• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Huzeyfe’yi aradı Belçika biliyordu

Brüksel'i kana bulayan teröristlerden İbrahim El Bakraoui, geçtiğimiz yıl Türkiye'ye geldi. Suriye'ye geçmeye çalışan Bakraoui, DAEŞ'in Tel Abyad sorumlusu Ebu Huzeyfe'yi aradı. Türk istihbaratı bu teması öğrendi, Bakraoui'yi sınırdışı etti. Belçika'ya haber verildi ancak bu bilgi umursanmadı.

Yeniakit Publisher
2016-03-25 08:42:00 -
Huzeyfe’yi aradı Belçika biliyordu

Türk güvenlik güçleri, Brüksel'de 34 kişinin yaşamını yitirdiği terör saldırısında yeralan canlı bomba İbrahim El Bakraoui'nin, 2015 yılında yurda giriş yaptıktan sonra terör örgütü DAEŞ'in Tel Abyad sorumlusu 'Ebu Huzeyfe' ile temas kurduğunu tespit etti. Bunun üzerine Gaziantep'te gözaltına alınan Bakraoui'nin 'yabancı terörist savaşçı' olduğu yönünde Belçika'nın güvenlik ataşesine bilgi verildi. Ancak Belçika, Bakraoui'nin terörizmle bağlantısını tespit edemediğini öne sürerek bir işlem yapmadı. Bakraoui ise kendi talebi doğrultusunda Hollanda'ya gönderildi.

O BİLGİYİ İNKAR ETTİLER

Brüksel Havalimanı'ndaki kanlı terör saldırısını gerçekleştirdiği belirlenen İbrahim EL Bakraoui'nin Türkiye'ye girdikten sonra Suriye'deki çatışma bölgelerine geçmeye çalıştığı ve bununla ilgili de Belçika'ya bilgi verdiği ortaya çıkmıştı. Ancak Belçika Adalet Bakanı Koen Geens, yaptığı açıklamada, Bakraoui'nin Türkiye'de yakalandığını ancak Belçika'ya değil, Hollanda'ya gönderildiğini kaydederek, “Terörizmle bağlantılı olmayan bir suçtan hapis yattı, şartlı olarak tahliye edildi. O dönem terör bağlantısı bilinmiyordu” demişti. Güvenlik güçleri, intihar bombacısı Bakraoui'nin Türkiye'ye giriş yaptıktan sonra terör örgütü DAEŞ'in Tel Abyad sorumlusu Ebu Huzeyfe ile temas kurduğunu belirledi. Yapılan teknik takip sonucu Bakroui, Gaziantep'te gözaltına alındı. Gaziantep 3. Sulh Ceza Mahkemesi, 19 Haziran 2015'te verdiği kararla, Suriye'deki çatışma bölgesine geçmeye çalıştığı belirlenen Bakroui'ye adli kontrol koydu. Yetkili makamlar, Belçika'nın güvenlik ataşesine, Bakraoui'nin yabancı terörist savaşçı olduğu ve DAEŞ'in Tel Abyad sorumlusuyla temas kurduğu yönünde bilgi verdi. Ancak Belçika güvenlik ataşesi, Bakraoui'nin terörizmle bağlantısını tespit edilemediğini öne sürdü. Bu nedenle de hiçbir işlem yapmayan Belçika, Bakraoui'yi almadı. Belçika'nın 'terörizmle bağlantısı tespit edilemedi' raporuna rağmen Türkiye, adli kontrol kararının bitmesinin ardından Bakraoui'yi 2015'in temmuz ayında kendi talebi doğrultusunda Hollanda'ya sınırdışı etti. Sınırdışı işlemini 14 Temmuz 2015 tarihinde Belçika Büyükelçiliği'ne de bildiren Türkiye ayrıca, Bakraoui hakkında 'yurda giriş yasağı' tedbiri aldı. Ancak Bakraoui'nin, 11 Ağustos 2015'te Antalya Havalimanı'ndan Türkiye'ye tekrar giriş yaptığı belirlendi. Belçika'nın yine bir işlem yapmaması üzerine Bakraoui, 25 Ağustos'ta ikinci kez Hollanda'ya sınırdışı edildi.

Brüksel Havalimanı'ndaki bombayı İbrahim El Bakraoui patlattı. Metro istasyonundaki saldırıyı ise kardeşi Halid El Bakraoui gerçekleştirdi. Saldırılarda teröristler dahil 34 kişi öldü.5 AY SONRA 'HIRSIZLIKTAN'


Türkiye'nin tüm uyarılarına rağmen İbrahim El Bakraoui hakkında hiçbir işlem yapman Belçika, sınırdışı edildikten yaklaşık 5 ay sonra, yani 13 Ocak 2016 tarihinde 'nitelikli hırsızlık' suçundan yer tespiti amacıyla difüzyon mesajı yayımladı. Yani Belçika, Türkiye'nin 'yabancı terörist savaşçı' uyarısını yine umursamadı.

Yeni bir saldırı ihtimaline karşın yolcular tren istasyonlarına üstleri aranarak alınıyor. Brüksel caddelerinde polislerin yanısıra askerler de görev yapıyor.Bir arada olmalıyız


Brüksel'deki terör saldırılarının kurbanlarını anma etkinlikleri sürüyor. Borsa Meydanı'nda toplanan yüzlerce kişi, kurbanlar için çiçek bırakıp mum yaktı. Bıraktıkları notlarla da 'korkmadıklarını' vurgulayan katılımcılar, terörü lanetledi. Bir Belçikalı, “Durum Avrupa için çok karışık” derken, bir üniversite öğrencisi ise, “Burada olmak bizim için çok anlamlı. Gelip mum yakmak istedik. Çünkü birarada olmamız gerekiyor” diye konuştu.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23