• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

EYT Emeklilikte yaşa takılanlar

EYT nedir, EYT çıkar mı, eyt son dakika haberleri sayıları binleri bulan emeklilikte yaşa takılanlar oluşturduğu vatandaşlar tarafından yakından takip edilmekte. 8 Eylül 1999 tarihinde çıkartılan yasa kapsamında emekliliğe yaş şartı de eklendi. Yaş şartından dolayı binlerce vatandaş EYT mağduru oldu. Peki EYT çıkacak mı? EYT ne zaman çıkar? EYT Meclis’e ne zaman gelecek? İşte EYT erken emeklilik son dakika haberleri.

Yeniakit Publisher
2020-08-15 22:53:00 -
EYT Emeklilikte yaşa takılanlar

EYT yani emeklilikte yaşa takılanlar sorunu yıllardır Türkiye’nin gündeminde. DSP, MHP ve ANAP koalisyonu zamanında takvimler 8 Eylül 1999 tarihini gösterdiğinde dönemin Çalışma Bakanı Yaşar Okuyan’ın mucidi olduğu emeklilik yaşası çıktı. Bu yasa çıkmadan önce kadınların emeklilik yılı 20 olurken erkeklerin emeklilik çalışma yılı ise 25 idi. Emekli olmak için ikinci şart ise prim gün sayısıyda. 5 bin günü dolduran emeklilik için SSK’nın kapısını çalıyordu. Dönemin Çalışma Bakanı olan ve şuanda CHP’de siyaset yapmaya devam eden Yaşar Okuyan’ın liderliğinde yapılan değişiklik ile emeklilik için yaş şartı getirildi. Buna göre çalışan kadınlar kademeli olarak 58, erkekler de yine kadameli olarak 60 yaşında emekli olunmasına karar verildi. Emeklilik yaşında yapılan son değişiklikle 2048 yılından itibaren emeklilik yaşı 65 olacak.

EYT ne zaman çıkacak?

Her seçim döneminde özellikle de muhalefet partilerinin üzerinde en çok istismar ettiği konuların başında emeklilikte yaşa takılanlar yani EYT gelmekte. Muhalefet partileri zaman zaman EYT konusunu Meclis’e taşımakta. EYT’lilerin mağduriyetlerinin giderilmesinin yolunun bir an önce açılması yine Meclis kürsüsünden dile getirilmekte. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Vedat Bilgin’e EYT sorununun çözümü konusunda görev verdiği haberleri yoğun bir şekilde gündem olmuştu. Bilgin’in EYT için hem emeklilikte yaşa takılan vatandaşların hem de SGK’nın görüşüne başvuracağı dillendirilmişti. Ancak bu haberler Vedat Bilgin tarafından yalanlanmıştı.

EYT son durum haberine bakacak olursak, EYT’nin çıkması demek bütçeye ekstrak yük demek olduğundan konunun muhataba Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, EYT’ye ilişkin olarak EYT konusunu etraflıca incelediklerini, birkaç alternatif üzerinde çalışıldıktan sonra oluşacak maliyetleri masaya yatırdıklarını elde edilen verilere bakıldığında EYT çıkması durumunda yüksek maliyetin söz konusu olduğu ve sosyal dengeyi bozacağı kanaatine varıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan EYT konusunda ne diyor?

EYT ne zaman çıkar? EYT çıkacak mı? Sorularını sorun vatandaşlar EYT’yi çıkarırsa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çıkaracağını bildiklerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emeklilikte yaşa takılanlar EYT son dakika açıklaması oldukça önem arz etmekte. Cumhurbaşkanı Erdoğan, EYT son durum açıklamasını geçtiğimiz aylarda yapmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilik için çalışanların ne zaman emekli olacaklarsa o zaman emekli olunması gerektiğini vurgulayarak ülkenin ve vatandaşın zararına olan hiçbir işte asla kendisinin olmayacağını, seçimi kaybetmek uğruna da olsa milletin hayrına olmayan bir şeyde asla yer almayacağını açıklayarak en azından EYT’lilerin beklediği emekliliğin şuan için söz konusu olmayacağını vurguladı. EYT yasasının çıkmayacağı şuan için mümkün olmasa da binlerce vatandaş yine de Meclis’ten kendilerini mutlu edecek son dakika EYT haberiyle birlikte bayram etmek istiyor. Öte yandan emekli mağduru bir grup vatandaş bir araya gelerek 14 Nisan 2020’de Umut Partisi’ni kurmuşlardı. Umut Partisi’nin amacı ise EYT mağdurlarının haklarını aramak olarak açıklanmıştı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı