'Emeklilikte Yaşa Takılanlar' için müjde ne zaman?

AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, gazetecilerin "Emeklilikte yaşa takılanlar için seçimden önce 'biraz sabır' demiştiniz, gelişme var mı?" sorusu üzerine, "İlgili bakanlığımız çalışmalarını yapıyor" demesinin ardından, Gazeteci Yazar Serdar Arseven, yazısında “Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için yeni formül arayışlarını” ele aldı.

19 Mayıs 2019 Pazar 11:39
'Emeklilikte Yaşa Takılanlar' için müjde ne zaman?

  Hasan Üstün  Yeniakit.com.tr  

AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Son Başbakan Binali Yıldırım, gazetecilerin emeklilikte yaşa takılanlar hakkındaki sorusunu yanıtlamıştı. Yıldırım, "Emeklilikte yaşa takılanlar için seçimden önce 'biraz sabır' demiştiniz, gelişme var mı?" sorusu üzerine, "İlgili bakanlığımız çalışmalarını yapıyor" demişti.

Konu hakkındaki yazı ve konuşmalarıyla bilinen Gazeteci Yazar Serdar Arseven, yazısında “Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için yeni formül arayışlarını” ele aldı. İşte Emeklilikle Taşa Takılanlar meselesinin çözümü için üzerinde durulan EYT modeli.

Emeklilikte Yaşa Takılılanlar, CHP’li Yaşar Okuyan’ın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olduğu 1999 yılında IMF’nin emriyle çıkartılan bir düzenlemeden dolayı “haksızlığa” uğradıklarını belirterek, mağduriyetlerinin giderilmesini ısrarla talep ediyor.

Zaman içinde oluşan ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar veya EYT mağdurları olarak bilinen geniş kitlenin “oy potansiyeli”ni göz önünde bulunduran CHP-HDP ittifakının bu konuyu istismar malzemesi olarak kullanması da dikkat çekiyor.

Yazısında, Emeklilikte Yaşa Takılanlar meselesini ele alan Akit TV Yorumcusu ve Milat Gazetesi yazarı Serdar Arseven,  “Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT’liler) için yeni formül arayışlarını masaya yatırdı.

İşte Serdar Arseven’in yazısından önemli kesitler:

Binali Yıldırım: Emeklilikle Yaşa Takılanlar İçin Çalışılıyor

Son Başbakan ve AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sayın Binali Yıldırım, Cuma namazı çıkısında kendisine yöneltilen  “Emeklilikte Yaşa Takılanlar meselesine dair bir gelişme var mı?” sorusuna karşılık olarak dedi ki:

İlgili bakanlığımız çalışma yapıyor.

Böyle bir açıklama gelince, soran sorana:

Bu iş olur mu, emeklilikte yaşa takılanlar meselesi hallolur mu?

Doğrusu…

Tamamen hallolmaz ama…

"Fıkhî kaidedir; bir şeyin tamamı elde edilemiyorsa, tamamı da terkedilmez.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Mağduriyetine CHP Zihniyeti Sebep Oldu Ama

Arseven, değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:

Efendim:

Meselenin Teknik boyutuna, rakamlara, bu işin ne kadara patlayacağına, bütçenin “bütün yükün” altından kalkıp kalkamayacağına dair değerlendirmeler hakkında bir şey demeyeyim.

Çünkü karışık bir hesap, sayıyı gerçekten bilemiyorum…

Bu işten etkilenen gerçekten kaç kişidir, çok karmaşık hesap ya da ben anlayamadım, mazur görün lütfen.

Bildiğim:

CHP’li Yaşar Okuyan’ın bakanlığı döneminde çıkartılan “kademeli emeklilik” düzenlemesinin 1999 yılından bu yana büyük mağduriyetlere yol açtığıdır.

Bu iş Ak Parti’nin işi değil, düzenlemeyi IMF emriyle 1999’un iktidarı, CHP zihniyeti çıkarttı, o düzenlemenin “mimarı” da, CHP’nin vitrindeki isimlerinden Yaşar Okuyan!..

Halk TV’de cayır cayır CHP’lilik yapıyor kendileri!..

Yapan yapmış bu işleri ama ne yaparsın ki fatura şimdilerde şu veya bu oranda Ak Parti’ye çıkıyor.

Yerel seçimde istenilen neticenin alınamamasında bu konunun da payı yok değil; CHP-HDP ve diğerleri bu konuyu fena halde istismar etti, “iktidar” kanadından yapılan kimi açıklamalar da,  CHP-HDP ve diğerlerinin işine geldi.

Şimdi…

Bilemiyorum…

Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Formül Arayışı

Arseven, Emeklilikte Yaşa Takılanlar veya  EYT mağdurları olarak bilinen kitlenin “CHP-HDP ittifakı” tarafından istismar edildiğine vurgu yaparak şöyle devam etti:

Nasıl bir formül ortaya konulabilir?..

Mesele tamamen çözülemiyorsa kısmen çözülemez mi?..

Sayın Yıldırım,   “İlgili bakanlığımız çalışıyor” diyerek Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı işaret etti.

Peki nasıl bir çalışma?..

Bu konuda çeşitli teklifler var.

Meseleyi tamamen çözmese de, sıkıntıyı bir miktar azaltabilecek olan teklifler…

Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusunu istismar etmek isteyenlerin elinden malzemenin hiç olmazsa bir kısmını almakta fayda mülahaza ediliyordur herhalde.

Bundan daha önemlisi, ortada bir “haksızlık” var ve CHP zihniyetinin yaptığı bu haksızlığı mümkün olduğunca azaltmak da iktidarın işi haline geliyor.

Hep böyle olmuştur zaten, “Onlar” batırmıştır, düze çıkartmak “Bunlar”a kalmıştır!

Neyse daha fazla uzatmadan, yazılarını dikkatle takip ettiğim bazı yerli ve milli uzmanların gündeme getirdikleri bir modelden kısaca bahsetmek isterim.

Almanya, daha çok da Finlandiya modeli olarak bilinen uygulama…

Emekliliğine az bir zamanı (Mesela 3, 4, 5 yıl) kalmış olanlar için uygulanabilir mi?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Formül: Biraz Daha Az Maaş, Hemen Emeklilik

Arseven, Emeklilikte Yaşa Takılanlar için düşünülen formülü şöyle ifade etti:

“Biraz daha az maaşa rıza göster ve hemen emekli ol.” Formülü.

Orada yıllık yüzde 2 uygulanıyormuş.

Yani, iki yıl evvel emekli olmak istiyorsan yüzde 4 daha az maaş alacaksın…

Herkesin bir anda emekli edilmesi mümkün olmayabilir, galiba olmayacak ama

Emekliliğine kısa bir süre kalanların faydalanabileceği bu model, daha önce yazılarını ilgiyle takip ettiğim Çalışma Hayatı Uzmanı Sayın Faruk Erdem tarafından Sabah Gazetesi’nde gündeme getirilmişti.

Kısa süresi kalanlar için “biraz daha az maaş almak karşılığı iki yıl, üç yıl önce emekli olmak” gibi bir uygulama faydalı olabilir…

Tabii, işin hukuki boyutları var.

O taraflar da çetrefilli olabilir ama bir şekilde problemi hafifletmekten de içinden geçtiğimiz hassas günlerde fayda umulur.

Erken yaşta emeklilik olmasın deniyorsa -ki gerçekten olmasın- ,

Emekliliğine kısa bir süre kalanlar için böyle bir durum olmaz zaten.

Bunlar yaşlı insanlar, iş aradıklarında “yaşlı”, emekli olmak istediklerinde ise “genç” kabul ediliyorlar ki, kötü bir durum.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar mağduriyetine yol açan Yaşar Okuyan’ı vitrininde tutan CHP zihniyetinin, Emeklilikte Yaşa Takılanlar üzerinden “oy devşirme” oyunu da bozulabildiği kadar bozulsa fena mı olur?

Asgari Ücretli Ne Kadar Çok Prim Öderse O Kadar Az Emekli Maaşı Alıyor

Emeklilikte yaşa takılanlar meselesini bu şekilde ele alan ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar için düşünülen formülü ortaya koyan Gazeteci- Yazar Serdar Arseven, “emeklilik maaşı hesaplamasında”ki tartışmalı uygulamayı da şu şekilde gündemine aldı:

“Öte yandan, hali hazırda “asgari ücretle çalışanın emekli maaşını düşüren” bir uygulama var.

Vakti zamanında bazı “Sosyal Güvenlik” bakanları bu konuda bir “yanlışlık olduğunu” kabul etmiş ve gerekli düzenlemelerin yapılacağını söylemişlerdi ama ülkeyi sarsan nice karmaşadan dolayı meselesinin üzerinde durulamadı pek.

“Ne kadar çok sigortalılık, ne kadar çok prim ödemesi, o kadar çok emekli maaşı” olmalı, öyle değil mi?...

“Düşük maaş dilimlerinde” çalışanlar için “prim ödedikçe emekli maaşının düşmesi” gibi bir durum olmamalı.

Erkenden emekli olmak yerine, daha çok çalışıp daha yüksek emekli maaşına ulaşmayı teşvik eden bir sistem çok daha iyi olmaz mı?..

Bu emeklilikte yaşa takılanlar meselesini makul ve mantıklı bir çözüm yoluna sokmakta “her bakımdan” fayda yok mu efendim.”

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 19 Mayıs 2019 Pazar 11:39

YORUM YAZ

 • Recep ÜRKMEZRecep ÜRKMEZ26 gün önce
  Şimdi deniliyorki bazı düzenlemelerle emekli yapabiliriz . Peki bu düzenlemeler yapılırken her yıl için %2 kesintinin olabileceği söyleniyor arkadaş zaten emekli yaptıkları insanlara kuş kadar maaş bağlıyacaksın daha neyin kesintisinden bahsediyorsunuz. Bu topluluğun devlet olarak hakkına girmişsin zaten senelerdir emekli etmeyerek, bu insanların mağduriyetlerini gidermek yerine hala zorluk üstüne zorluk çıkartmak neyin nesi.Şunu deseler anlayış göstereceğim, arkadaşlar şuanda hali hazırda eyt.li çalışıyorsa işinde devam etsin amaişsiz olanlara ise emeklilik hakkını vereceğim haaa eyer işini emekli olabilmek için bırakıyorsa mecbur yaşını bekleyecek yinede eyvallah derim . Ama adam hem işsiz hem eyt.li devlet olarak bir işe yerleştir o zaman bu insanlar ne yapsın iş güç yok bankamı soysun gasp mı yapsın yani insanlar mağdur . Devlet bu işten hakkaniyet sağlayamaz ise bu devletin değil siyasilerin hatası ve ayıbı olarak kalacaktır.
 • Murat AkpınarMurat Akpınar26 gün önce
  EYT’ye CHP neden olmuş olabilir. Fatura AK Partisine kesilmiyor. AK Partisinden çözüm bekleniyor. AK Partisi gönülleri kırdı. Müslümanlardan gönülleri kırmak beklenmez. AK Partisi; “EYT’nin kalkmasını biz de isteriz, ülkemizin durumu buna uygun değil” gibi gönülleri incitmeyen açıklamalar yapsaydı, bu millet mendil açar dilenirdi, lakin yine de oyunu AK Partisine verirdi. İstanbul’u da Ankara’yı da kaybetmezdi. Ne yazık ki günümüzün AK Partisinde ciddi bir üslup sorunu var. :(
 • cccccc26 gün önce
  MANSUR ÇIKARACAKTI NE OLDU?
 • mpoyrazmpoyraz27 gün önce
  Emeklilikte Yaşa Takılanlar Mağduriyetine CHP Zihniyeti Sebep Oldu Ama diyorsunuzda neden akp gündeminde yok 16 yıldır bu memleketi akp gönetiyor işsiz ve açız
 • mpoyrazmpoyraz27 gün önce
  Bu işten etkilenen gerçekten kaç kişidir, çok karmaşık hesap ya da ben anlayamadım, mazur görün lütfen. göremem işsiz babayım yaş 51.5 9350 pirim gün sayın hla emekli olamadım 1 yıldır da işsizim şu mübarak ramazan ayında evimize aileme pide dahil alamamıyorum kızım çalışıyor asgari ücretle onum maaşıyla geçim sağlıyoruz kızından harçlık alıyorum buda bir babakadar zor biliyormusunuzeyt meclisi gelmeden İstanbul lu orak asla akp oy yok bende verdim 16 yıldır bu seçimde CHP ye verdim bizleri türemiş olarak görenlere tepki olarak 4 oyum vardı
 • Recep kırayRecep kıray27 gün önce
  51 yasında işsiz eyt li olarak makul bir orta yol bulunması aynen yazıda anlatıldığı gibi Finlandiya modeli olabilir bir an önce yapılmalıdır. Bıçak kemiğe dayandı.
 • Trabzonspor Trabzonspor 27 gün önce
  Eyt ye formül bulun ölene dek akp ye oy vericem karımda eyt li ailecek vericez.cikmazsa oylar iyi partiye maalesef.
 • ZekiZeki27 gün önce
  40 yaş üstü emekliliği takip ettiği için iyi bilir cahil değil.siz ısrarla CHP desenizde eyt lilerin sayfasına bak sende anlarsın bu işi ANAP MHP DSP hükümeti ortak yaptı ve yaş 60 idi .AKP hükümeti ise yaşı 60 dan 65 e çıkardı ,maaş bağlama oranını da 70 lerden 30 Lara düşürdü .akp hukumetini masum gösterip CHP hükümetine günah yuklemeniz akilalmiyor .sizleri okuyan, her parti kesiminden eyt li bunları gayet iyi bildiğinden eyt lilerin gözünde küçük düşürmeyin kendinizi .ginede bu konuyu ele aldığımız için Allah razı olsun
 • EşrefEşref27 gün önce
  Emeklilik zamanı gelmiş ama prim eksiği olan eşlerin, primlerinin birleşmesi halinde emekliliğe hak kazanıyor olmaları durumunda, eşlerin primlerinin tek kişide toplanma hakkı da düşünülmeli.
 • mvlütmvlüt27 gün önce
  Eyt konusunu 2025 sonrasına bırakın....
 • TurgutTurgut27 gün önce
  Saolun bizleri anlamaya çalışmışsınız bu bile mutlu ediyor.gelki bir de Cumhurbaşkanı demicem çünkü o sadece Başkan Cumhur onun umrunda değil bizleri hakir görüp aşağıladı zorumuza gitti.bize daha mutedil bir dille(asgari ücretli bir babanın evladımın istediği cep tel şu an dardayızoğlum yaz gelsin bir iki boya işi Çıkar, doğan faturası düşer hallederiz)demedi ne telefonu çek git başıdan kırarım kemiklerini dedi bize ve gönlümüzü kırdı.
 • EKOLL EKOLL 27 gün önce
  Geçmişin tüm pislikleri Erdoğan a kaldı. Allah yardımcısı olsun.
 • MehmetMehmet27 gün önce
  Yaşar okuyan CEHENNEMLERDEYAN inşallah bizi böyle mağdur ettin rum tohumu ben 52 yaşındayım 8600 gün pirimim var işsizim iş bulamıyorum daha 2 yıl var emekli olmama bu yaşta hak mı bana bu zulüm zamanında sigorta yap denince işveren hadi güle güle diyordu başlangıcın 1985 yılından 1 günüm olsaydı 4 se.ne önce emekliydim yani sorun 1 gün pirim yatırmak mı böyle çarpık zihniyet olurmu ben mağdurum mağdur bek elin gavuru mağduriyet olmasın diye bi sistem koymuş sizde mağduriyeti giderin. Öyle gördük gördük yorum yapmayın 50 yaşın üstünü emekli edin ne şiş yansın ne kebap
 • Kenan YakutKenan Yakut27 gün önce
  Serdar abinin bu konu üzerinde çok durmasından Rabbim ondan razı olsun bu mübarek Ramazan ayında
 • AHMEDAHMED27 gün önce
  Prim gün sayısı arttıkca, emekli maaşı da azalıyor. Halkın gönlünde taht kurmuş olan Erdoğan nasıl böyle mantıksız ve haksız bir kanunu nasıl çıkarır.AK Partiye en çok oy verenler işçi ve ezilmiş kesimler idi. AK Partinin zenginlerden oy alamadığıbelli değil mi? En az oyu tatil beldelerinden, sahil kesimlerinden almıyor mu? İşçiler böyle bir ikilem içine AK Parti eliyle itilmesi çok garip ve üzücü. Çok prim-Az maaş. Yaş 50 iş yok. Emekli olacağım ama yaşın genç.Prim doldu, 25 yıl doldu ama yaşın egnç. BÖYLE TUTARSIZLIK HİÇ BİR ÜLKEDE YOKTUR. Tabi AK Partiye bu işçi kesiminden oy da yok. Oyu Suriyelilerden alsın diyenler çok.
 • MalkoçoğluMalkoçoğlu27 gün önce
  Adaletli bir emeklilik sistemine geçilmesini arzuluyoruz.Halka hizmet hakka hizmettir.Her aileye bir geçim ve gelir standardı getirerek bunu düzenlemek çok mu zor?Bunu batı yapıyor.yerinde gelir ve gider uygulamarı isterseniz araştırın.Neden korkuyorsunuz halka hizmetten mi.?kronikleşmiş sorunlara neşter vurun vatandaşın sorunlarından kaçarsanız alın size kırmızı kart...Allah icin faydasız konuşmayın çözüm üretin adalet ve kalkındırma vaazınızı yerine getirin bu halk herşeyin farkında mazlumun ahını almayın zenginin ve yanınızdaki danışmanların duası size fayda etmez.hayırla kalın.....
 • AhmetAhmet27 gün önce
  EYT gibi konuların seçim rüşveti olarak kullanılması yanlış. Çillerin iki anahtar, Demirelin kim ne veriyorsa beş fazlası gibi popülist söylemler bu memlekete fayda getirmedi. Imar barışı, sadece seçime özel emekli ikramiyesi, ... bunlar yanlış. Yirmi sene evvel neye yanlış dediysek yapar hale geldik. Seçim kazanmak her şey değil. Huzuru mahşerde hesap var.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

16 Haziran 2019