• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Fransa, Bakü Büyükelçisi'ni geri çağırdı

Yeniakit Publisher
2024-04-17 00:59:00 -
Fransa, Bakü Büyükelçisi'ni geri çağırdı

Ermenistan'a kısa, orta ve uzun menzilli hava savunma sistemleri vermeye hazır olduklarını duyuran Fransa, Azerbaycan'ın "iki ülke arasındaki ilişkilere zarar veren eylemleri nedeniyle" istişarede bulunmak üzere Bakü Büyükelçisi'ni geri çağırdı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Fransa'nın bu adımı, "Azerbaycan'ın iki ülke arasındaki ilişkilere zarar veren tek taraflı eylemleri" nedeniyle aldığı ifade edildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, ülkesinin Bakü Büyükelçisi ile konuyu görüştüğü belirtildi.

Macron'un "Azerbaycan'ın eylemlerinden ötürü üzüntü duyduğu aktarılarak, Azerbaycan'dan niyetini açıklığa kavuşturması beklentisinde olduğu" vurgulandı.

Fransa Cumhurbaşkanı'nın, ülkesinin Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşme sürecini desteklediği kaydedildi.

İki ülke arasındaki gerginlik

Fransa ve Azerbaycan ilişkilerinde, 2023 yılı sonundan bu yana gerginlik yaşanıyor.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Azerbaycan, Ermenistan'a yönelik askeri malzeme konusunda desteğini artıran Paris hükümetini eleştirmiş, Aralık 2023'te Fransa'nın Ermenistan'a 50 zırhlı araç göndereceği ortaya çıkmıştı.

Şubatta ise Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecornu, resmi ziyaret için gittiği Ermenistan'da, bu ülkeye kısa, orta ve uzun menzilli hava savunma sistemleri vermeye hazır olduklarını duyurmuştu.

Azerbaycan, geçen yılın sonunda, Fransa'nın Bakü Büyükelçiliğindeki 2 çalışanı "istenmeyen kişi" ilan ederken, ocakta ise ülkede casusluk yaptığı gerekçesiyle bir Fransız vatandaşı tutuklanmıştı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Türk düşmanı

Ermeni gö.... yalayıcısı fransa çok uzun yıllardır hep aynı......

Azad Tebriz

İran'ın işgali altındaki Güney Azerbaycan Bölgesi ve Ermenistan'ın işgali altındaki Zengezur Bölgesi kurtarılmadıkça, Azerbaycan Respublikası'nın toprak bütünlüğünden bahsedilemez.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23