• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Fesat sözleşme bitti şiddet yüzde 26 azaldı

İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükte olduğu 13 Şubat-19 Mart tarihleri arasında 34 kadın hayatını kaybederken, sözleşmeden çekildikten sonraki dönem 19 Mart-22 Nisan aralığında 25 kadın vefat etti. Aile STK’ları fesat sözleşmenin etkileri azaldıkça şiddet oranlarının daha aşağı çekileceğini söylediler.

Yeniakit Publisher
2021-04-24 11:07:00 - 2021-04-25 11:33:32
Fesat sözleşme bitti şiddet yüzde 26 azaldı

Yavuz Selim  İstanbul

İstanbul Sözleşmesi illetinden kurtulan Türkiye’de şiddet olayları azalıyor. Fesat sözleşme döneminde zirve yapan kadın cinayetleri, sözleşme feshedildikten sonra 4’te 1 oranında düştü.

İstanbul Sözleşmesi’nin yaşatmadığı istatistiklere yansıdı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun paylaştığı verilere göre İstanbul Sözleşmesi feshedildikten sonra kadın cinayetleri %26 oranında azaldı. Sözleşmenin yürürlükte olduğu 13 Şubat-19 Mart tarihleri arasında 34 kadın hayatını kaybederken, Sözleşmeden çekildikten sonraki dönem 19 Mart-22 Nisan aralığında 25 kadın vefat etti. İstanbul Sözleşmesi’nin etkileri azaldıkça şiddet oranlarının daha da aşağı çekileceğini vurgulayan Aile STK’ları, İstanbul Sözleşmesi’nin yaşatmadığını aksine kadına şiddet ve cinayet olaylarının ana sebeplerinden biri olduğunun net biçimde görüldüğüne dikkat çekti.

Kalkan: Yaşatmadığı tescillendi

Akit’e konuşan Aile Bilim Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Adnan Kalkan, “Gözlemlere göre İstanbul Sözleşmesi’nin iptal edilmesi sonucu kadına şiddet oranları da azaldı. Şiddetin azalması gösterdi ki İstanbul sözleşmesi kadını yaşatmıyordu tam tersi kadını öldürüyordu. Sözleşmenin kaldırılması ile şiddet azaldı ve kalıntıları ortadan kaldırılırsa gerek hukuk önünde gerek sosyal hayatta şiddet daha da azalacak ve daha müreffeh bir toplum meydana gelecektir.” dedi.

Kalkan, “Şimdi 6284 nolu yasa ve ‘kadının beyanı esastır’ iptal edilmelidir. Bunlar İstanbul Sözleşmesi’nin kalıntılarıdır. Bu kalıntılar ortadan kaldırılmadığı sürece İstanbul Sözleşmesi’nin ruhu yaşamaya devam eder.” sözlerini sarf etti.

Boşanmalar da azalacak

İstanbul Sözleşmesi ile birlikte kadının erkeğe, erkeğin kadına düşman hale getirildiğe dikkat çekerek, şöyle devam etti: “Bu sözleşme kadını ve erkeği birbirine düşman yapması ve erkeğin bütün haklarını yok sayması, kanun önünde kendini ifade edemeyen, savunamayan erkeğin elinde kalan tek kozu şiddet olması sebebiyle İstanbul Sözleşmesi kadına olan şiddeti doğal olarak arttırmıştı. Sözleşmenin iptal edilmesi ile erkek ve kadın yeniden sınırlılıklarını ve sorumluluklarını gözden geçirerek aile olmayı başaracak ve bunun sonucu olarak kadına şiddet azalarak boşanmaların da bir nevi önüne geçilmiş olacaktır.”

Çevik: Sözleşme sadece cezaevinde yaşatıyordu

Konuyu değerlendiren Türkiye Aile Meclisi Platformu Başkanı Adem Çevik, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır diyenlerin yalan söylediğini şu an istatistikler de gösteriyor. Sözleşme kadını yaşatmıyor bilakis Sözleşme’den çekildikten sonra Emniyet kayıtlarında cinayetlerin ve şiddetin azaldığını görüyoruz. Sözleşme sadece cezaevinde yaşatıyordu. Erkek cezaevinde yaşıyor, kadın ise toprak oluyordu.” ifadelerini kullandı.

İstanbul Sözleşmesi’ni fesheden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir kez daha teşekkür ettiklerini dile getiren Çevik, “Eşcinselliğin hamiliğini yapan ABD’de, AB’ye ve onların fonladığı feminist derneklere değil ‘önce aile’ diyenlerin sesine kulak verilerek toplumumuzu zedeleyen tüm zararlı unsurlar sonlandırılacaktır inşallah. İstanbul Sözleşmesi’nin kanun maddesi olan 6284 sayılı kanunun da revize edilmesini bekliyoruz. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği projelerinin tamamen durdurulması gerekmektedir. Asıl mikrop ve virüs merkezi olan LGBT dernekleri kapatılıp malvarlıklarına el konularak hem toplumumuz hem ailemiz korunmalıdır.” şeklinde konuştu.

 

 

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

karlıdağlar

katillerin sözleşmeden haberi yok.son cinayet azalması Ramazan-ı Şerif etkisiyle olabilir.
 • Yanıtla

Adana

Süresiz nafakada kalkarsa boşanmalar ve şiddet yüzde doksan azalır. Nafaka hiç olmamalı. Nafaka komple kaldırılmalı.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23