Emeklilik prim günü yıl şartı nedir? Ne zaman ve kaç yaşında emekli olurum?

Emekli olmak için kaç gün çalışmalı? Emeklilikte yaşa takılanlar emekli olmak için mücadelelerini sürdürürken, emekli olmak için yaş, prim günü ve sigortalılık yılı şartları aranmakta. EYT dışında yani emeklilikte yaş şartlar sağlayanlar emekli aylığına yani yaşlılık aylığına hak kazanmak için yaşını doldurmayı beklerler. Kimlerin hangi şartlarla emekli olacağını, emekli maaşının nasıl hesaplandığını ve nasıl artırılabileceğini çalışanlar tarafından sorgulanmakta. Peki emekli olmak için erkek ve kadınlarda yaş şartı nedir? Emeklilik prim günü yıl şartı nedir?

10 Ekim 2019 Perşembe 13:10
Emeklilik prim günü yıl şartı nedir? Ne zaman ve kaç yaşında emekli olurum?

Emeklilikte yaşa takılanlar emekli olmak için mücadelelerini sürdürürken, emekli olmak için yaş, prim günü ve sigortalılık yılı şartları aranmakta. EYT dışında yani emeklilikte yaş şartlar sağlayanlar emekli aylığına yani yaşlılık aylığına hak kazanmak için yaşını doldurmayı beklerler. Kimlerin hangi şartlarla emekli olacağını, emekli maaşının nasıl hesaplandığını ve nasıl artırılabileceğini çalışanlar tarafından sorgulanmakta. Peki emekli olmak için erkek ve kadınlarda yaş şartı nedir? Emeklilik prim günü yıl şartı nedir?

Kimlerin hangi şartlarla emekli olacağını, emekli maaşının nasıl hesaplandığını ve nasıl artırılabileceğini araştırılmakta. Emekli olma şartları ve ne zaman emekli olabilirim sorusunun cevabı haberin detayında.

Emeklilik için üç şart mevcuttur.  İlki sigortalılık süresinin tamamlanması. Sigortalılık süresi, sigortalının malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına bağlı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarih ile tahsis yapılması için yazılı istekte (emeklilik talebinde) bulunduğu tarih, ölen sigortalılar için de ölüm tarihi arasında geçen süre. Emeklilik yaşı ve emeklilik tarihini kişilerin kendi bilgileri üzerinden SGK sitesi üzerinden yapabilirsiniz. 

08/09/1999 tarihinden önce ilk sigortalılığı başlamış kişiler için 3600 prim günü ve 15 yıl sigortalılık şartı,

08/09/1999 tarihi ile 30.04.2008 tarihleri arasında ilk sigortalılığı başlamış kişiler için, sigorta yılı dikkate alınmaksızın 7000 prim günü ya da 4500 prim günü ve 25 yıl sigortalılık şartı,

05.2008 tarihi ve sonrasında ilk sigortalılığı başlamış kişiler için, 5400 prim günü ve 25 yıl sigortalılık şartı sağlandığında kıdem tazminatı hak edilerek işten ayrılmak mümkündür. Önemli olan bir şart da bahsedilen tarihlerden önce kişinin 18 yaşını doldurmuş olmasıdır.  18 yaş öncesi yapılan hizmetlerde sigorta prim gün sayısı emeklilik için gerekli gün sayısı açısından işlenmekte fakat 18 yaş öncesi hizmetlerde, emeklilik için gerekli sigortalılık süresinin işlenmesi için 18 yaşın doldurulduğu tarihin önemini tekrar vurgulamakta fayda vardır.

Ne zaman emekli olurum (erkekler için)

Ne zaman emekli olurum (kadınlar için)

 

Maaşına zam alamayan işçi istifa ederse kıdem tazminatı alır mı?

4500 günle tazminat nasıl alırım? 4500 gün kıdem tazminatı şartları, kıdem tazminatı nasıl alınır?

15 yıl 3600 gün şartı ile kıdem tazminatı nasıl alınır?

Asgari ücret kıdem tazminatı nasıl hesaplanır?

İkinci kez kıdem tazminatı nasıl alınır, şartların neler?

Kıdem tazminatı maaşın kaç katıdır Kıdem tazminatı hesaplama 2019

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Ekim 2019 Perşembe 13:10

YORUM YAZ

  • Ekrem baylarsın. O1.O5.1972.doğun ve.giriş.1988.pirin. gün. 2830Ekrem baylarsın. O1.O5.1972.doğun ve.giriş.1988.pirin. gün. 283012 gün önce
    Ekrem. baylarsın 01.05.1972.doğun ve.giriş. 02.12.1988.gün. 2830

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Ekim 2019