• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Erken emeklilik son dakika haberleri 6 yıla kadar erken emeklilik geliyor!

Erken emeklilik son dakika haberleri: Borçlanma öncesi sigortalılık şartı kaldırılacak mı? Mevcut düzenlemede kadınların ancak sigorta girişinden sonraki doğumları borçlanma hakkı bulunduğundan maalesef erkekler gibi daha erken emekli olmaları mümkün olmamaktaydı. Kadınlara da erken emeklilik hakkın tanınması konusunda önemli bir adım atıldı. Kadınlara daha erken emekli olma fırsatını veren yasa teklifi TBMM’ye gönderildi. Erken emeklilik yasası çıkarsa kadınlar 6 yıla kadar erken emeklilik geliyor. İşte erken emeklilik haberine ilişkin detaylar.

Yeniakit Publisher
2019-10-21 16:12:00 - 2019-10-21 16:18:53
Erken emeklilik son dakika haberleri 6 yıla kadar erken emeklilik geliyor!

Borçlanma öncesi sigortalılık şartı kaldırılacak mı? Mevcut düzenlemede kadınların ancak sigorta girişinden sonraki doğumları borçlanma hakkı bulunduğundan maalesef erkekler gibi daha erken emekli olmaları mümkün olmamaktaydı. Kadınlara da erken emeklilik hakkın tanınması konusunda önemli bir adım atıldı. Kadınlara daha erken emekli olma fırsatını veren yasa teklifi TBMM’ye gönderildi. Erken emeklilik yasası çıkarsa kadınlar 6 yıla kadar erken emeklilik geliyor. İşte erken emeklilik haberine ilişkin detaylar.

Sosyal Güvenlik Reformu ile birlikte kadınlara verilen en önemli hakların başında; doğum borçlanması ile emeklilik prim gün sayısının tamamlanması imkanı gelmektedir.

Kimler borçlanma talebinde bulunabilir?

Doğumdan önce,

- Hizmet akdine tabi çalışması bulunan kadın sigortalılar (2925 sayılı Kanun, mülga 506 sayılı Kanun, 5510 sayılı Kanun- 4/1-a ),

- Kendi nam ve hesabına bağımsız çalışma kapsamında sigortalı sayılan kadın sigortalılar (Mülga 1479 sayılı Kanun, Mülga 2926 sayılı Kanun, 5510 sayılı Kanun- 4/b),

- Kamu görevlisi kapsamında sigortalı sayılan kadın sigortalılar (Mülga 5434 sayılı Kanun, 5510 sayılı Kanun- 4/c) ile bunların hak sahipleri, talepte bulunabilirler.

 Doğum borçlanmasının koşulları nelerdir?

Sigortalı kadının doğum nedeniyle çalışamadığı iki yıllık süreyi borçlanabilmesi için;

- Hizmet akdi kapsamında çalışanlar için (2925 sayılı Kanun, mülga 506 sayılı Kanun, 5510 sayılı Kanun- 4/a) sigortalılıklarının tescil edilmiş ve adına prim bildirilmiş/tahakkuk etmiş olması,

- Kendi nam ve hesabına bağımsız çalışma kapsamında olan sigortalılar için (Mülga 1479 sayılı Kanun, Mülga 2926 sayılı Kanun, 5510 sayılı Kanun- 4/b) prim ödenip ödenmediğine bakılmaksızın sigortalılıklarının tescil edilmiş/tahakkuk etmiş olması,

-Kamu görevlisi kapsamında sigortalı sayılanlar için sigortalılar (Mülga 5434 sayılı Kanun, 5510 sayılı Kanun- 4/c) sigortalılıklarının tescil edilmiş olması,

- Kadın sigortalının doğumdan önce çalışmaya başlayarak sigortalılık şartını yerine

getirmesi,

- Doğumdan sonra adına prim ödenmemesi,

- Borçlanacağı sürede çocuğunun yaşaması gerekmektedir.

Borçlanma süreleri

- Sigortalı kadının doğumdan sonraki sekiz haftalık, çoğul gebelik halinde ise on haftalık süreleri, doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine eklenen süre dahil toplam istirahat süresi ile birlikte toplam iki yıllık süre borçlanılabilir.

- Kadın sigortalılar doğum nedeniyle çalışamadıkları en fazla üç defa olmak üzere ikişer yıllık sürelerini (toplamda en fazla 6 yıla tekabül etmektedir.) borçlanabilir.

- Doğum borçlanması talebinde bulunan kadın sigortalıların doğum yaptığı tarihten sonra  adına primi ödenmiş süreler borçlanma hesabında dikkate alınmaz. Prim ödenmiş süreler iki yıllık süreden düşülerek kalan süre borçlandırılacaktır

- Doğum borçlanması yapılacak sürede çocuğun vefat etmesi halinde vefat tarihine kadar olan süreler borçlanılabilir.

- İlk doğumunu yaptıktan sonra iki yıl dolmadan ikinci doğumunu yapan kadın sigortalı, ilk doğumdan ikinci doğuma kadar geçen süre ile ikinci doğum için borçlanabileceği iki yıllık sürenin toplamı kadar geçen süreyi borçlanılabilir.

Borçlanma öncesi sigortalılık şartının kaldırılması öngörülüyor

Türkiye Gazetesi yazarı İsa Karakaş kadınlarda erken emeklilik konusunu köşesine taşıdı. İşte İsa Karakaş’ın erken emekliliğe ilişkin ifadeleri: "Kadınlara daha erken emekli olma fırsatını veren yasa teklifi TBMM’ye gönderildi. Hâlen TBMM komisyonunda bulunan kanun teklifinde; doğum borçlanmasının SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı kaydına bakılmaksızın, sigortalı, genel sağlık sigortalı ve isteğe bağlı sigortalı ayrımı yapılmaksızın, tüm sigortalı kadın çalışanlara "doğum borçlanması” hakkının verilmesi, Anayasa'nın "kanun önünde eşitlik” ilkesini düzenleyen maddelerinde "Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin hayata geçmesini sağlamakla yükümlüdür” ibaresiyle uyumlu bir şekilde doğum yapan kadınlar arasındaki ayrımcılığın giderilmesi ve kadınların sosyal alanda erkeklerle eşit hak ve yükümlülüklerle, eşit şartlarda güvenceli bir hayat sürdürmelerini sağlamansı amacıyla bu düzenlemenin yapıldığı belirtilmektedir.

Yasa teklifinde "a) Kanunları gereği verilen ücretsiz doğum ya da analık izni süreleri ile 4'üncü maddenin birinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bendi kapsamındaki sigortalı kadının doğumdan önce veya doğum sırasında sigortalı olup olmamasına bakılmaksızın, 3 defaya mahsus olmak üzere doğum tarihinden sonra iki yıllık süreyi geçmemek kaydıyla bu sürelerde sigortalı olarak çalışmaması ve çocuğunun yaşaması şartıyla talepte bulunulan süreleri” şeklinde düzenleme öngörülmektedir.

6 yıla kadar erken emeklilik geliyor

Bahse konu düzenlemenin yasalaşması hâlinde çocuk sayısına göre yapılacak doğum borçlanması, işe giriş tarihinin 1999 yılı ve öncesine göre ne kadar geriye doğru giderse o kadar erken emekli olmak mümkün hâle gelecektir.

Örneğin üç çocuğu doğduktan sonra ilk defa  22.04.1999 tarihinde (SSK) sigortalı olan bir anne bu düzenlemenin yasalaşması hâlinde doğumdan önce sigortalı olma şartının kaldırılması hâlinde üç çocuğu için borçlanma yaparsa 55 yaş yerine 49 yaşında emekli olma fırsatına sahip olacaktır.

Yıllardır binlerce kadının beklediği bu kanun teklifinin bir an önce yasalaşmasını umuyoruz. Keza başta anneler olmak üzere kadınlarımız her şeyin en iyisine layıktır."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Lütfi

Hep öyledeniyor fakat yıllardır sonuç yok anneler isyanda bilesiniz lütfen haber olarak kalmasın basından ricamız hergün gündeme getirin lütfen
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23