Hamilelik döneminde anne ağlarsa; bebek ne hisseder?

Hamilelik döneminde anne adayı yediğine, içtiğine dikkat ettiği kadar psikolojisine de özen göstermek zorunda.

13 Haziran 2019 Perşembe 03:37
Hamilelik döneminde anne ağlarsa; bebek ne hisseder?

Hamilelik süreci her kadın için son derece özeldir. Anne adayı bir yandan değişen hormanlarıyla başa çıkmaya çalışırken bir yandan da 'anne'lik fikrine alışmaya çabalar. Hamilelik döneminde hem fiziksel hem de psikolojik olarak yaşananlar ise annenin ruh halini doğrudan etkiler.

Bebekler hissediyor

Yapılan bir araştırma bebeklerin anne karnındayken 6. aylarından itibaren annenin duygusal değişimlerinden etkilendiğini ortaya koymuştur. Bir anne mutsuzsa bebek bunu derinden hissedebiliyor.

Üzülmemek önemli

Elbette günlük yaşantımızda stresli, üzüntülü olduğumuz anların olması çok doğal. Ancak stres ve üzüntünün süresi uzarsa bu durum bebeği olumsuz etkileyecektir. Yapılan araştırmalar stresli gebelik geçiren annelerin, bebeklerinin de dünyaya geldikten sonra bir hayli stresli, hırçın olduğunu kanıtlamıştır. Aksine güler yüzlü annelerin bebekleri ise etraflarına gülücük saçmaya bayılır.

Aman dikkat!

Bazı anneler özellikle de hamileliğini planlamayanların büyük kısmı bu özel dönemlerinde depresyona girer. Bu karamsar ruh hali bebeğin bütün hayatını etkileyecektir. Uzmanlar, hamilelik döneminde depresyon yaşayan annelerin çocuklarının ergenlik yıllarında depresyona daha çok eğilimli olduğunun altı çiziliyor.

Ne yapmak gerekiyor?

Hali hazırda stres yaşamın bir parçası ancak bebeğinizin sağlığı için gerekirse mutluluk taklidi yapın. Emin olun bu alışkanlık zaman içinde size gerçekten mutlu olmayı öğretecektir.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Haziran 2019 Perşembe 03:37

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    25 Haziran 2019