Seçim 2019 Sayfası

Faiz kıskacından İslâmi finansla çıkılır

Küresel kapitalist sistemin faiz kıskacı ile ülkemizi ekonomik anlamda yıpratmak istediğini dile getiren uzmanlar, Türkiye’nin kalkınması için İslami finansın şart olduğunu söylediler. TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan, “Faiz lobileri ve finans baronlarının etkinliği kırılmalı” derken, ASKON Genel Başkanı Hasan Ali Cesur ise, “Milletçe helal olanı iyi ayırt edebilmemiz gerekiyor” diye konuştu.

10 Ağustos 2018 Cuma 11:18
Faiz kıskacından İslâmi finansla çıkılır

RESUL EKREM ŞAHAN - OĞUZHAN GÜLTEKİN / ANKARA

Küresel kapitalist sistemin faiz kıskacı ile ülkemizi ekonomik anlamda yıpratmak istediğini dile getiren uzmanlar, Türkiye’nin kalkınması için İslami finansın şart olduğunu söylediler.

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Hasan Ali Cesur, “Yüksek faiz ve yüksek kur ülke ekonomimizin başlıca sorunları olmaya devam etmektedir. Bu nedenle faiz ve döviz baskısından köklü bir şekilde kurtulmamız gerekmektedir. Müslüman bir ülke olarak faize bakış açımız aslında gayet net olması rağmen, dünyanın en yüksek faizini veren ülkelerinden biriyiz. Oysaki bu konuda finans sistemimiz içinde faizsiz finans kurumlarımız da devlet garantisi ile hizmet vermektedir. Türkiye’de faizsiz finans sistemine ilişkin ayrı bir mevzuat olmadığından dolayı birikimlerini yastık altında tutan vatandaşlarımızı buralara tam anlamıyla yönlendiremiyoruz. Bu konuda olumsuz bir algı var. Şu an yüzde 5’lerde olan bu sistem bunun en somut verisi. Bir an önce akademisyenler, iş dünyası, finans uzmanları bir araya gelerek Faizsiz Finans Kanun Taslağı üzerindeki çalışmaları hızlandırarak ayrı bir mevzuatı oluşturmalıdırlar” ifadelerini kullandı.

HAKSIZ REKABET ENGELLENİR

Tüm Sanayici İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Genel Başkanı Yaşar Doğan, “İslami finansla alakalı olarak biz bir yıla aşkındır bilgilendirmelerde bulunuyoruz. Bu konuda oluşturulacak faizsiz ekonomi ve para politikası ile ilgili olarak faiz lobileri ve finans baronlarının etkinliğinin kırılacağını düşünüyoruz. Bu konu önemli bir unsurdur. Ülkemizdeki katılım bankaları olsun İslam bankaları olsun şu anki sistemden farklı bir şekilde çalışmıyor. Bu bankaların bir an önce İslami Finans sistemine uygun şekilde yönetmek daha iyi sonuçlar getirecektir. Ülke olarak dış ticaret yaparken dolar, euro değil de kendi paramızı kullanmaya yöneliyoruz. Bu bizim ekonomimiz için iyi bir şey” dedi.

“DEVLET DESTEĞİ ALTINDA BİR FON KURULMASI ŞART”

“İslami Finansman örgütü kurulabilir” diyen KTO Karatay Üniversitesi İslami Ekonomi ve Finans Araştırma Görevlisi Hasan Basri Alım da, “Bunun yanı sıra para vakıfları kurularak bu çalışma desteklenebilir. Faizsiz borçlandırma yaparak faiz lobisinin etkinliği büyük ölçüde kırılabilir. Bu kuruluşlarla dolar, faizden etkilenecek şekilde dolar artışı yada kur değişikliği risklerini de ortadan kaldıracaktır. Bu sisteme para fonları örnek verilebilir. Döviz artışını şu anda önlemek için ya gelir dağılımını iyi yapmalıyız ya da cari açığı kapatmamız gerekiyor. Faizle mücadele içinde devlet desteği altında bir fon kurulması şarttır” görüşünü dile getirdi.

TÜRKER: İSLÂMİ BANKACILIK DİREKT ÜRETİME DESTEK VERİYOR

Ekonomi Muhabirleri Derneği Genel Başkanı Turgay Türker ise,“İslami Bankacılık Murabaha (Mal temini) esaslarına dayandığı için direkt olarak üretime destek vermektedir. Finansman modelinin temelinde mal temini ve dolaylı olarak üretim olduğu için hiçbir şekilde enflasyon ana sebebi olan paraya para kazandırma esası bulunmamaktadır. Dolayısıyla bankacılık sisteminin İslami bankacılık normları altında modellenmesi üretime katacakları arasında yüksek faizlere karşı alınabilecek en önemli tedbirlerden biridir. Birbirlerini tetikleyen enflasyon faiz ilişkisinin en düşük sevide olduğu İngiltere, İslami bankacılığın en yaygın kullanıldığı ülkedir” değerlendirmesinde bulundu.

 

Yeni Akit Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Ağustos 2018 Cuma 11:18

YORUM YAZ

 • misafirmisafir8 ay önce
  Döviz,isterse uzayın sonsuzluğuna dek yükselmeye devam etsin.,Birzamanlar ,Araplarınpetrol üretimini azaltıp,petrol fiatlarını yükselttiği zaman,sorumlu olduğu halde kendilerine sığınan Bosnalıları,sırpların katliamına bırakan gaddar hollandalıların ,bisikletle işe giderek karşı duruş sergileyen hollanda başbakanınından daha çok vatanına düşkün bu millet ,dolara bağımlı malı kullanmayarak,kendinin varlığını yok etmek isteyenleri ,kurtuluş savaşında kazma kürekle yok ettiği gibi,dyükseltilen dövize bağımlı malı kullanmayarak da yok eder.
 • Uğur KartalUğur Kartal8 ay önce
  Yine bilgiden yoksun ,show a yönelik görüşler.Su 100 derece kaynar müslüman da olsan ,atesitte olsan bunu değiştiremezsin. Ekonomide böyledir,kendi kuralları vardır ve değiştirilemez.İslam ekonomisi verimlilik esasına dayanır.Şuan ülkede israf va yanlış yatırım politikaları verimlilikten uzak tamamen iktidarda kalmaya yönelik göz boyama yapısındadır.Bunu bırakıp verimlilik kaynaklı üretim/fayda/maliyet analizini temel alan ekonomik yapıya dönmediğin sürece yukarıdaki gibi laf salatasından başka birşey yapamazsın.
 • HaydarHaydar8 ay önce
  İhlas Finans Magdurları Sesini Duyurmaya Çalışıyor İhlas Mağdurları 2018İhlas Holding bünyesinde bulunan ve uzun yıllardır ödeme alamayan ihlas finans mağdurları seslerini duyurmak için çabalıyor.https://www.kredibankalar.com/haberler/ihlas-finans-magdurlari-sesini-duyurmaya-calisiyor-ihlas-magdurlari-8-h2514.html
 • ALİ KİREÇALİ KİREÇ8 ay önce
  Eğer ülke cenabı ALLAH ın kurallarına göre yönetilseydi şimdi bu kırizler vız gelir tırıs giderdi.Burada yazan mehmet akarkadaşın yazdığı gibi paranın dini imanı olmaz diye düşünürsek, dini imanı olmayan şeytanlar gelir ciğerimizi sökmeye çalışır
 • ENGİN CANENGİN CAN8 ay önce
  KATILIM BANKACILIGINDAKİ .... BİLİYORUZ.KAR PAYI...
 • mehmet akmehmet ak8 ay önce
  ...paranın kuralları vardır,dini imanı olmaz

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Nisan 2019