• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Esed'den flaş 'özerklik' açıklaması! "Suriye'nin kuzeyinde..."

Suriye'nin kuzeyinde ağırlıklı olarak Arapların yaşadığını belirten Esad, bölgede ancak Arapların federasyondan söz edebileceğini söyledi.

2019-11-15 14:27:00 - 2019-11-15 14:56:33
Esed'den flaş 'özerklik' açıklaması! "Suriye'nin kuzeyinde..."

Suriye'de yıllardır devam eden iç savaş sona doğru yaklaştı. Amerika ve Rusya'nın kendi çıkarları doğrultusunda terör örgütleriyle birlikte hareket etmesi bölgede milyonlarca insanın ölmesine ve mülteci durumuna düşmesine neden oldu.

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturmasının ardından yeni bir federasyon kurulması da tartışmaya açıldı.

Amerika ve İsrail tarafından bölgede bir Kürt devleti kurulmak istense de Türkiye'nin bu konudaki tavrı oldukça net.

Türkiye, Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunmasını savunurken Esed'den da konuyla ilgili bir açıklama geldi.

Kürtlere değil Araplara özerklik

Kürtlerin özerklik kurma hayali olduğunu bildiğini dile getiren Esed, ülkenin kuzeyinde Arapların yaşadığını ve özerklikten ancak Arapların bahsedebileceğini söyledi.

Esad, "Ayrılıkçı fikirler, bazı siyasi anlamda radikal gruplarda görülüyor. Bu fikirlerden bazıları Kürtlerin yönetiminde federasyon ve özerklik kurulmasıyla ilişkili. Daha önce söylediğim gibi, Suriye'nin kuzeydoğusu bir Arap bölgesi. Eğer birileri federasyon kurma hakkında konuşuyorsa, bunlar Araplardır zira onlar o bölgede çoğunluk durumunda, bu aşikâr" ifadelerini kullandı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

vatandaş

bazen doğru konuşuyon len esed
 • Yanıtla

hus cos

Türkiye suriyeli mültecleri ülken çıkartmalı. sonrada suriyeden çekilmeli. zalim esad terör örgütleri ile başbaşa bırkılmalı. ülkenin bölünüp yarısında israil kuklası bir pkk devletinin kurulmasını nasıl engelleyecek. pkk ülkeyi bölecegiz diyor Türkiye suriyenin toprak bütünlügünü savunuyor. ülkesini bölmeye çalışanlarla birlik olup ülkesinin bölünmesini engellemeye çalışan Türkiye ye karşı savaşmaktan söz ediyor. bırakın suriye bölünsün. esed ülkesini ve halkını kurtarsın
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23