• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Hırsız İngilizler Fatih Sultan Mehmet tuğralı vakfiyenin satışı sundu! Türkiye devreye girdi

İngiltere'nin başkenti Londra'da dün müzayedede satışa çıkarılacağı duyurulan, üzerinde Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet'in tuğrası bulunan Zağanos Paşa Vakfı'nın vakfiyesi, Türkiye'nin girişimleriyle satıştan çekildi. Vakfiyenin İngilizlerin İstanbul'u işgali sırasında kaçırılan eserlerden olduğu belirlendi.

Yeniakit Publisher
2021-10-22 08:54:00 -
Hırsız İngilizler Fatih Sultan Mehmet tuğralı vakfiyenin satışı sundu! Türkiye devreye girdi

Balıkesir'de bulunan Zağanos Paşa Vakfı'nın kuruluş amacı ve kuruluş şartlarının yer aldığı Hicri 866 tarihli (1462) vakfiye, İngiltere’nin başkenti Londra'da bugün müzayedeye çıkarılacaktı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü Tescil Dairesi Başkanlığı ile Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü Kaçakçılık Dairesi Başkanlığı'nın yaptığı araştırmada, söz konusu vakfiyenin 1918-1920'li yıllarında İngilizlerin İstanbul'u işgali sırasında kaçırılan eserlerden olduğu belirlendi. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nde Zağanos Paşa Vakfı'nın tüm yazışmalarının bulunduğu, sadece vakıf senedi olarak da bilinen vakfiyenin kayıp olduğu tespit edildi.

Yakında evine dönebilir

Yıllardır aranan vakfiyenin müzayedede satışa çıkarılacağının öğrenilmesi üzerine Türkiye, iade süreci için çalışma başlattı. Vakıflar Genel Müdürlüğü Tescil Dairesi ile Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü Kaçakçılık Dairesi Başkanlıkları, INTERPOL'e eserin iadesi için başvuruda bulundu. Vakıflar Genel Müdürlüğü uzmanları ayrıca müzayede evi ile de görüştü.

Satışı durduruldu

Türkiye'nin girişimleri sonuç verdi ve bugün vakfiyenin satıştan çekildiği bilgisi alındı. Türkiye'nin girişimleri sonucu vakfiyenin satışı durdurulurken, süreç ve resmi yazışmaların takip edildiği belirtildi.

Açılış fiyatı 980 bin TL

Fatih Sultan Mehmet tuğralı vakfiye Besmele ile başlıyor. Arapça el yazısı ve siyah mürekkeple yazılan vakfiyede ayrıca vakıf kurucularının isimleri bulunuyor. Kırmızı dokuma ile kısmen güçlendirilen vakfiyenin son satırında da tarih yer alıyor. 114 santim uzunluğunda ve 20,5 santim genişliğindeki eserin müzayede açılış fiyatı ise 80 bin paunt (980 bin TL) olarak açıklanmıştı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

AA

KUTSAL EMANETLERİN KOPYASINI YERİNE KOYUPTA ASILLARINIDA ÇALMIŞ OLABİLİR BU UZUN BACAKLI ALÇAK İNGİLİZLER OF Kİ OF YÜREĞİMİZ YANIYOR AKLIMIZA GELDİKÇE ERMENİDEN İNTİKAMI ALDIK ŞİMDİ YUNAN KAŞINIYOR SIRADA YUNAN VE EN ÖNEMLİSİ İNGİLİZ VAR RABBİM BİZLEREDE NASİP ETSİN CİHADI ŞEHADETİ
 • Yanıtla

Şahin

Sadece İngilizce değil Avrupa ülkelerinin tamamının zenginliği hırsızlık ve somurgecilikten geliyor. Sonrada bunlara modern ve medeni insan deniyor
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23