Göbek fıtığı belirtileri nelerdir? Göbek fıtığı nedir? Göbek fıtığı nasıl iyileşir? Göbek fıtığı neden olur?

Fıtık hastalığının en nadir görülen türü olan göbek fıtığı yaşamı ciddi oranda etkileyen bir rahatsızlık.

10 Eylül 2019 Salı 16:01
Göbek fıtığı belirtileri nelerdir? Göbek fıtığı nedir? Göbek fıtığı nasıl iyileşir? Göbek fıtığı neden olur?

Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülen göbek fıtığı, hamilelik sebebiyle ortaya çıkabilirken genetik faktörler ve yanlış fiziksel aktiviteler de bu hastalığın başlıca nedenlerinden.

GÖBEK FITIĞI NEDİR?

Bu rahatsızlık göbek ve çevresinde gelişir. Normalde içe doğru olan göbekte dışa doğru fındık büyüklüğünde ya da daha büyük bir yapısal bozukluk ortaya çıkar. Genellikle sporla ilgilenenlerde, yanlış fiziksel hareketlerde bulunanlarda, çoğunlukla hamilelerde ya da kalıtsal olarak görülen bir hastalıktır.

NEDEN OLUR?

Karın iç basıncının şiddetli bir şekilde artması, aşırı kilo, dikkatsiz ve ani hareketler, karnı aşırı zorlayarak ıkınma, fazla yük kaldırma, kabızlık, prostat ve hamilelik neticesinde Göbek fıtığı ortaya çıkabilir.

BELİRTİLERİ NEDİR VE NASIL İYİLEŞİR?

Göbekte dışarı doğru fındık ya da daha büyük bir yapıda ortaya çıkan yuvarlak sertlik en belirgin özelliğidir. Hareketlerde zorlanma, aşırı ağrı da diğer belirtileri..

Göbek fıtığının tek tedavisi ameliyattır. Bu sebeple, karşılaşıldığı anda fazla zorlamadan direkt doktora görünerek tedavi edilmesi gerekir.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Eylül 2019 Salı 16:01

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    19 Eylul 2019