Hijyen ve cilt sağlığı için yüz nasıl yıkanır?

Sağlıklı bir cilde sahip olmak için yüzünüzü doğru şekilde yıkadığınıza emin olmanızda yarar var.

24 Nisan 2019 Çarşamba 08:32
Hijyen ve cilt sağlığı için yüz nasıl yıkanır?

Yüz yıkamak bir rutin değil mi? Sabah uyanır uyanmaz doğruca banyoya gidilir ve yüz yıkanır. Akşam eve dönüşte bu alışkanlık tekrarlanır. Beyler genellikle kalıp sabun ile hanımlar ise jellerle yüzlerini yıkayıp, mikroplardan arındırmak ister. Peki, bu rutinin hijyen ve cilt sağlığı için yanlış olduğunu biliyor muydunuz?

Gözeneklerin açılması önemli

Gözeneklerden gece boyunca toksinler dışarı atılıyor. Bu nedenle gece yatağa girmeden önce yüzünüzü mutlaka yıkamanız gerekiyor.

Makyajla uyumayın

Sağlıklı bir cilt için uyumadan önce makyajın ciltten temizlenmesi son derece önemli. Makyaj ile uyumak gözlere de ciddi zararlar verir. Cildinizi bir yüz yıkama jeli ile yıkadıktan sonra mutlaka bir tonikle makyajdan arta kalanları temizleyin.

Kalıp sabun kullanılmamalı

Piyasada satılan birçok kalıp sabun yüz yıkamada kullanılmamalı. Söz konusu ürünler cildin ph değerini olumsuz etkiler. Bu da ciltte bakteri ve mayaların oluşmasına sebep olun.

Ilık su kullanın

Doğru bilenen bir yanlıştır ‘sıcak su gözenekleri açar, soğuk su gözenekleri kapar’ söylemi. Aksine hem sıcak hem de soğuk su cilde zarar verir. Bu nedenle sağlıklı bir cilt için yüzünüzü ılık suyla yıkamalısınız.

Ovalamayın, masaj yapın

Yüzünüzü sert hareketlerle yıkamak doğru bir davranış değildir. Bu cildinize ciddi zararlar verir. Ilık su ile yüzünüzü yıkarken, parmak uçlarınızla cildinize dairesel hareketlerle masaj yapabilirsiniz.

Kurulamak önemli

Yüzün kurulanması son derece önemlidir. Bu konuda da halk arasında bilinen yanlış bir gerçek mevcut. Yüz kurulanmazsa cilt nemli kalır düşüncesi tamamen yanlış. Yüzünüzü yıkadıktan sonra mutlaka temiz ve yumuşak bir havlu ile cildinizi narin hareketlerle kurulamalısınız.

Aşırı yıkamayın

Uzmanlar yüzün günde iki kez yüz yıkanmasının, cilt sağlığı için yeterli olacağını vurguluyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 24 Nisan 2019 Çarşamba 08:32

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    21 Mayıs 2019