• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Erdoğan, Putin ve Ruhani Çankaya Köşkü’nde 'İdlib'i görüşecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Çankaya Köşkü’nde 3’lü bir görüşme gerçekleştirecek. 215 gün sonra yapılacak İdlib zirvesinde sivilleri hedef alan saldırıların durması ve Türkiye sınırına dayanan sığınmacıların durumu ele alınacak.

Yeniakit Publisher
2019-09-16 07:28:00 - 2019-09-16 07:32:17
Erdoğan, Putin ve Ruhani Çankaya Köşkü’nde 'İdlib'i görüşecek

Suriye’nin İdlib kentinde katliamların son bulması için kritik zirve bugün Çankaya Köşkü’nde yapılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’yi buluşturacak ‘Suriye’ zirvesi, ülkede normalleşmeyi sağlamak ve İdlib’e yönelik saldırıların son bulması için büyük önem taşıyor. Türkiye ve Rusya, İdlib’in ‘Gerginliği Azaltma Bölgesi’ olarak tanımlandığı mutabakatı 17 Eylül 2018’de imzalamış, ardından Erdoğan, Putin ve Ruhani’nin buluştuğu Astana formatlı ‘Suriye’ toplantısı 14 Şubat 2019’da Soçi’de yapılmıştı. Taraflar 215 gün sonra bugün Ankara’da buluşacak.

Sözler tutulmadı

En az 2 milyonu iç savaş nedeniyle buraya sığınanlardan oluşan yaklaşık 4 milyonluk İdlib kenti, masada verilen sözlere rağmen bir türlü istikrara kavuşamadı. Sahada Esed rejimi, İran destekli gruplar ve Rusya’nın farklı gündemlerle hareket etmesi nedeniyle 17 Eylül 2018’deki mutabakattan buyana kara-hava saldırılarında 219’u kadın, 341’i çocuk, 1282 sivil öldü. Saldırıların yoğun olduğu yerlerden nispeten sakin yerlere ve özellikle Türkiye sınırı yakınına göç edenlerin sayısı ise 1 milyon 42 bine ulaştı.

Erdoğan uyaracak

Çankaya’daki Suriye zirvesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, İdlib’deki sığınmacıların saldırılar nedeniyle Türkiye sınırına kaçtığını hatırlatarak, yeni bir göç dalgasının önlenmesi konusunda liderleri uyarması bekleniyor. Sivilleri hedef alan saldırıların durdurulmasını isteyecek Erdoğan, Türkiye’nin yeni bir göç dalgasını kaldırmasının artık sözkonusu olamayacağını iki lidere iletecek. Suriye’de tüm tarafların katılımıyla yeni bir anayasa yazılması için süren çalışmalar da liderlerin önündeki başlıklardan biri olacak. Anayasa komisyonu üyelerinin belirlenmesi, heyette yer alacak isimlere ilişkin görüşlerin paylaşılması ve anayasa yazımı konusunda takvimin netleştirilmesi de Çankaya zirvesinde konuşulacak konular arasında.

Güvenli bölge de var

Zirvede ele alınacak bir diğer önemli başlık ise Türkiye’nin Suriye sınırında oluşturmak istediği güvenli bölge olacak. Bu konuda atılan adımlar hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ve Ruhani’yi bilgilendirecek. Erdoğan’ın Çankaya Köşkü’nde Putin ve Ruhani ile ayrıca başbaşa görüşmeler gerçekleştirmesi de planlanıyor. Erdoğan-Putin görüşmesinde S-400’ler, SU-35 savaş uçağı, savunma sanayii ve ekonomik işbirliği konularının da ele alınması bekleniyor.

(Yeni Şafak)

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Abdullah Murat

(RUSYA=ABD=İSRAİL=ÇİN=HİNDİSTAN=DİĞER KÜFÜR ÜLKELERİ=HRİSTİYAN=YAHUDİ=MÜŞRİK=PİSLİK=DÜŞMAN=ŞEYTANIN DOSTLARI) İslam Allahın yolu doğru dostluk doğru düşmanlıktır. Allahın yolunda savaşmak şeytanın dostlarıyla Allahın emri olduğu üzere din Allaha has oluncaya (Allahın hükümleri hakim oluncaya fitne ve iftira bitinceye) kadar yapılan şiddetli savaştır. Allahın sınırlarını aşanlar islamdan çıkıverir ve kendini tağut yolunda bulurlar. Allah yolunda savaşanlara mücahidlere Allah üstün derece ve mükafatlar vaad etmiştir Bu yolda ölenlere ise ölümsüzlük ve süreklibir rızıklanma olan şehidlik. Gerçek sancak bayrak Allahın hükümlerinin hakim kılınmışlığıdır Gerçek vatan bu sancağın dalgalandığı yerdir. Allahın ordusu bu sancağı taşımakla görevlidir ve onu arzın diğer bölümlerinde dalgalandırmakla. Hristiyan ve yahudileri dost edinen onlardandır Bu Allahın hükmüdür. Şia ise bölünmüş Allaha zinanın meşrulaştırılması olan muta nikahını atfetmiş namazı 3 vakte indirmiş günahsız imamlara inanan sapık bir zümredir. Sünni katili olmuş esedi destekleyen zalim topluluktur Rusya hristiyan ortodoks iftiracı müşriklerdir. Tc ise dinsiz laik yüzçevirmiştir
 • Yanıtla

BOPdogan

Kandırıldım...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23