Seçim 2019 Sayfası

Forbes'ten 'FETÖ' uyarısı: Gizli kapaklı işler dönüyor

ABD merkezli iş ve ekonomi dergisi Forbes'de yayımlanan bir makalede, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) ABD'deki sözleşmeli okul ağının, bazı Türk vatandaşlarına vize almak amacıyla kullanıldığı ve okullardan FETÖ'nün diğer kurumlarına para aktarıldığı iddialarına dikkat çekildi.

12 Ocak 2019 Cumartesi 01:11
Forbes'ten 'FETÖ' uyarısı: Gizli kapaklı işler dönüyor

ABD'deki liselerde 39 yıl boyunca İngilizce öğretmenliği yapan Peter Greene, Forbes dergisinde yayımlanan makalesinde, ABD'deki sözleşmeli okul sistemini eleştirdi.

Sözleşmeli okul sisteminin, okulları ticarethaneye dönüştürdüğünü belirten Greene, sistemin ayrıca tüm dünyadaki yatırımcı ve işletmecilere, ABD'nin eğitim sisteminde söz sahibi olma hakkı tanıdığını vurguladı.

Büyük miktarda FETÖ'cü ABD'ye girdi

FETÖ'nün ABD'deki sözleşmeli okul ağına da değinen Greene, sözleşmeli okulların, yabancıların ABD'deki eğitim sistemine dahil olması için bir araç olduğunu belirterek, "Bunun en bariz örneği, sözde Gülen sözleşmeli okul zincirleri olarak anılan okullar. Bu zincir, büyük miktarda Türk vatandaşına, öğretmenlik amacıyla ABD'ye gelmeleri için H-1B (çalışma) vizesi verilmesi amacıyla kullanıldı." ifadelerini kullandı.

"Gizli kapaklı işler dönüyor! Beyin yıkama merkezi!"

Greene, FETÖ'nün sözleşmeli okullarında gizli kapaklı işlerin de döndüğüne dair iddialara işaret ederek, "Bu okullar, Gülen ile bağlantılı inşaat firmaları gibi gruplara para akıtmakla da suçlanıyor. Bazı muhafazakar kesimden eleştirmenler Gülen okullarının beyin yıkama merkezleri olarak kullanıldığından endişe ederken, bazıları da Gülen okullarının, ABD'lilerin verdiği vergileri, sürgündeki bir hükümeti fonlamak için kullandığını düşünüyor." görüşünü paylaştı. 

Greene, FETÖ okullarının, Amerikalı öğrenciler üzerinde olumsuz etkileri olduğundan endişe duyduğunu belirtti.

140 okulu var, devletten yıllık 500 milyon dolar alıyor

ABD'nin Pennsylvania eyaletinde 1999 yılından bu yana ikamet eden FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, ülke genelinde 140 civarında sözleşmeli okulu ve bu okullar vasıtasıyla devletten yılda yaklaşık 500 milyon dolarlık geliri yöneten kişi olarak biliniyor. Söz konusu okullarda her yıl yaklaşık 60 bin civarında öğrencinin eğitim aldığı belirtiliyor.

FETÖ okulları kıskaca alınıyor

FETÖ'nün ABD'deki sözleşmeli okulları ile ilgili çok sayıda finansal usulsüzlük soruşturması açılmış, Federal Soruşturma Bürosu (FBI), örgütün bazı okullarına baskın düzenleyerek aramalar yapmıştı.

ABD yönetimi, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in iadesine yönelik Türkiye'nin sunduğu hukuki delillerle ilgili henüz kayda değer bir adım atmamakla da eleştiriliyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Ocak 2019 Cumartesi 01:11

YORUM YAZ

 • memet Çepnimemet Çepni3 ay önce
  sahibini ısıran it el oğlunuda ısırır tuttuları fitne onlarıda yakacak fetö para ile çalışan bi şeytani yapı artık türkiyeyi ve diğer uyanan devletleri sömüremediği için onu kucaklarında besleyenleri sömürür olmuş kainat imamı oldu kainat papazı yakında onlardan kilise yardımı altında parada toplar onlarda kurban yok yılbaşı hindisinden artık para vurmaya bakacak ...
 • kadirkadir3 ay önce
  yav bu Fetö Amerika adına onun emrinde değil miydi.madem öyle Amerika'daki işlerde kimin adına çalışıyor uzanan .
 • VatanSever NecmiVatanSever Necmi3 ay önce
  Selahattin Demirtaş'a Özgürlük !
 • ad soyadad soyad3 ay önce
  yaw sunu yakalayin ... sallandirin artik bitsin ...
 • sen bir bir gizlersin, kader toptan açarsen bir bir gizlersin, kader toptan açar3 ay önce
  ... ömrü gizlilik içinde geçti; 15 Temmuzda donu dahil her tarafı açıldı; işe bak di mi!
 • VatanımVatanım3 ay önce
  Vatana ıhanet eden herkese ihanet eder!

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Nisan 2019