Seçim 2019 Sayfası

Faturalar neden yüksek geliyor? Fırsatçı elektrik şirketleri milyonları böyle cebe indiriyor

Tüketici Koruma Derneği Başkanı vatandaşların "Elektrik faturaları neden yüksek geliyor?" isyanı üzerine çok konuşulacak bir iddia ortaya attı.

08 Ocak 2019 Salı 01:29
Faturalar neden yüksek geliyor? Fırsatçı elektrik şirketleri milyonları böyle cebe indiriyor

Elektrik dağıtım şirketlerinin müşteri numarası yerine hesap numarasından fatura düzenleyerek 30 TL açma kapama bedeli aldığı iddia edildi.

2018 yılında doğalgaza, suya ve elektriğe ağır zamlar yapıldı.

Sosyal medydadan sesini duyurmaya çalışan vatandaşlar elektrik faturalarının geçen seneye göre çok fazla geldiğini söylüyorlar. Zamlar dolayısıyla zaten bir hayli fazla gelen elektrik faturalarının üzerine bir de çeşitli vergiler koyulunca iş içinden çıkılamaz bir hal alıyor.

Elektrik faturalarında durum böyleyken Tüketiciyi Koruma Derneği (TükoDer) Başkanı Aziz Koçal, çok konuşulacak bir iddia ortaya attı.

Elektrik faturasını böyle şişiriyorlar

Aziz Koçal, bazı elektrik dağıtım şirketlerinin enerji tüketimi için düzenlediği faturalarda abone numarası olarak müşteri numarasını kullanırken bazı bölgelerde yeni uygulama başlatarak hesap numarası üzerinden fatura düzenlemeye başladıklarını ve bunun da müşterilerin mağduriyetine yol açtığını dile getirdi.

Koçal açıklamasında vatandaşların bankalara otomatik ödemeler için müşteri numarası üzerinden düzenlenen faturalarda yazılı numarayı bildirdiğini, yeni faturalarda ise numara değiştiği için ödemenin gerçekleşmediğini söyledi.

Elektrik faturasındaki bu oyunu Koçal şu sözlerle anlattı:

"Dağıtım şirketi tarafından tüketiciye borcu olduğu mesajı gittiğinde tüketici önceki abone numarasından sorguladığında, 'Girdiğiniz bilgilere ait ödenmemiş fatura bulunmamaktadır. Lütfen kontrol ederek tekrar deneyiniz' yazısı ekrana geldiği için tüketici bir yanlış olduğunu düşünürken, fatura ödenmediğinden dolayı abonenin elektriği kesiliyor. Tüketiciye 30,00 TL'lik açma kapama bedeli yansıyor."

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 08 Ocak 2019 Salı 01:29

YORUM YAZ

 • Şeref KazanŞeref Kazan3 ay önce
  Bütün hepsi Dağıtım şirketlerinin işi seçim yaklaştıya AK parinin suçu yok Harcanan elektriğin 2 katını öderken AK partinin günahı yokha biz malızya yedik bakalım bu haberleri yapanlar ne zaman yiyecekler
 • ayşe gülayşe gül3 ay önce
  2 aydır aynı fatura geliyor bize 275 lira ve ne 5 lira eksik ne de 5 lira 3 lira fazla bu nesıl bir şeydir ? aradığım telefon şikayetten beni oradan oraya bağlayınca baktım beni daire ortasın da döndürüyorlar o zaman kaçak kullandığımı söyliyeyim dedim baktım hemen ilgilendiler. herkes de yakınma var korkunç boyutta hem de.
 • sebahattin avuksebahattin avuk3 ay önce
  tükoder luzumsuz.tüketiciyi değil soygun yapanı koruyor.yapılan müracaatlar hep şirket lehine.dağıtım bedeli adı altında alınan paraya yasaldır diyebiliyor.tüketici hakları lağv edilsin boşuna onlarda para verilmesin
 • OsmanliOsmanli3 ay önce
  Ozellestrursen kirtik yerleri ....
 • Nedim Nedim 3 ay önce
  Bunlar a denetim mekanizması yokmu şu faturaları da aynı olan vatandasa'oluyor devlet baba olarak gereğini yapar ve kökünden bitirir
 • Recep GülerRecep Güler3 ay önce
  PALANNNN-SENİN HERŞEYİN YALANNNN...SAHTEKAR ZIRTO,ÜLKE BATSIN DİYE YIRTINDIĞIN YERİN,YIRTILADA ÇATLAYASIN İNŞALLAHHH!VARSA BİR FİKRİN,GİR SİYASETE YAP-SAVUN,AMA ÜLKE BATSIN DİYEN PKK CI-FETÖCÜ HAİNLERDEN FARKSIZ ...
 • palanpalan3 ay önce
  ....

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Nisan 2019