• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Hafter neden apar topar kaçtı? İşte kaçışın perde arkası

CIA destekli terörist Hafter'in barış anlaşmasını imzalamadan Moskova'dan kaçmasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Nuh Albayrak, dün gece yaşananlarla ilgili ulaştığı çarpıcı bilgileri paylaştı.

Yeniakit Publisher
2020-01-14 15:13:00 - 2020-01-14 15:48:21
Hafter neden apar topar kaçtı? İşte kaçışın perde arkası

Libya'nın doğusunu işgal eden darbeci Hafter, Rusya'da dün yapılan müzakereler sonucunda hazırlanan ateşkes anlaşmasını imzalamadan Moskova'dan kaçtı.

AK Parti Grup Toplantısı'nda konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Hafter önce evet dedi sonra imzalamadan Moskova'dan kaçtı. Darbeci Hafter’in ortaya sürdüğü şartlar, zaten gerçek yüzünü ve asıl niyetini gösteriyor. Hafter'e hak ettiği dersi vereceğiz' ifadelerini kullandı.

Kaçısın perde arkası

Star'ın Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak, imza için süre istedikten sonra Moskova'dan kaçan Hafter'in kimlerle görüştüğüne dair çarpıcı bilgilere ulaştı.

Dün akşam Türkiye ve Rusya’nın öncülüğünde yürütülen görüşmeler neticesinde, Serrac ve Hafter, "5+5 Formatlı Askerî Komisyon" çerçevesinde anlaştığını hatırlatan Albayrak, "Yani bu metin, Hafter’in de mutabakatı ile hazırlanmıştı. Bu sabah içimizdeki “Hafter Müttefikleri” tarafından piyasaya sürülen "Türkiye çekilsin şartı yerine getirilmediği için imzalamadı" iddiaları tamamen darbeciye destek mahiyetindedir" dedi.

Dün gece neler yaşandı?

Hafter, ateşkes anlaşmasına imza atmak için sabaha kadar süre istedikten sonra imzayı atmadan Moskova'dan kaçtı. Albayrak, Hafter'in kaçmasından hemen önce gerçekleştirdiği telefon trafiği ve dün gece yaşananlarla ilgili şu açıklamayı yaptı:

O gece ne oldu ki, Hafter akşam verdiği sözden vazgeçti? Olan şu…

Hafter gece boyumca yoğun bir telefon trafiği yaşadı. Emin kaynaklardan aldığımız bilgilere göre Hafter önce Fransa ve sonra da Suudi Arabistan, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden üst düzey yetkiliklerle görüştü.

Bu görüşmelerin ayrıntısı ve Amerika’nın bu süreçteki rolü bilinmiyor. Ancak Hafter’in sabahleyin ortaya koyduğu tavır durumu net olarak izah ediyor.

Aslında gelinen nokta en fazla Rusya’yı ilgilendiriyor. Hafter’in, Berlin Konferansı’ndan önce bu imzayı atmaması, Putin’e rest çekmesi anlamına gelecektir ki, bunun pek mümkün olduğunu sanmıyorum.

"Kim barış kim savaş istiyor ortaya çıktı"

Hafter'in kararının kimin barış kimin savaş istediğini gösterdiğini söyleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Hafter böyle devam ederse Berlin sürecinin bir anlamı olmaz" ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Türkiye olarak Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Libya'da bir ateşkes ve barış için üzerimize düşeni yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Ama bu tabloda şunu görüyoruz; kim barış kim savaş, kim Libya'da birlik beraberlik istiyor, kim istemiyor ortaya da çıkmış oldu." dedi.

Rusya: Çaba göstermeye devam edeceğiz

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Halife Hafter'in anlaşmayı imzalamadan Moskova'dan ayrılmasının ardından Libya krizinin çözümü konusunda çaba göstermeye devam edeceklerini söyledi.

Lavrov, Türk ve Rus heyetler ile Libya'daki taraflar arasında, dün başkent Moskova'da görüşmelerin yapıldığını anımsatarak Libya krizinin çözümü konusunda henüz nihai sonuca ulaşılamadığına dikkati çekti.

Star

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Turk.

Hafter kim ki.onun anlayacağı dili biz biliyoruz.laftan anlamayanin hakkini vermesini biliriz.musluman dusmani hinzir.
 • Yanıtla

Öztürk ÖZİSLAM

Hafteri imzadan vazgeçirenler CHP ve İP tir. Ona biz iktidara geliyoruz diren imzalama deyip mesaj göndermişler.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23