• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Erdoğan Karakuş'tan çok konuşulacak sözler: Türkiye bunu yapmadan yaşayamaz

Emekli Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş, kendi savaş uçağını yapmayan devletlerin artık yaşayamayacağını söyleyerek, "Milli Muharip Uçağımızı yapmak zorundayız" dedi.

Yeniakit Publisher
2021-10-16 12:05:00 - 2021-10-16 14:25:40

Emekli Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş, CNN Türk'te yayınlanan Başak Şengül'ün moderatörlüğünü yaptığı Akıl Çemberi programına konuk oldu.

ABD'nin sınır hattına yaptığı askeri yığınağın amacının Türk Silahlı Kuvvetleri'nin önünü kesmek olduğuınu belirten Karakuş, Fransa ve Yunanistan arasında yapılan anlaşmaya ilişkin de çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Yunanistan'ın ABD yerine Fransa'dan savaş uçakları almasının nedenini açıklayan Karakuş, "Biliyorlar ki Türkiye ile bir savaşa girdiklerinde Yunanistan'a 8 filo civarında Fransız savaş uçağı gelecek. Aynı tip uçaklar (Rafale) olduğundan sadece bayrakları değişecek. Ege'nin ortasına kadar Yunanistan'ın hava savunmasının tamamını Fransa yapacak. Yunanistan'ın bütün bombardıman uçakları da Türkiye'ye bir şekilde saldıracak. Yani bir anda Yunanistan'ın 100-150 civarında uçak sayısı artmış olacak" ifadelerini kullandı.

Yunanistan ile Türkiye arasında çıkabilecek olası bir savaş durumunda Fransa'nın devreye girerek bölgeye savaş uçaklarını göndereceğini aktaran Karakuş, Atina yönetiminin deniz sınırlarını 12 mile çıkarma planına da değindi.

12 milin Yunanistan'ın keyfiyle ilan edilemeyeceğinin altını çizen Karakuş, ABD'nin serbest geçiş hakkına mani olunmasına asla izin vermeyeceğini söyledi.

Karakuş, 12 milin ilan edilmesi durumunda Ege Denizi'nin neredeyse tamamının Yunanistan'a ait olacağını, bu nedenle ABD ile Rusya'nın buna asla müsaade etmeyeceğini ifade etti.

Serbest geçiş hakkı ortadan kalkar

Yunanistan'ın deniz sınırlarını 12 mile çıkarması halinde ülkelerin serbest geçiş hakkının ortadan kalkacağını dile getiren Karakuş, Türkiye'nin ABD'den 40 adetlik F-16 savaş uçağı talebi hakkında da konuştu.

Türkiye'nin F-16 talebine ABD'nin neden olumlu yaklaştığını açıklayan Karakuş, "ABD'nin aklı başında olan insanları var. Aklı başında olan insanları da Türkiye'nin tamamen küstürülüp Rusya'ya doğru dönmesini istemezler" dedi.

"Kendi savaş uçağını yapmayan devletler yaşayamaz"

Türkiye'nin F-16 alarak havadaki caydırıcılığını belirli ölçüde devam ettirmeye çalıştığını sözlerine ekleyen Karakuş, Milli Muharip Uçak (MMU) projesine değindi.

Erdoğan Karakuş, kendi savaş uçağını yapmayan devletlerin artık yaşayamayacağını belirterek şunları kaydetti:

"Milli Muharip Uçağımızı yapmak zorundayız. MMU bütün diğer sanayilerin gelişmesinde birinci adım olacak. Milli Muharip Uçak aynı zamanda diğer ülkelerin yapmış olduğu uçaklardan daha üstün olmalı ki ülkenizi yaşatabilesiniz."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Abdulcabbar

Problem Amerika değil. Aslında tüm dünya için Problem, Şimdilerde Amerika’yı tamamen ele geçirmiş bulunan Uluslararası tefeci çetesi. Trump Amerikanın Güneyindeki eyaletlerin başına geçip özgürlüğünü ilan ettikten sonra zaten Türkiye’nin Amerika’yla problemi kalmayacak… o zaman savaş, şu anda başına bir zavallı unutkan ihtiyarı geçirdiği Amerika’yı ele geçirmiş olan tefeci çetesi ile dünya arasında olacak…
 • Yanıtla

Vahap Kalyoncu

Tamamen doğru ama bu iktidar yıkılırsa gelenlerin bu projeyi devam ettireceğini kim söyleyebilir çünkü ak partinin projelerinin tamamen tersini yapacaklarını şimdiden deklere ediyorlar.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23