• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

Güvenli Ödeme Sistemi’nde 2. el araç alım satımı nasıl yapılır? İkinci el araba alım satımı Güvenli Ödeme Sistemi nedir?

İkinci el araç satışlar şubat ayına göre, yüzde 48 artarken, ikinci el araç fiyatları yine bu dönemde ortalama yüzde 0,4 yükseldi. 2. el araba alış satışlarında yeni döneme girilirken, Ziraat Bankası ikinci el araç alım satışında Güvenli Ödeme Sistemi’ni başlattığını açıkladı. ikinci el araç alım satım Güvenli Ödeme Sistemi nedir? Güvenli Ödeme Sistemi’nde 2. el araç alım satımı nasıl yapılır? Ziraat Bankası ikinci el araç alım satımına ilişkin olarak yazılı bir açıklamada bulundu. İşte Ziraat Bankası’nın yeni uygulamaya ilişkin açıklamaları…

Yeniakit Publisher
2021-04-13 16:43:00 - 2021-04-13 16:44:19
Güvenli Ödeme Sistemi’nde 2. el araç alım satımı nasıl yapılır? İkinci el araba alım satımı Güvenli Ödeme Sistemi nedir?

İkinci el motorlu kara taşıtı alım satımında söz konusu taşıtın mülkiyeti ile satış bedelinin eş zamanlı ve güvenli şekilde el değiştirmesi için Türkiye Noterler Birliği Bilişim Sistemi ile entegre olarak çalışacak Güvenli Ödeme Sistemi Şubelerimiz, İnternet Bankacılığı ve Ziraat Bankası Mobil kanalları ile müşterilerimizin kullanımına sunulmuştur.  Bu sistemle taşıt alım satım işlemlerinizi hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

Alıcı ve satıcının farklı kanalardan işlem başlatabildiği uygulamanın kullanımına ilişkin detaylar aşağıda belirtilmiştir: Güvenli Ödeme Sistemini kullanabilmek için Bankamız müşterisi olmanız gerekmektedir.

Güvenli Ödeme Sistemi’nde 2. el araç alım satımı nasıl yapılır?

Satıcı, Güvenli Ödeme Sistemi’nde başvuru oluşturur.

Alıcı, cep telefonuna gelen referans numarası ile alıcı kaydını yaparak işlemi onaylar ve hesabındaki ilgili tutar para araç bedeli olarak Ziraat Bankası güvencesine alınır.

Taraflar birlikte notere giderek referans numarası üzerinden devir tescil  işlemlerini gerçekleştirir.

Noterde işlemler tamamlandığında Ziraat Bankası güvencesinde bulunan araç bedeli otomatik olarak satıcının hesabına aktarılır.

Taraflar SMS ile bilgilendirilir.

İnternet Şube ve Ziraat Mobil’den Güvenli Ödeme Sistemi İle Araç Alış-Satışı Yapabilmek için;

Başvuru Süreci sadece 2 aşamadan oluşmaktadır:

1 - Satıcı Kaydının Yapılması : Ruhsat sahibinin sisteme giriş yaparak Ödemeler> İkinci El Araç/Satış > Satıcı İşlemleri menüsünden; Aracın Plakası, Satış Tutarı ve Alıcı Cep Telefonu numarası girişi ile hesap seçimi yaparak satıcı kaydını oluşturması gerekmektedir. Satış kaydı ile birlikte satıcı ve alıcıya işlem referansı sms ile bildirilir.

2 - Alıcı Kaydının yapılması: Aracı alacak kişinin sisteme giriş yaparak  Ödemeler> İkinci El Araç/Satış > Alıcı İşlemleri menüsünden; cep telefonuna gelen referans numarası ile işlemin detaylarını görüntülemesi ve hesap seçimi yaparak alıcı kaydını oluşturması gerekmektedir. Alış kaydı ile birlikte satıcı ve alıcıya araç bedelinin güvence altına alındığı ve devir tescil işlemlerini gerçekleştirmek üzere notere gitmeleri gerektiği sms ile bildirilir.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23