• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

Gelen haber sonrası fiyatlar uçtu! Bu köyün her yeri altın

Bursa'da Orhaneli ilçesi Akalan köyünde 20 yıllık altın rezervinin keşfedilmesinin ardından kimsenin yüzüne bakmadığı topraklar altın kadar değerlendi.

Yeniakit Publisher
2021-04-28 12:04:00 -
Gelen haber sonrası fiyatlar uçtu! Bu köyün her yeri altın

Orhaneli ilçesi Akalan köyünde yapılan araştırmalarda 20 yıllık altın rezervi olduğu tespit edildi. Büyük bir firma bölgede sondaj çalışması yapmaya hazırlanıyor. Köylüler ise bu duruma siyanür tehlikesi nedeniyle karşı çıkıyor.

Rezervin bulunduğu alanda tarlaları olan köylülerin arsaları rezerv olduğunun duyulmasının ardından 3 kat arttı. Köye emlakçıların biri gidip diğeri geliyor.

Altın rezervi göz kamaştırdı

Akalan köyünde yaşayan Mustafa Bozkurt'un altın rezervinin bulunduğu alanda 2 tarlası bulunuyor. Daha önce kimsenin yüzüne bakmadığı tarlalara emlakçılar 2 katı fiyat verdi. Ama o bu duruma yanaşmadı 5 katı fiyat vermesi halinde tarlalarını satmayı düşünüyor. Köylülerin edindiği bilgiye göre bölgedeki rezerv 20 yıl yetecek kapasitede olduğu ve her vurulan kepçeden bir çeyrek altın büyüklüğünde altın çıkacak kapasitenin olduğu öğrenildi. 

Bölgede tespit edilen 315 bin ton cevheri başka bir firma 2015 yılında çıkartmak istemiş köylülerin yaptığı eylemler sonucunda şirket madeni çıkartamamıştı. Geçtiğimiz yıl bölgeye başka bir firmanın araştırma yapmak için gelmesi üzerine ise köydeki emlak piyasası canlandı. 

5 katı fiyat vermesi halinde satacak

Altın rezervinin bulunduğu bölgede 2 tane tarlasının olduğunu ifade eden Mustafa Bozkurt, "Köyümüzde yoğun bir altın madeni olduğu söyleniyor. Rezervin olduğu bölgede 2 tane tarlam var burada altın madeni olduğunu geçen yıl öğrendik. 100 bin lira olan tarlama bir anda 150 bin lira vermeye başladılar. Ben de durumdan şüphelenip vermedim. Ama tarlalarımın değeri 5 katına çıkarsa hiç düşünmeden satarım. Köyden diğer vatandaşların da bölgede arsaları var emlakçılar sıklıkla gelip gidiyor. Sadece benim tarlaya 3 tane emlakçı gelip gitti. Tarlaları almak istediler ama anlaşamadık. Burada 20 yıl yetecek altın olduğu söyleniyor" dedi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

kararlı duruş gerek

Uzun yıllardır yapılan algı operasyonları ile şakulü kaymış insanımızın mantıklı ve sağlıklı düşünemediğini; 2015 yılında altının çıkarılmasını engelleyen köylülerin, 6 yıl sonra ise sevinçten halay çekmesinden anlayabiliyoruz. İnsanımız bu gibi olaylarda, şu ikilem içinde kalıyor: "Yol olsun, ama ağaç kesilmesin", "Maden açılsın, ama ağaç kesilmesin" veya "denizin altına tüp geçit yapılsın, ama balıklar gürültüden rahatsız olmasın". Velhasıl, emeksiz yemek istiyor...
 • Yanıtla

Mining

Bu tip haberleri lütfen yapmayın. Bunun arkasında emlakçiler var. Orada maden olsa ne olur. Oralarda maden araması yapılıyor.  
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23