• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Eski başkan yeniakit.com.tr’ye konuştu: RTÜK’ün üzerinde de bir RTÜK var hemen kararları bozuyorlar

"RTÜK eski Başkan Vekili Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu, RTÜK'ün aile yapımızı bozan yayınlar konusunda tek başına yeterli olmadığını söyleyerek, "RTÜK'ün üzerinde ikinci RTÜK de var. Burada bahsettiğim ikinci RTÜK idari yargı. Yani İdare Mahkemeleri ve Danıştay, bizim verdiğimiz kararları bozup atabiliyorlar. Ailenin korunması konusunda toplumun tüm bileşenlerinin ortak çalışma yürütmesi gerekli." dedi.

Yeniakit Publisher
2019-05-19 12:50:00 - 2019-05-19 12:53:48

 Taha Emre Özdemir  Ankara 

RTÜK eski Başkan Vekili ve RTÜK eski Üyesi Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu, yeniakit.com.tr'ye açıklamalarda bulundu. "Radyo Televizyon Üst Kurulu Mevzuatı 2011 yılında düzenlendi." diyen Prof. Fendoğlu, "RTÜK mevzuatında sıkıntı olmasa da uygulamada problemler var." ifadesini kullandı.

Halkımızın televizyon ekranlarında yayınlanan yapımlar konusunda çok hassas olduğunu söyleyen Prof. Fendoğlu, "Ailenin korunması konusu, RTÜK Kanunu'nun 8. Maddesi'nde düzenlenmiş." dedi.

Aile yapımıza zarar veren yayınlar konusunda RTÜK'ün tek başına yeterli olmadığını ifade eden Prof. Fendoğlu, şunları söyledi:

"Biz görevli olduğumuz yıllarda önümüze gelen şikayetler konusunda ailenin korunması amacıyla elimizden gelen hassasiyeti gösterdik ancak iş sadece RTÜK ile bitmiyor. RTÜK'ün üzerinde ikinci RTÜK de var. Burada bahsettiğim ikinci RTÜK idari yargı. Yani İdare Mahkemeleri ve Danıştay, bizim verdiğimiz kararları bozup atabiliyorlar. RTÜK, İdare Mahkemeleri ve Danıştay tarafından bozulan kararlara uymak zorunda kalıyor."

'Toplumun tüm bileşenleri ortak çalışmalı'

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın da ailenin korunması kapsamında toplumun diğer bileşenleri ile ortak çalışma yürütmesi gerektiğini ifade eden Prof. Fendoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Ailemizin korunması amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kurulmuş. Aile Bakanlığı'nın her ilde müdürlükleri var. Onların da bu konular üzerinde hassasiyetle çalışması lazım. RTÜK, Aile Bakanlığı, İdari Mahkeme ve Danıştay birbirini destekleyen kurumlar. Türkiye'de bir konuyu tek başına ele almak mümkün değil. Yani ailenin korunmasını istiyorsak toplumdaki bütün bileşenlerin bir araya gelerek aynı konu üzerinde çalışmaları gerekir."

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23