• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Grip aşısı eczanelere geldi! İşte fiyatı

Pandemiyle mücadelede kritik öneme sahip olan grip aşısı eczanelere gelmeye başladı. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Başkanı Nurten Saydan aşının fiyatının 85.12 liradan satışta olacağını söyledi.

Yeniakit Publisher
2021-09-21 12:25:00 -
Grip aşısı eczanelere geldi! İşte fiyatı

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle daha önemli hale gelen grip aşısının eczanelere gelmeye başladığı bildirildi. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Başkanı Nurten Saydan, aşının SGK geri ödeme listesinde bulunmadığına dikkat çekerek, fiyatı 85.12 TL olan ayının eczanelerden ücretli olarak verilmeye başladığını duyurdu.

Milliyet gazetesinde yer alan habere göre, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre dünya genelinde her yıl 5 milyon civarında grip vakası görüldüğünü, ölü sayısının da 650 bini bulduğuna işaret eden Saydan, vatandaşları grip aşısı olmaları uyarısı yaptı.

'Eylül ve Kasım'da yapılsın"

Saydan, grip aşısının eylül ve kasım ayında yapılması önerisinde bulunarak, şu bilgileri verdi:

“Grip ciddi bir hastalıktır ve risk grubu içerisinde yer alan bireyler yakalandığında ciddi komplikasyonlar gerçekleşebiliyor. Her yıl mevsimsel gribe neden olan grip virüsü değişebilmektedir ve grip aşısının içeriği DSÖ tarafından 1 yıl önce salgın yapan virüs tiplerinin belirlenmesi ile geliştirilmekte ve aşının içeriği de bu uygulamaya bağlı olarak her yıl değişmektedir. Aşı, yapıldığı grip sezonu için etkili olmaktadır. Bu nedenle; eskiden geçirilmiş grip hastalığı ya da uygulanmış grip aşısına bakılmaksızın mevsimsel gribe karşı etkin bir korunma sağlanması için her yıl grip aşısı yaptırılmalıdır. Aşının koruyucu etkisi, aşı yapıldıktan iki hafta sonra başlayacağı için aşının en uygun zamanı, gribin sık görülmeye başladığı dönemden hemen öncesidir. Eylül ve kasım ayları grip aşısının yapılma zamanı olarak tercih edilmelidir. Aşılanmamış olan kişiler ise mart ayının sonuna kadar aşılanabilir. Aşının koruyuculuğu yaklaşık 6-8 ay sürer."

Kimlere aşı yapılmalı?

"Grip aşısı 6 aylıktan küçük çocuklara, hamileliğinin ilk 3 ayının içinde bulunanlara ve ciddi yumurta alerjisi ya da aşı içeriğinde bulunan herhangi bir maddeye karşı ciddi alerji öyküsü olanlara uygulanmamalıdır. Grip aşısı insanı koronavirüse karşı korumaz, influenza virüslere karşı korur. Koronavirüs, bağışıklık sistemi zayıf hastalarda daha yıkıcı etkilere sahip olduğu için gribal enfeksiyonlardan korunmanın önemi büyüktür. Grip ve Kovid-19’u eş zamanlı olarak geçirmek size çok ağır tablolar çıkarabilir. Grip aşınızı yaptırıp önleminizi aldığınız takdirde bu ağır hastalık geçirme riskinizi azaltacaktır.”

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Metin

Eczanede 117 Tl . 85 Tl fiyat nerden çıktı indirim varsa iyi hatta madem bulaşıcı hastalık ücret alınmamalı, ingiltere 1.5 2 ay önce 35 milyon doz grip aşısı aldı ve bu sayede covid-19 bitecek. Galiba domuz gribi gibi koronada çöpe gidecek. 
 • Yanıtla

Kaktus Sydney

Bu parayi verip Kendine ne oldugu belirsiz siviyi enjekte edenin aklina yanayim 
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23