• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Erdoğan 'operasyon yapılacak' demişti! Zincir marketler ilk darbeyi bu sabah yedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fahiş fiyatlarla ilgili zincir marketlere operasyonlar yapılacağını açıklamasının ardından zincir marketler borsada darbe aldı. Borsa İstanbul'da işlem gören market zincirlerinin hisselerinde sert düşüşler oldu.

Yeniakit Publisher
2021-09-24 14:29:00 -

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün ABD'de yaptığı açıklamada "Zincir marketlere yönelik gerekli operasyonlar yapılacak. 5 tane zincir market bütün ürünü toparlıyor, piyasalar alt üst oluyor" dedi.

Bu açıklama üzerine bu sabah Borsa İstanbul'da işlem gören zincir marketlerin hisseleri darbe aldı. 

Borsa İstanbul'da işlem gören market zincirlerinin hisselerinde sert düşüşler yaşandı. Borsa İstanbul'da BİST 100 endeksi ise yüzde 1'e yakın ekside işlem görüyor.

"Zincir marketlerin sınırsız uygulamaları var"

Erdoğan'a Türkiye'deki fahiş fiyat tartışmaları hatırlatılarak, "Fahiş fiyat konusuyla ilgili bizzat ilgileneceğinizi söylemiştiniz. Bu konuyla ilgili tespit ettiğiniz problem başlıkları neler? Nasıl bir yol haritası izlenecek? Tek problem zincir marketler mi?" sorusu yöneltildi.

Erdoğan, uygulamaların üzerine gideceklerini, zincir marketlerin topladıkları ürünlerle piyasayı alt üst ettiklerini, bunlara yönelik operasyonlar düzenleyeceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı, "Bu konuda kısmen özellikle bu zincir marketlerin sınırsız uygulamaları var. Bu sınırsız uygulamalar karşısında biz de Ticaret Bakanlığı olarak bunların üzerine üzerine gideceğiz" dedi.

"5 zincir market piyasaları alt üst ediyor"

"Zincir marketlerin bu uygulamalarıyla mücadelede Ticaret Bakanlığımız gerekli olan her türlü tedbiri alıyor, alacak ve bunlara da gerekli operasyonları yapacaktır" ifadelerini kullanan Erdoğan, şöyle devam etmişti:

"Bu da 5 tane zincir market. Bunlar bütün o ürünü toparlıyor. Bu 5 tane zincir marketin topladığı ürünle piyasalar alt üst oluyor. Bunlar eğer bu noktada daha adil davranırlarsa hem vatandaş uygun fiyatla ürün alabilecektir hem de üretici şu an itibarıyla kazanımını, parasını zamanında alma şansına ulaşacaktır."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Serbest piyasa/ arz talep hikayesi

Kapitalist sistemlerde "adil davranmak" diye bir kavram yoktur...Anlayış: altta kalanın canı çıksın - dır..
 • Yanıtla

Metin

İktidar işin kolayını bulmuş kendine şamar oğlanı yaratmış ben Yunanistan'a gittim orada sadece bir tane zincir market var buna ne demeli
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23