• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Erbaş'tan "Ayasofya" açıklaması: Tepki gösterenlerin biraz daha düşünsün...

Ayasofya'nın ibadete açılmasına ilişkin açıklamalarda bulunan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Ayasofya bir camidir. 481 yıl cami olarak hizmet etmiştir. Bir 86 yıllık ara dönem olmuştur. Tepki gösterenlerin biraz daha düşünüp bu haksızlığı yapmamaları gerektiği kanaatindeyim." dedi.

Yeniakit Publisher
2020-07-11 23:09:00 -
Erbaş'tan "Ayasofya" açıklaması: Tepki gösterenlerin biraz daha düşünsün...

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, bazı programlara katılmak üzere geldiği Amasya'da gazetecilere, Ayasofya'nın tekrar ibadete açılmasına tepki gösteren bir kesim de olduğunu söyledi.

Bunların önemli olmadığına işaret eden Erbaş, "Çünkü Ayasofya bir camidir. 481 yıl cami olarak hizmet etmiştir. Bir 86 yıllık ara dönem olmuştur. Tepki gösterenlerin biraz daha düşünüp bu haksızlığı yapmamaları gerektiği kanaatindeyim. İnşallah bu tepkiler de süreç içinde ortadan kalkacaktır." ifadesini kullandı.

Ayasofya'nın 24 Temmuz Cuma günü cuma namazıyla tekrar ibadete açılacağına işaret eden Erbaş, şunları kaydetti:

"Ayasofya medeniyetimizin en önemli değerlerinden biridir. 86 yıllık özlem dün itibarıyla Danıştay'ın kararı ve muhterem Cumhurbaşkanımızın kararnamesiyle ibadete açılmış, açılma kararı verilmiştir. 24 Temmuz Cuma günü cuma namazı kılarak Türkiye'deki diğer camilerimiz gibi Ayasofya da asli hüviyetine kavuşmuş olacaktır. Rabbim iyi değerlendirmeyi ve Ayasofya'yı medeniyetimizin o muhteşem değeri olarak kullanmayı nasip eylesin. İslam alemi için hayırlara vesile eylesin diyorum."

Erbaş'ı kente gelişinde İl Müftüsü Durmuş Ayvaz ile ilçe müftüleri karşıladı.


diyanet işleri başkanlığı, ayasofya,

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Diyanet başkanı.

Ayasofya'nın ibadete açılmasına değil açıldığı zaman camiye uymayacak uygulamalara karşıyız. Herkes ziyaret edecekmiş de, girişler parasızmış da. Hristiyanlara da belki gelirler umuduyla yol yapmayın. Hristiyanlar nasıl olsa gelmezler artık. Ayasofya'yı tam bir cami yapın o zaman. Ayakkabılarıyla camiye girecekler mi? Ya da namaz esnasında turistlerin gezileri olur mu? Onlar beklemez, namaz kılanlar girsinler istemez. Adını tam koyun. Adı Ayadofya Camii bile olmaz. Camiye uygun isimle tam cami olsun.
 • Yanıtla

murat

bu kadar yazmana gerek yok. kısaca ne yapsanız eleştiririm yazsaydın. uzun ama boş yazmışsın. diğer Camiileri nasıl ziyaret ediyorlar turistler, aynı şekilde Ayasofya-i Kebir Camii'yi de görürler. Erbaş eleştirenler biraz daha düşünün demiş ama düşünme yeteneği olmayanları unutmuş.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı