlaka hesap sorulacak, yok öyle İstanbulluların parasını çarçur etmek.
 • HadraHadra2 gün önce
  Şu haleOturup İstanbulun yığınla birikmiş hizmet ve Çözüm bekleyen işlerini, Proplemlerini çözeceğine Personelle uğraşıyor, Adamın genetik yapısı böyledir sol zihniyetin; Ya sen bir kere Meydanlarda verdiğin sözleri yerine getir.her şey bitti de eskigenel sekretein şu anki durumu mu kaldı diyemiyorsun bu işlerin ehli değilim beceremiyorum insanlarla uğraşıyorsun, Bu Zihniyet Türkiyeye hiç bir tarihte yatırım , hizmet sunmamıştır.ya Bugünkü Oturduğun makam binaları dahi CHP yapmamışDP bu binaları yapmıştır. Bir tane Köprü, Yol, Baraj, hava Meydanı vb bir nümune varmı ya , 5 Metre boyundaki Haşim İşcan geçidinden başka varmı Yok Kardeşim yok yok, Allah(CC) nasip etmiyor! Merhum Erbakanın deyimi ile Kökü Bereketsiz bunların. kas fıslatmalarda Türkiye Devalüasyon Skandalı, Eski İç İşleri Bakanı Hasan Fehmi Güneşin Aynur Aydanla Beşiktaştaki Apartmandaki Skandalı, Ergun Göknelin İSKİ Skandali , Yine11 Millet vekilininGüneş Motel Skandalı hangisini yazalım ya bunların tarrihi bu Millete ibretlik Skandallarla dolu Hizmet yapmazlar Zarar vermekten başka hiç görevleri yoktur. Devr i Sabık bunların devri.
 • Abdülhamit Doğrucu Abdülhamit Doğrucu 2 gün önce
  birileri yalan söylüyor ama kim.durup dururken istifa etmiyorlar diye bir belediye başkanı söyleyebilirmi .bana inandırıcı gelmedi hayri baraçlı nın söyledikleri.yağlı börek kaymaklı baklava bu devlet makamları kamu makamları yağma hasanın böreği kimse bırakmak istemiyor.kul hakkı yiyenlerin yedikleri yedi sülalesinden çıksın inşallahharam zıkkım olsun.
 • ataata2 gün önce
  abi karşında iyi bir fetö terbiyesi ile içiçe olmuş omurgasız bi yaratık var. ne hukuku??? herife bak arkanı kolla....diker betonu ağzın açık kalır ..
 • MuratMurat2 gün önce
  Para senin hesabına yatıyor. Resmi olarak istifa etmediğimiz için atama yapılamıyor
 • AyhanAyhan2 gün önce
  Hortumcular. Yediler bitirdiler belediyeyi. Yazıklar olsun. Hırsızlar
 • bozokbozok2 gün önce
  İmamoğluna bir rol vermişler halen o role göre oynuyor. Biri desin artık seçim bitti bırak artık oynamayıda verdiğin vaatlere yoğunlaş. Tabiki başarabilirsen. Sorunda burda zannedersem. Baktıki Vaatleri yerine getiremeyecek bari oyuna devam edeyim diyor. Nasıl olsa kandırdığı uyatabildiği bir kitle var. İlgili şahıslar diyor ki biz zaten o istifa ile bütün görevlerimizden ayrıldık diyor. Bunlar halen milletin hakkın diye avazlanoyor. Bir soru. İşinin ehli olmadan o makama talip olup boşuna zaman harcaman milletin hakkını yemen olmuyor mu imamoğlu?Adam sana dediki bu işi bilmiyorsun galiba danışmanlarında seni doğru bilgilendirmiyor. İstersen ben yine sana yardımcı olayım diyor. İstanbulu yönetmeye talip olan bir başkan ve yönetemi için bu sözler utanılacak durumdur. Tabiki bilene... üzüldüğüm bir durum hiç böyle boş sözlerle gündemi işgal eden bir başkan daha hiç görmemiştik maalesef onuda gördük. Sonuç. Kendine gel imamoğlu oyun bitti. Şuan zaman hizmet etme zamanı. Boş söylemlerle gündemimizi meşgul etme artık. Herkesin işi gücü var. Seninde bir uğraşın olsun artık. İş olarak laf olarak değil...
 • Benim başkanım değilsin demiş g zekalınınbiri. Sen İstanbul musun?Benim başkanım değilsin demiş g zekalınınbiri. Sen İstanbul musun?2 gün önce
  Allah akıl versin
 • saddisaddi2 gün önce
  ekrem, 16 milyon Istanbullu adına KONUŞMA. Sen asla ve asla benim belediye başkanım OLAMAZSIN. 8 Milyon kişi seni başkan olarak kabul etmiyor.Haddini bil.
 • CemCem2 gün önce
  Kardeş ibb deki görevin farklı ibb şirketlerinin yönetimindeki görevin farklı. Birinden istifa edince diğerinden de istifa etmiş olmaSın. Şirketten de istifa etmen gerekiyor. Milleti kandırma
 • HukukHukuk2 gün önce
  Hukuk mu ? O nedir.Haa şu işinize geldiğinde kullandığınız işinize gelmediğinde bürokratik oligarşi darbe yasası ayakbağı falan fistancart curt dediğiniz çok amaçlı ergonomik ingiliz anahtarı mı
 • Şarkın Şarkın 2 gün önce
  Haber mi bu şimdi. Başkan imamoğlu gerisi boş
 • Mehmet öksüz Mehmet öksüz 2 gün önce
  Karışık bidurum gibi madem istifa ettin ozaman evinde otur eski görev yerinde daha ne işinvar.
 • salihsalih2 gün önce
  AK Partinin kaybetme sebebi işte bu tavırdandır dostlar..hala kavrayamamışlar demek..

Günün Özeti

Günün Karikatürü

17 Temmuz 2019