Feyzioğlu: Hepsinin yüzlerine çarpacağız

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, "PKK'ya laf söyleyin dediğimizde tık yok. DHKP-C'ye laf söyleyin dediğimizde tık yok. Biz kararlıyız. Teröriste terörist, terör örgütüne terör örgütü diyemeyenle bizim işimiz falan yok" dedi.

13 Eylül 2019 Cuma 22:02
Feyzioğlu: Hepsinin yüzlerine çarpacağız

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Kurtuluştan Kuruluşa 100. Yılında Sivas Kongresi Uluslararası Hukuk Kurultayı ve Sempozyumu"nun ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, dağa kaçırılan çocukları için HDP Diyarbakır il binası önünde oturma eylemi yapan anneleri desteklediklerini söyledi.

Annelerin acıları olduğu için eylem yaptığını dile getiren Feyzioğlu, "Biz o acılarına ortak olmak için Türkiye Barolar Birliği olarak yanlarına gittik. Bu acıya ortak olduk. Annelerden korksun herkes, anneler kaçırılan evlatlarının ya da kandırılan evlatlarının dağdan indirilmesini istiyor" ifadesini kullandı.

"Gidin devletin kapısında bekleyin" diyenlere de tepki gösteren Feyzioğlu, şunları kaydetti:

"PKK'ya laf söyleyin dediğimizde tık yok"

"Elbette devletin de sorumluluğu ama anneler çocuklarına hiçbir zarar gelmeden, o faşist, o kanlı örgütün elindeki evlatlarının serbest bırakılmasını istiyorlar. Biz neye kızıyoruz biliyor musunuz? Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne her fırsatta laf sokuşturanlar, bir cümle PKK'ya, DHKP-C'ye laf söylesinler ama Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne vurmanın, bazıları için dayanılmaz bir çekiciliği var. PKK'ya laf söyleyin dediğimizde tık yok. DHKP-C'ye laf söyleyin dediğimizde tık yok. Biz kararlıyız. Teröriste terörist, terör örgütüne terör örgütü diyemeyenle bizim işimiz falan yok.

"Yüzlerine hepsini çarpacağız"

Biz hukukçuyuz ve bunu hukuk çerçevesinde söylüyoruz. Terör suçlusu olduğu iddia edilenin, adil yargılanma hakkını savunan da biziz. Çünkü kimin terörist kimin terörist olmadığı ancak adil bir yargılama sonucunda ortaya çıkar. Bunu bilerek söylüyoruz ama PKK'nın bir terör örgütü olduğuna şüphe var mı? PKK'ya yarım ağız bile kınama yapamayanların Türkiye Cumhuriyeti'ne sürekli laf sokuşturmasını samimi bulmuyoruz. Bundan sonra da yüzlerine hepsinin çarpacağız."

Tutsak tepkisi

Feyzioğlu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti mahkemelerinin mahkum ettiği ya da tutukladığı PKK'lılara, DHKP-C'lilere, FETÖ'cülere ve bilumum terör örgütü mensubuna ya da bu iddia ile tutuklanan kişilere "tutsak" diyenlere seslendiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Tutsak kelimesi savaş hukukunda, savaşan taraflardan birinin eline geçen karşı tarafın askeri silahlı gücü için kullanılır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti mahkemelerinin, mahkum ettiği kişilere, 'adil yargılanmadı' diyebilirsiniz, düşünce özgürlüğüdür hiçbir şey demeyiz ve adil yargılanmayı biz de isteriz. Bunun için mücadele ediyoruz ama Türkiye Cumhuriyeti Devleti mahkemelerinin PKK, FETÖ, DHKP-C üyesi olduğu gerekçesiyle mahkum ettiği kişilere 'tutsak' diyenler ya hukuk bilmezler ya da başka birilerinin jargonu ile konuşarak selam çakarlar. 125 bin meslektaşımın hiçbirinin bu jargonu desteklediğini düşünmüyorum. Bu jargonu kim kullanıyorsa mensuplarımızın, avukatlarımızın büyük bir dikkatle dinlemelerini ve neyi kastettiğini, neyi amaçladığını iyi anlaması gerektiğini ifade ediyorum.

"Kınama bekliyoruz"

Yargıtay Başkanlığına resmi bir mektup yazıp, tutsak avukatlar, tutsak gazeteciler dediğiniz zaman Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni siz düşman devlet statüsüne sokarsınız. Savaş hukukunu bilmiyorlarsa anlatmaya hazırız. Türkiye Cumhuriyeti Devleti PKK, FETÖ, DHKP-C karşısında savaşan devlet pozisyonunda değildir. Egemen devlettir. Bu örgütler de bildiğiniz adi, pis, kanlı, faşist terör örgütleridir. Bu kadar basit. Biz çok açık kınama bekliyoruz."

İşte annelerin nelere gücünün yettiğini gösteren video!

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Eylül 2019 Cuma 22:02

YORUM YAZ

 • misafirmisafir3 gün önce
  Mustaf rumuzlu ; mezarcınınadını Uğr Mumcuyla birlikte anınca doğruları söylemiş olmuyorsun.Mumcu Türkiye nin Güney doğusunaalçak abd'nin..... abd ,israil güdümünde bir kürt devleti kurulacağını yıllar önce yazmıştı.Zaten Eşref Bitlis te ,Mumcu'da bu yüzden öldürüldü. T.C. devleti pkk ya yardım atan abd helikopterlerinin varlığından haberdardı. Kafayı yediği söylenenmezarcı haçlı,siyonist dayanışmasının sonucunda harcandı.Bu da elin yahudi sinin ipiyle kuyuya inilmeyeceğini belki öğretir!
 • aliali3 gün önce
  MİLLİ OLDUĞUN SÜRECE MİLLETİN DESTEĞİ OLUR KIVIRTMAYA BAŞLARSANMİLLET BUNU YEMEZ
 • Ibrahim demirkolIbrahim demirkol4 gün önce
  Nihayet avukatları da bölüp parçaladılar yazık
 • MİLLİMİLLİ4 gün önce
  sağcıda olsan solcuda olsan milli olacan kıvırmıcan vatan için birlik zamanı
 • SalihSalih4 gün önce
  Şimdi bunlar dost, Davutoğlu Babacan hain ve düşman oldu öyle mi
 • Tata TongaTata Tonga4 gün önce
  Terör örgütü terör örgütüdür... ister sağcı ister solcu, ister aşağıcı, ister yukarısı, ister dogucu, ister batıcı... demokrasiyi benimsemeyip eline silah alan tüm örgütler terör örgütüdür...siyasi partilerin terör örgütü ile işi olmaz, eğer terör örgütü ile işi var ise o siyasi parti değil terör örgütüdür... demokrasi, ve seçim terör örgütlerini önlemek için inşa edilmiştir...siyasi parti kurarsın, fikirlerini açıklarsın, şeffaf ve fırsat eşitliği içinde seçime girersin, kazanır isenfikirlerini hükümet olarak hayatageçirirsin...kazanamaz isen sorun millette değil sendedir.Toplum Toplum güdülecek koyun değildir, iktidarın kaynağı millettir.
 • MustafMustaf4 gün önce
  Terör için hasan Mezarcı yı dinleyin. Uğur Mumcu ya çok bilgi verdiği söyleniyor. Ugur Mumcu BU olaydan sonra bombalandı. PKK ya meclisten nasıl yardım gittiğini acıklayacağım demişti HASAN Mezarcı
 • CihanCihan4 gün önce
  Feyzioğlunun siyasi fetö teröristlerini iğnelediği zamanıda görmek istiyoruz
 • ayhanayhan4 gün önce
  bu metini mumcu gibi uçururlar, suçu yine bize atarlar ! iyi korusunlar
 • EymanEyman4 gün önce
  Şeytan bazen doğru konuşur. Pislikleri karalamakla kendini 'Ak'lamaya çalışıyor; ama onun da çok farkı yok!
 • hercaihercai4 gün önce
  Devletci oldu son zamanlarda bu yahudi!Ula tum dunyada Baro baskanlarinin sesi cikmiyor, bu adam niye konusuyor? Sayin Erdogan'i zaten sevmiyor!Sonucu merkala bekliyoruz, ki merakci degilim.
 • ereneren4 gün önce
  Bilirsiniz herhangi bir kurum kuruluşa yıllardan beri bir ayar verilecekse veriliyorsa yani chp tesev tüsiad ab abd israil birlikte kadrolaşma yapacaksa yada yapıyorsa hemen kimlerin yolladığı belli olmayan anket kuruluşları ile sion medyası birlikte şu bu o kuruma güven azaldı gündemi oluştururlar. Yani bürokrasiyi orduyu yargıyı medyayı üniversiteleri stkları sendikaları ele geçirme. Yani türkiye türklere bırakılamayacak kadar önemli bir ülkedir diyenler ittifakı
 • sefersefer4 gün önce
  Cumartesi anneleri 4-5 gün önce basın açıklaması yaparken sezgin tanrıkulu ve canan kaftancıoğlu ön safta idi ama diyarbakır hdp önünde niye hiç bir chpli yok
 • AgaAga4 gün önce
  Oooo helal olsun metin aga .Adamsın.Demek isterdim de. Seni kim kurdu ise saatin dolunca terse dönersin
 • misafirmisafir4 gün önce
  Yargı reformu paketinde milletin seçtiğinin etkisi haklı gerekçelere dayanan olmak şartıyla etkisi fazla üyesi olmalı.Milletin hakimiyeti,bağımsız yargı safsataları ile bir grup kompleksin insiyatifine girdimi idi,milletin hakimiyeti ortadan kalkarr,o zaman seçimlere gerek kalmaz,kompleks diktatörlüğü oluşur.Bu ise,kabul edilmesi olmadığından asla oluşturulamaz.Kompleks diktatörlüğü heveslileri hiç unutmamalı.
 • ahmetahmet4 gün önce
  kriter belli: 1-yerli-milli durusu olacak, 2- Demokrasi/adalet talebi tavizsiz ilkeli ve durustce olacak...parti onemli degil, mutlaka HEPBIRLIKTE TURKIYEYIZ semsiyesi altinda bulusuruz
 • KocasolakKocasolak4 gün önce
  Böyle konuş, istediğin dine inan. Şeriat budur işte, hukuk çerçevesinde olmak kaydı ile özgürce yaşamak. Hakaret etmeden her şey konuşabilmek.
 • MalatyalıMalatyalı4 gün önce
  Feyzioglu doğru yol0 gordu
 • VeliVeli4 gün önce
  Bravo metin bey helal olsun kendisiçağdaş aydın bir hukukcudur Türk olduğu nasıl da belli

Günün Özeti

Günün Karikatürü

18 Eylul 2019