• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

EYT emeklilikte yaşı bekleyenler sağlıktan nasıl yararlanabilir?

EYT son dakika haberleri yakından takip edilmekte. Emeklilikte yaşı bekleyenler için erken emeklilik var mı? Bilindiği üzre Emeklilik için yıl ve prim günlerini dolduran sigortalılar çalışmıyorlarsa Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi ödemek zorunda. Emekli olmak için yaşı bekleyenler çalışmıyorsa olanların gelir testi yaptırıp gerekirse GSS primi ödemesi gerekiyor. Peki EYT emeklilikte yaşı bekleyenler sağlıktan nasıl yararlanabilir? EYT emeklilikte yaşı bekleyenler GSS ile sağlıktan yararlanabilir mi? Emeklilik için yaşı bekleyenler sağlıktan yararlan nasıl olur? İşte GSS ile sağlıktan yararlanma şartları.

Yeniakit Publisher
2019-11-09 12:12:00 - 2019-11-09 12:13:27
EYT emeklilikte yaşı bekleyenler sağlıktan nasıl yararlanabilir?

EYT son dakika haberleri yakından takip edilmekte. Emeklilikte yaşı bekleyenler için erken emeklilik var mı? Bilindiği üzre Emeklilik için yıl ve prim günlerini dolduran sigortalılar çalışmıyorlarsa Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi ödemek zorunda. Emekli olmak için yaşı bekleyenler çalışmıyorsa olanların gelir testi yaptırıp gerekirse GSS primi ödemesi gerekiyor. Peki EYT emeklilikte yaşı bekleyenler sağlıktan nasıl yararlanabilir? EYT emeklilikte yaşı bekleyenler GSS ile sağlıktan yararlanabilir mi? Emeklilik için yaşı bekleyenler sağlıktan yararlan nasıl olur? İşte GSS ile sağlıktan yararlanma şartları.

Emeklilik için yaşı bekleyenler sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanabilir? GSS primi ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanmak mümkün müdür? Emeklilikte yaşa takılan bu kişilerin önemli bir kısmı prim günü dolduğu için artık çalışmak istememekte, işinden ayrılmaktadır. Ancak bunların en büyük sorunu sağlıktan yararlanma konusunda ortaya çıkmaktadır. Çünkü işten ayrıldıkları için sigortalılıkları son bulmakta, kısa bir süre sonra da sağlıktan yararlanma haklarını kaybetmektedirler. 

EYT kapsamında olup GSS kapsamına giren kișiler, nüfusa kayıtlı oldukları il veya ilçedeki valilik ya da kaymakamlığa giderek gelir testi yaptırmalıdır. Zira gelir testi sonucunda, aile içerisinde kişi başına düșen aylık gelirin brüt asgari ücretin üçte birinden az çıkması halinde GSS primi ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanmaları mümkün olacaktır. Yani 2019 yılı itibariyle ailedeki kiși bașına gelir miktarı 852,8 TL’den az ise bu kișilerin GSS primi devlet tarafından ödenecektir. Gelir testi sonucu, geliri asgari ücretin üçte birinden fazla çıkan kișiler ise aylık 76,75 TL ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabilecektir.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

NURİ

İstanbul bunu hak ediyor kaldırın marmayı kapatın Avrasya tünelini üçüncü köprüyü üçüncü havalimanını çöpleri toplamayın kesin suları israf etmeyin CHP’lilerin yemediği yiyemediği her şey israftır bırakın hizmeti İstanbullular hizmet istemiyor hizmet isteselerdi hizmet edenlere oy verirlerdi ekonun CHP’nin İstanbul’a değil Türkiye’ye ne artısı olmuş bırakın celladına aşık olanlar celladının elinde can versinler
 • Yanıtla

Fatihin Fedaisi

Nuriiii gendine gel Nuriiii. Bu haberde reize atar yapman gerekiyordu Eko başgana değil. Allahım sen akıl fikir ver amin
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23