• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Göz çevresindeki yağ bezeleri neden oluşur? Göz altı sarı lekeleri nasıl giderilir?

Vücutta yağ bezesi oluşumunun nedeni tam olarak bilinmese de etkileyen faktörlerin yüksek kolestrol, kıl kökü iltihabı, genetik geçiş, metabolik hastalıklar, kötü beslenme, yağlı yiyecekler olduğu bildirildi.

Yeniakit Publisher
2022-05-14 09:12:00 - 2022-05-14 09:21:45
Göz çevresindeki yağ bezeleri neden oluşur? Göz altı sarı lekeleri nasıl giderilir?

Uykusuzluk, yorgunluk, üzüntü, ağlamak gibi durumlar da göz altı yağlarının artmasına sebep olabiliyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Hakan Yüzer, “Göz kapağında ve çevresinde oluşan yağ bezelerinin görmeyi olumsuz etkileyecek bir durum olmasa da büyüdükçe kişide kötü bir görüntü oluşturuyor. Bu durumda psikolojiyi olumsuz etkiliyor. Yağ bezeleri göz kapağı ve göz altı dahil vücudun herhangi bir bölgesinde yağ dokusundan oluşan iyi huylu kitlelerdir. Bu yağ bezeleri çoğunlukla herhangi bir ciddi sağlık sorununa neden olmaz” dedi.

Kolesterolü artıracak gıdalar tüketmeyin 

Vücutta yağ bezesinin oluşumunun nedeninin tam olarak bilinmese de etkileyen faktörlerin olduğunu ifade eden Dr. Yüzer, “Bunlar; yüksek kolestrol, kıl kökü iltihabı, genetik geçiş, metabolik hastalıklar, kötü beslenme, yağlı yiyecekler, gün içerisinde hareketsiz durmak gibi. Göz ve çevresinde oluşan yağ bezelerinin çıkmasının nedeni bölgedeki damarların yağlanmasından da kaynaklanabilir. Bu yağlanmanın kesin nedeni göz doktorunun muayenesi ve tetkikler sonrası ortaya çıkar. Gözaltı bölgesindeki yağ bezelerinin geçmesi için öncelikle kolesterolü artıracak gıdalar tüketilmemelidir. Bu gıdalar arasında et, siyah çay, kahve, nescafe, peynir v.b. gıdalardan uzak durmalısınız” diye konuştu.

Göz bölgesinde çıkan yağ bezelerinden kurtulmak mümkün 

Uzak durulması gereken gıdaların dışında stresten de uzak olunması gerektiğini kaydeden Dr. Yüzer, “Uykusuzluk, yorgunluk, üzüntü, ağlamak gibi durumlar göz altı yağlarının artmasına sebep olabilir. Göz bölgesinde çıkan yağ bezelerinden kurtulmak için Plexr Plazma uygulaması yapılır.

Son derece acısız, basit ve kısa süren bu uygulama da göz kapağı bölgesine özel hazırlanan uyuşturucu jel sürüldükten sonra PLEXR ile göz kapaklarınıza lazer vuruşları yapılıyor. Ve göz çevresi bölgesinde meydana gelen yağlardan kurtulmanızı sağlıyor. Bu yöntem sayesinde ameliyat korkusu olan kişilerin gönül rahatlığı ile tedavi olmaları mümkün. Hiçbir yan etkisi olmadığı gibi, bu konuda uzman bir doktor tarafından yapıldığı taktirde, işlem sonrası bir komplikasyon veya aksi durumlar söz konusu olmuyor” şeklinde konuştu.

Göz altındaki pütürcükler nedir?

Göz altı çevresindeki beyaz noktalar yağ bezesi olarak adlandırılır. Hem erkeklerde hem de kadınlarda sıkça görünen bir cilt problemidir. Bu yağ bezeleri göz çevresinde kötü görünümün yanı sıra dikkate alınması gereken bir sağlık probleminin habercisi olabilir.

Sarımsak mikrop kırıcı ve antibiyotik etkisi ile bezelerin yumuşamasını ve iyileşmesini sağlar. 1 diş sarımsak ile 1 adet karanfili havanda ezin. Gözaltındaki yağ bezelerine sürüp 20 dakika sonra ılık su ile yıkayın. Her gün düzenli olarak iyileşene kadar yapabilirsiniz.

Göz çevresinde yağ bezesi nasıl geçer?

Çay Ağacı Yağı Cildin temizlenmesinde oldukça etkili olan çay ağacı yağı ile cildi temizlemek ciltteki yağ bezelerinin zamanla erimesine ve yok edilmesine yardımcı olur.

Sirke. Yağ bezelerinin yok edilmesinde en etkili kürlerden biri de sirkedir.

Bal ve Buğday Maskesi.

Hintyağı .

Buhar Banyosu.

Göz kapağında yağ bezesi neden olur?

Göz kapağında oluşan yağ bezeleri; herhangi bir bakteri, virüs ya da parazit kaynaklı değildir. Ksantelazma, çoğunlukla kolesterol ve lipoproteinlerin aşırı birikmesi nedeniyle ortaya çıkar. Bu anlamda, göz kapağında görülen yağ bezeleri bulaşıcı değildir.

Mersin yağı nedir, faydaları ve kullanım alanları nelerdir? Sağlıklı yağlar hangileri ve faydaları nelerdir?

(↓) Haberin detayları için (↓)TIKLAYINIZ

 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23