• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

En çok hangi şehirde koronavirüs vakası var? | Koronavirüs artış yaşanan şehir

Koronavirüs vaka sayısı hangi ilde artıyor? Vatandaşlar hangi illerde koronavirüs vakalarının yoğun olduğunu merak ediyor. Bu sebeple Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamaları yakından takip ediliyor. Şehir dışına çıkacak olanlar “Hangi ilde kaç vaka var?” , “Koronavirüs vaka dağılımı”, “En çok hangi ilde koronavirüs hastası var?” konularını araştırıyor. İşte, detaylar.

Yeniakit Publisher
2020-07-04 15:10:00 -
En çok hangi şehirde koronavirüs vakası var? | Koronavirüs artış yaşanan şehir

Aralık ayında Çin’de ortaya çıkan koronavirüs hızla tüm dünyaya yayıldı. Ülkemizde 5 bini aşkın kişi koronavirüs sebebiyle yaşamını yitirdi. Yeni normalleşme adımları atılsa da vatandaşlarda maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymaları isteniyor. Pek çok kişi illere göre vaka dağılımını araştırıyor. İşte, meraka edilen “En çok hangi şehirde koronavirüs vakası var?” sorusunun cevabı.

En çok hangi şehirde koronavirüs vakası var? | Koronavirüs artış yaşanan şehir

Salgının başından bu yana koronavirüs vaka sayısının en fazla görüldüğü şehir İstanbul. Yapılan açıklamalarda vakaların yüzde 60’ının İstanbul’da olduğu belirtiliyordu. Son dönemde İstanbul’da yeni vaka sayısının birkaç hafta önceye göre azaldığı. Ancak İstanbul’dan gidenler sebebiyle bazı illerde rakamların yükseldiği ifade ediliyor. Bu şehirlerden biri de Diyarbakır oldu.

Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve İl Pandemi Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen, Diyarbakır’da vakaların arttığını belirti.

Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen, "Maske kullanımına gerekli özen gösterilmiyor. Yanlış maske kullanımı uyarılara rağmen hala devam ediyor. En önemli nokta, yanlış maskeleri hala kullanmaya devam ediyoruz. Lütfen siyah bez maskeleri ya da renginden bağımsız bez maskeleri kullanmayalım. Bunlar tekrar yıkanabilir ve kullanılabilir diye belki kolay geliyordur ama bunların etkinliği, koruyuculuğu yüzde 10'un altındadır. Bu nedenle bu maskeleri kullanmayalım, cerrahi maskeleri kullanalım ve telli kısmını mutlaka burnumuzun kıvrımlarına denk gelecek şekilde ayarlayalım. Bu maskeleri burnumuzu ve ağzımızı kapatacak şekilde kullanalım. Arkadaşlarımızla sohbet ederken burnumuzun altına ya da çenemize kadar indirmeyelim. O zaman hiçbir etkinliği olmayacaktır. Yani, vaka sayılarındaki artışın tek sebebi maalesef yanlış maske kullanımıdır" dedi.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı