• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Fransa'ya tepkiler büyüyor

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un İslam karşıtı açıklamalarına Arap dünyasından tepkiler sürerken, Fransız malları ve Fransa'ya seyahata karşı boykot çağrıları da yükseliyor.

Yeniakit Publisher
2020-10-25 10:22:00 -
Fransa'ya tepkiler büyüyor

Arap dünyası, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un İslam karşıtı açıklamalarına tepki verirken, Fransız mallarının boykot edilmesi ve Fransa'ya seyahat kısıtlama çağrıları da artıyor.

Mısır'da El Ezher Şeyhi Ahmed Tayyib, "Şimdi, İslam'ı siyasi çatışmaya sürüklemek, Peygamber'e (S.A.V) yönelik amaçlı bir saldırıyla başlayan kaos yaratmak için planlanmış bir kampanyaya tanık oluyoruz" dedi. 

Seçim anlaşmazlıkları ve siyasi piyasalardaki ucuz müzayedelerin kurbanı olmayı İslami semboller ve kutsallarını kabul etmediklerini söyleyen Tayyib, şunları söyledi:

"İslam Peygamberine kötü muamelede bulunmak için bahane uyduranlara şunu söylüyorum:" Gerçek kriziniz, dar gündeminizden ve düşüncelerinizdeki çifte standarttan kaynaklanıyor. "

Tayyib, düşünce özgürlüğü adı altında çatışmayı körüklememeye çağırdı.

Öte yandan Türkiye'de yaşayan Mısırlılara  ifade özgürlüğü adı altında Peygamberimize hakaret yapan Fransız mallarının boykot edilmesi ve Fransa'ya seyahat edilmemesi çağrısında bulundu.

Ürdün'deki Müslüman Kardeşler Cemaati yaptığı açıklamada, İslam ümmetine yönelik saldırının ırkçılık ve içlerindeki kinleri nedeniyle olduğunu belirtti.

Fransız hükümetinden bu saldırgan söylemden vazgeçmesini isteyen Ürdün'deki müslüman  Kardeşler, Fransa'nın, halklar arasında nefret uyandıran ve aşırılığa hizmet olan bu hakaretler için İslam ümmetinden özür dilemesi gerektiğini belirtti.

Gazze'de Vakıflar Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Fransız basınındaki sistematik saldırı kampanyasının Müslümanların duygularına saygı göstermediği belirtildi.

İslam ülkelerindeki hükümetlere çağrıda bulunan bakanlık, Fransız hükümetine karşı açık bir duruş talep etti ve tüm dünyadaki Müslümanlardan Fransız mallarını boykot etmelerini istedi.

Filistin İslami Cihad Hareketi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Macron'un Müslümanların duygularını önemsememesinin aşırılık ve ırkçılığı geliştirdiği belirtildi.

Açıklamada tüm dünyanın, İslama ve Peygamber Hz. Muhammed'e (S.A.V) yapılan hakaretin "kırmızı çizgi" olduğunu ve bu nefret dolu ırkçı eylemlerin sessiz kalmaması gerektiğini anlaması gerektiği kaydedildi.

Yemen Balıkçılık Bakanı Fehd Kifain Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Müslümanların duygularını aşağılayan karikatürler yayınlamaya devam etmenin "akıllıca" olmadığını söyledi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23