• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Eyyüp Akbulut savcı kimdir?

Türkiye korona salgını sürecini en iyi yöneten ülkelerin başında gelirken, 18 Mayıs 2021, Salı saat 15:24 itibariyle toplam yapılan aşı sayısı 26.654.525 oldu. Bakan Koca, “Bu hafta 10 milyon doz Çin aşısının Türkiye'de olacağını açıkladı. 90 milyon doz BioNTech aşısının ise sonbahar kadar geleceğinin müjdesini verdi. Korona kısıtlamaları ve aşı çalışmalarını eleştiren savcı Eyyüp Akbulut sosyal medyadan video yayınladı. Savcı Eyyüp Akbulut'un videosuna tepki gösterenler olduğu gibi destek verenler de oldu.

Yeniakit Publisher
2021-05-18 13:06:00 - 2021-05-20 14:00:48
Eyyüp Akbulut savcı kimdir?

Savcı Eyyüp Akbulut'un, Türkiye'deki koronavirüs sürecinde atılan adımlarla ilgili yayınladığı video sosyal medyada gündem olurken, Eyyüp Akbulut'un salgınla ilgili paylaşımı kimi çevrelerden tarafından olumsuz karşılanırken kimileri tarafından da desteklendi.

Sosyal medya, Eyyüp Akbulut isimli Cumhuriyet Savcısı'nın Türkiye'deki koronavirüs salgını boyunca atılan adımlarla ilgili sözlerini konuşuyor. Salgında hukuk devletine yaraşmayacak uygulamalar görüldüğünü ve bunların büyük mağduriyetlere neden olduğunu iddia eden Akbulut, bugün uygulamada olan sokağa çıkma yasağı, maske takma zorunluluğu ve seyahat yasaklarının tamamının hukuka aykırı olduğunu öne sürdü.

Alınan tedbirlerle ilgili olarak il idaresi kanununun zikredildiğini ve işlemlerin 11C ve 66. maddeler uyarınca yapıldığını ifade eden Cumhuriyet Savcısı Eyyüp Akbulut, "Fakat bir kanunda 'Vali gereken tedbirleri alır' denmesi bu kısıtlamalar için hiçbir şey ifade etmez. Yoksa vali bizlere aklımızın almayacağı şeyler de emredebilir. Temel hak ve hürriyetlerin sınırlandırılmasında dar yorum esastır. Kanunilik ilkesi caridir. Bunu bu kanuna istinaden yapamazsınız" dedi.

Aşı onay belgesi hukuki mi?

Akbulut sosyal medya hesabından paylaştığı videoda şu ifadeleri kullandı:"Aşı ikna timleri kurulup insanlar aşılanıyor ve onay belgesi adı altında bir belge imzalatılıyor. Benim incelediklerimde biyotıp sözleşmesi, hasta hakları yönetmeliği gibi mevzuatın ön gördüğü şartları sağlayan ibareler o metinlerde yer almıyor. Bu metinler hukuken çöp. Çünkü pek çok insanın tereddütleri varken ve bu tereddütler yetkililer tarafından giderilmezken, ortada soruşturma açılmasını gerektirir pek çok iddia varken aydınlatılmış rızanın varlığından bahsedilemez.

Aşının prospektüsünde yer alan yan etkiler, ikazlar dahi o metinde yazmıyorken, ortada aydınlatılmış rıza var denemez. Ben aşı karşıtı birisi değilim, mesleğim icabı adıma aşı tanımlandığı için araştırmaya başladım. Ve araştırırken de medyada bilimsel verilerle de desteklenen, tıp sahasında uzman kişilerin beyanlarını, raporlarını gördüm. Bunlar kan dondurucu ifadeler. Cumhuriyet savcısı bunları ihbar kabul edip soruşturma yapmak zorunda. Fakat bu dillendirildiği zaman insanlar cesaret edemiyor. Ben işim gereği gerekli cesareti gösteriyorum."

Eyyüp Akbulut nerede savcılık yapıyor?

Eyyüp Akbulut’un Viranşehir'de görev yaptığı öğrenilirken, Karacasu Cumhuriyet Savcısı olarak da çalıştığı öğrenildi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

a u

Come on!
 • Yanıtla

mert mehmet cem

Tam anlamıyla saçmalamışsınız haberde. Eyüp Akbulut onurlu bir savcıdır
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23