• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Eski CIA ajanından tarihe geçecek itiraf: Hiçbir şey elde edemedik

"Stratejik Kültür Vakfı" için bir makale kaleme alan eski CIA askeri istihbarat subayı Philip Giraldi, ABD'nin Afganistan ve Irak'taki savaşlarda trilyonlarca dolar harcadığını buna karşın hiçbir şey elde edemediğini yazdı.

Yeniakit Publisher
2021-07-27 16:45:00 - 2021-07-27 16:50:44
Eski CIA ajanından tarihe geçecek itiraf: Hiçbir şey elde edemedik

ABD, 11 Eylül'de bitmesi beklenen Afganistan'dan çekilmenin tamamlanmasına yaklaşırken, ABD'nin askerlerini Irak topraklarından da çekmesi yönünde giderek daha fazla haberler gündeme geliyor. Peki, ABD onca kaos ve yıkımdan sonra, neredeyse 20 yıllık askeri varlığı ve operasyonlarından nasıl bir başarı elde etti?

Eski bir terörle mücadele uzmanı ve CIA askeri istihbarat subayı olan Philip Giraldi, Stratejik Kültür Vakfı için kaleme aldığı bir makalede, ABD askerlerinin neredeyse yirmi yıllık bir savaşın ardından Afganistan'ı terk etmesi ve Biden yönetimine Irak'taki tüm birliklerini geri çekmesi için baskı yapılması üzerine açıklamalarda bulundu.

Giraldi makalesinde, "Afganistan ve Irak'taki savaşlar sadece kötü durumları daha da kötüleştirmekle kalmadı, yüz binlerce ölüm ve kesinlikle hiçbir şey başaramamak için harcanan trilyonlarca dolar oldu. Washington'da hiç kimsenin 'zafer' elde edememesi ve bir çıkış stratejisi düşünmemesi, savaşların ve istikrarsızlığın hala bizimle olduğu anlamına geliyordu" dedi.

Ayrıca, kendi görüşüne göre Irak'ın artık "İran'la Washington'dan daha güçlü bir bağlantısı olduğu" bir durumun gelişmesinden de yakınan Gireldi, "Irak Parlamentosu aslında ABD güçlerinden ülkeyi terk etmelerini istedi. Bu hem Donald Trump hem de Joe Biden tarafından göz ardı edilen bir talep. Trump aslında Iraklıları devam eden ABD işgalini kabul etmeye zorlamak için Irak bankalarının varlıklarını dondurmakla tehdit etti" ifadelerini kullandı.

Eski CIA ajanı, ayrıca ABD'nin Suriye'deki varlığını da eleştirdi. ABD'nin Suriye'deki petrol sahalarını işgal etmeye devam ettiğini belirten Giraldi, sözlerini şöyle sürdürdü:

"ABD güçleri, gelen Afgan üs komutanına haber vermeden gece yarısı ülkedeki ana üssü Bagram Hava Üssü'nden çekildi. Bunu, geride kalan teçhizatın yağmalanması çılgınlığı izledi. Ve genel olarak, Afganistan'daki Taliban hareketi "ABD ve NATO tarafından eğitilmiş ve her yerde savunma yapma dezavantajına sahip Afgan hükümet güçlerine karşı zafer üstüne zafer elde ediyor. Onları fırsatları kullanarak saldırılara karşı savunmasız hale getiriyor. Ayrıca, Taliban çok sayıda önemli kasaba ve il ile Pakistan'a geçiş noktaları da dahil olmak üzere kırsal alanın en az % 85'ini kontrol ediyor."

star.com.tr

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Soytarı'ya

https://www.facebook.com/profile.php?id=100007911067... Bir Soytarı var bu şehirde kendini Darbeyi yöneten Darbede istediğini kaçırdığını söyleyen Kimim Ben diyen hakaretler eden Soytarı'ya Sen kimsin deme vakti gelmedimi.
 • Yanıtla

Cenabet

Ulan otuz yil dunyaya uyusturucuyu siz sattiniz halen satiyorsunuz Milyonlarca musluman oldurdunuz daha ne olacakti
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23