Hollanda'da 'sarı yelekliler' sokaklara indi! Dalga dalga yayılıyor!

Sarı yelekliler, Hollanda'nın çeşitli şehirlerinde de sokağa indi. Genellikle ülkedeki aşırı sağcı grupların çağrısı üzerine toplanan göstericiler, birçok konuda hükümetin politikalarını protesto etti.

08 Aralık 2018 Cumartesi 20:27
Hollanda'da 'sarı yelekliler' sokaklara indi! Dalga dalga yayılıyor!

Sosyal medyada yapılan çağrılar üzerine, sarı yelekliler, başkent Amsterdam, Lahey, Rotterdam, Eindhoven, Leeuwarden, Groningen, Alkmaar, Nijmegen, Tiel, Zaltbommel ve Maastricht kentlerinde toplandı.

Genellikle ülkedeki aşırı sağcı grupların çağrısı üzerine toplanan göstericiler, Birleşmiş Milletler Göçmen Paktı, emeklilik yaşı, sağlık ve eğitimdeki pahalılık ve göçmen sorunu gibi konularda hükümetin politikalarını protesto etti.

Amsterdam merkez ve Rotterdam Erasmus Köprüsü'nde toplanan yaklaşık 300 sarı yelekli, yürüyüş yaparak, oradan geçenlere çiçek dağıttı.

Başbakan Rutte ile görüşme talep ettiler

Lahey'de meclis önündeki meydanda toplanan yaklaşık 100 sarı yelekli ise Başbakan Mark Rutte'nin bizzat gelip kendileriyle görüşmesini talep etti.

Gösteride, "Rutte istifa" ve "Rutte defol git" sloganları atıldı.

Bir süre sonra meydanın etrafında yürüyen eylemciler içerisinden bir grup, meclise ait Binnenhof Meydanı'na girmek istedi. Polis, eylemcilerin meydana girmesine izin vermedi.

Çok sayıda polisin görev yaptığı gösterilerde, Amsterdam'da 3 kişi, polise hakaret ettikleri ve yanlarında bıçak ve havai fişek bulundurdukları gerekçesiyle gözaltına alındı.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 08 Aralık 2018 Cumartesi 20:27

YORUM YAZ

  • HACI HACI 3 ay önce
    Gözün aydın Hollanda kocan eve döndü
  • haydahayda3 ay önce
    bizdeki yandaş, yoldaş ve iki yüzlü medya yolda bir sarı yelekli görse manşetten terörist ve vatan haini ilan eder... trafik polislerine şimdiden acıdım inşallah kabak başlarına patlamaz :)
  • intertiumintertium3 ay önce
    vay senmisin avrupa ordu kursun amerikadan kurtulalım ona artık yolunmayalım diyen

Günün Özeti

Günün Karikatürü

27 Mart 2019