• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Fransız askerlerinin konuşlu olduğu askeri üs füzeyle vuruldu!

Mali'nin kuzeyinde Birleşmiş Milletler Mali Çok Boyutlu İstikrar Misyonu'na ait olan ancak Fransız askerlerinin yoğun olarak konuşlandığı askeri üsse füzeli saldırı düzenlendiği bildirildi.

Yeniakit Publisher
2020-11-30 23:53:00 - 2020-11-30 23:57:15
Fransız askerlerinin konuşlu olduğu askeri üs füzeyle vuruldu!

Mali'nin kuzeyindeki Kidal bölgesinde Fransız askerlerinin de konuşlu bulunduğu askeri üsse füzeli saldırı düzenlendiği bildirildi.

Kidal'de MINUSMA'ya (Birleşmiş Milletler Mali Çok Boyutlu İstikrar Misyonu) ait askeri üsten dumanların yükseldiği görüntüler yerel haber kaynaklarınca paylaşılırken, Fransız askerlerinin de konuşlu bulunduğu üsse füzeli saldırı düzenlendiği bilgisi paylaşıldı.

Fransa'da patlak veren karikatür krizinin ardından Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un İslamiyet ve Müslüman karşıtı açıklamaları sonrasında Kidal'deki MINUSMA üssü önünde bölge halkı tarafından protesto gösterileri düzenlenmişti.

Mali'nin kuzeyindeki bölge daha önce birçok kez Fransa ve Birleşmiş Milletler Barış Gücü unsurlarına yönelik saldırılara şahit olmuştu.

Ülkenin kuzeyindeki bölgede El Kaide'ye bağlı 'Cemaat Nusret el İslam vel Müslimin' grubunun etkin bir varlık gösterdiği biliniyor.

Saldırıyı El Kaide bağlantılı grup üstlendi

Saldırından bir süre sonra El Kaide'ye bağlı medya kaynakları tarafından servis edilen görüntülerde saldırının sorumluluğu üstlenildi. Örgüte yakınlığıyla bilinen kaynaklar üzerinden servis edilen açıklamada, Fransız askerlerinin konuşlu bulunduğu üssün, Batı Afrika'daki El Kaide yapılanması olan Cemaat Nusret el İslam vel Muslimin tarafından hedef alındığı ifade edildi.

Fransa'nın Mali müdahalesi

Fransa, Mali kuzeyinde artan cihat yanlısı etkinliğe karşı koymak için 2013 yılının başında ülkeye askeri müdahalede bulunmuştu.

Ancak Fransa bu operasyonda umduğu sonucu elde edemezken, cihat yanlısı güçler de Fransa'nın bölgedeki varlığına karşı daha etkin ve organize hale gelerek, Batı Afrika'daki Fransız noktalarına saldırılarını artırdı.

İlerleyen yıllarda Fransız varlığı Burkina Faso'ya da sıçradı.

Ülkeye karadan müdahale kararı alan Fransa, ilk olarak 2018 yılının Ekim ayında Burkina Faso sınırları içerisinde hava saldırısı düzenlemişti.

Kaynak: Mepa News

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

deniz

FRANSA AFRİKADAN ÇIKARILMALI HER SENE 98 MİLYAR DOLAR PARA FRANSAYA AKIYOR AFRİKADAN O HALKLARI AYAKLANDIRIP FRANSANIN BAGI KOPARILMALI FRANSA SINIRLARINA HAPİS OLMALI TÜRK VARLIĞI AFRİKAYA HAKİM OLMALI EZİLENLER BİZİMLE ZALİMLER CEHENNEME DÜNYA BİZ TÜRKLERE AİT OLMALI FRANSIZ BOKLARI BOKUN İÇİNDE YUVARLANMALI FRANSADA İÇ KARIŞIKLIKLAR ÇIKMALI MACRON SENİNLE HESAPLAŞACAĞIZ UTANMAZ HERİF HANGİ KÖPEK BENİM PEYGAMBERİME HAKARET EDİYOR BEDELİ AĞIR OLACAK SANA ; ZULÜM DÜNYAYA 1789 FRANSIZ BOK İHTİLALİ İLE GELDİ BARIŞ HUZUR 1453DE GELDİ 1683 TE BARIŞ ORTAMINI AVRUPA KAÇIRDI O FIRSAT BİR DAHA GELEBİLİR
 • Yanıtla

Eyman

Allahuekber!
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23