Seçim 2019 Sayfası

Gündüz kuşakları ‘suç’a yol gösteriyor

Toplum ve aile psikolojisini derinden sarsabilecek vahşetlerin televizyon ekranlarında yayınlanmasına sınırlama getirilmesine yönelik çağrılar giderek büyüyor. Akit’e konuşan uzmanlar meselenin bir an önce denetime tabii tutulması gerektiğini ifade ettiler.

12 Ocak 2019 Cumartesi 11:43
Gündüz kuşakları ‘suç’a yol gösteriyor

 Ömer Faruk Şahin  Ankara 

Toplum ve aile psikolojisini derinden sarsabilecek vahşetlerin televizyon ekranlarında yayınlanmasına sınırlama getirilmesine yönelik çağrılar giderek büyüyor. ‘Palu ailesi’ üzerinden özellikle sosyal medyada infiale sebep olan olaylara ilişkin televizyon ekranlarından saatlerce canlı yayın yapılmasına ise RTÜK’ün seyirci kalmaması isteniyor. Vahşetin ekrana taşınmasının toplum için sakıncalı olduğunu belirten uzmanlar toplumun tepki verme eşiğinin çok yukarılara çekildiğini ifade ediyor. Konuya ilişkin Akit’e özel açıklamalarda bulunan uzmanlar meselenin bir an önce denetime tabi tutulması gerektiğini ifade ettiler.

Suç işlemeyi detaylı öğretiyor

Vahşet içerikli yayınların suça meyilli olan kişileri teşvik edebileceğini belirten Sosyolog Erol Erdoğan, “İster sabah kuşağı olsun, ister günün herhangi bir saatindeki yayınlar olsun, çok temel bazı prensiplerin göz önünde bulundurulması gerekiyor. Herhangi bir suçun o suça meyilli olanlar tarafından öğrenilmesini sağlamaktan çekinmek lazım. Yaptığınız haberdeki detaylar, görseller, eğer o suça meyilli olan başka biri tarafından detaylı öğreniliyor ve o suçun yaygınlaşmasına vesile oluyorsa bu o suçun öğretilmesi kapsamına girer. Televizyondaki şiddet, tecavüz, cinayet haberleri bu suça eğilimi olan insanlara suçu öğretmek gibi bir fonksiyon görüyor” şeklinde konuştu.

“Tepki verme eşiği mi çok yükseldi”

Bizim hayret etme, tepki gösterme eşiğimiz çok yükseliyor” ifadelerini kullanan Erdoğan, “Bir taciz olayını ilk defa gördüğümüzde bir tepki gösteriyoruz. Ancak bunu 10 defa dinlediğimizde artık o olay bizim için bir magazin haberi oluyor. 100 defa izlediğimizde o artık bizim için sıradan bir olaya dönüşüyor. Dolayısıyla bizim tepki gösterme eşiğimiz çok yükseldiği için de bütün bu haberlerin etkisi azalıyor. Özellikle sabah kuşaklarındaki programlarda hem suçun öğretilmemesine ve suçun normalleşmemesine dikkat edilmesi gerekiyor. Sadece RTÜK değil izleyiciler de yayınları denetlemeli. Yayın kuruluşunu arayarak ya da gerek olduğu takdirde ilgili mercilere şikayette bulunarak tepkilerini dile getirmeliler. Yaşanan vahşetler hayatımızın bir parçası haline getirildi. İnsanları bilinçlendirmek yerine bu tarz programlar insanları eğlendirmeye başladı” değerlendirmesinde bulundu.

“Durdurulmalılar”

Bu yayın kuruluşları toplumun ahlaki yapısını ifsad edecek, yerleşik kurallarımızı yok edecek yayınlardan uzak durmalılar” diyen AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir ise, “Durmuyorlarsa durdurulmalılar. Bunun için oluşturulmuş kurullar var. RTÜK bu işleri çok ciddi bir biçimde denetim altına almalı. Değerlerimizin yok edilmesine RTÜK izin vermemeli. Bu şekilde yayın yapan kuruluşlara tepkiler koymalı ve tedbirler almalılar. Aksi halde toplumsal yapımızın altına dinamit koymak anlamı ortaya çıkıyor ki, siyaset kurumu buna asla müsaade etmez. Bizim siyasi anlayışımız bunun önünde engeldir. Ben bu neviden yayın yapanları kınıyorum. Buna müsaade edilmesine de kesinlikle cevaz verilmemesi gerekir diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Ocak 2019 Cumartesi 11:43

YORUM YAZ

 • mustafamustafa3 ay önce
  ha aranızda 40 defa sapık denince sapık olacağına inananlar varsa. adreslerini versinler biz onların evine gelip malum bölgelerini kesip azına takarız.
 • mustafamustafa3 ay önce
  Suça yol göstermiyor, gizli kalmış suçları gün ışığına çıkarıyor, emniyet güçlerine yardımcı oluyor.ayrıca 40 DEFA eşek DERSEN,eşek OLUR isimli şahısa sorum şu indirildiğinden beri insanlığa OKU diyen bir ALLAH(cc) var ve Kitabındada bunu söylüyor madem öyle insanlar niye okumuyor özellikle müslümanlar. demmekki bu 40 defa dersen eşşek olur tezi burda çöküyor. bir insana eşşek dersen eşşek olmaz ama suöluları ortaya çıkartıp cezalandırmaz isen işte birgün gelir o yılan seni sokar yada sooookaaar anladınnız siz onu. hayırdır bir yaranızmı var yoksa sizdemi aile içi sensest ilişki kuruyorsunuzda yakalanacaksınız diye korkuyorsunuz. yarası olan kocunur. müge anlı denen bayan insanlara diğer tv şarlatanları gibi koca veya karı aramıyor ülkenin içindeki müslüman görünümlü kafir sapıkların yakalanmasını sağlıyor merak ediyorum sayın akit çalışanları bunun neresi size dokundu. ben biliyorum içinizde hangilerine dokunduğunu vaya bağlı olduğunuz tarikkatlardakilerine. ha kamalistler ha sizingibiler. ama ne yaparsanız yapın gerçekler güneş gibidir. siz nekadar örtmeye çalışsanızda sıvamaya gerçekler ve doğrular hergün doğup insanları aydınlatır. şerefsiz sapıklarıda cezalandırır.
 • Rejim suça itiyorRejim suça itiyor3 ay önce
  İslama uyulmazsa olacak bu
 • EkremEkrem3 ay önce
  Suça yol göstermiyor, gizli kalmış suçları gün ışığına çıkarıyor, emniyet güçlerine yardımcı oluyor.
 • 40 DEFA eşek DERSEN,eşek OLUR40 DEFA eşek DERSEN,eşek OLUR3 ay önce
  Atasözümüz: (Bir İnsana 40 Defa 'EŞEK' Dersen 'EŞEK' olur...) Sizce bu TV programlarında 'EŞEK' kelimesi yerine hangi kavram veya kelimeler geçmeli. (500 PUAN)a)O nunla Yattım b)Kesti,Parçlayıp Gömdü,Denize Attı.C) ...u d) O'nunla Yattı/Bununla Yattı.e) Evli 1 çocuklu (Neyse 2,3,4) Sevgisi var.Altattı.CEVAPLAR: a)Yalnız 1 b)1 ve 2 c) 2 ve 4 d) 1 ve 3 e)Hepsi(Doğru Cevap:HEPSİ)

Günün Özeti

Günün Karikatürü

25 Nisan 2019