Seçim 2019 Sayfası

Emeklilere müjde! Hazırlıklar tamamlandı

SGK, 12 milyon emekliye 4 bin 809 liralık avans için hazırlıkları tamamladı. Kamu bankaları ise emeklilere faizsiz kredi sistemiyle nakit desteği sağlamak için çalışma yapıyor.

09 Ağustos 2018 Perşembe 08:28
Emeklilere müjde! Hazırlıklar tamamlandı

Emekliye ayrılıp, maaşının bağlanmasını bekleyenler için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) önemli bir imkan sağlıyor. Yeni emekli olanlara verilecek avans imkanının kapsamı genişletilecek. Düzenleme hayata geçerse, tüm emekliler maaşlarının 3 katı kadar avans alabilecek. Öte yandan kamu bankaları, emeklilere nakit desteği sağlamak için 'faizsiz kredi' hazırlığı yapıyor. Düzenleme hayata geçerse vatandaş, aylığını aldığı bankadan maaşının 10 katına kadar kredi kullanabilecek.

ESKİ EMEKLİ DE FAYDALANACAK

Avans miktarı, bağlanacak aylıklarda net asgari ücretin 3 katını geçmemek üzere SGK tarafından belirleniyor. Yeni emekli bu sayede 4 bin 809 lira (1.603 x 3) avans alabiliyor. Maaşının bağlanmasını bekleyenlerin imdadına yetişen avans formülünün, mevcut emeklilere de uygulanması gündemde. Yeni düzenleme kanunlaşırsa, tüm emekliler maaşının 3 katına kadar avans çekebilecek. Konuyla ilgili çalışmaların sürdüğü öğrenildi. Tasarıya göre; isteyen emeklilere SGK avans verecek. Emekliler, SGK'ya yazılı olarak başvurusunu yaparak maaşının 3 katına kadar avans isteyebilecek. Bu para daha sonra emeklinin maaşından 12, 24 ya da 36 taksitle kesilecek.

MAAŞINI ALDIĞI BANKADAN

Faizsiz kredi için ise kamu bankalarının çalışmaları devam ediyor. Kampanya kapsamında, emekliler maaşlarına göre belli miktarda kredi çekebilecek ve borcunu faizsiz olarak maaşlarından kesilecek taksitlerle geri ödeyebilecek. Yapılacak düzenlemeyle, emeklilere 10 maaşa kadar faizsiz kredi verilmesi öngörülüyor. Bu konuda kamu bankaları devreye girecek ve emeklilere kredinin yolu açılacak. Emekli, maaşını kredi veren bankadan alacak. Üst limiti 30 bin lira olacak.Taksit ödemelerinin sürdüğü dönemde emekliler maaşlarını krediyi veren bankadan alacak. Böylece taksitler hesaptan kesilecek ve emeklinin ikinci bir işlem yapmasına da gerek kalmamış olacak.
 
İKRAMİYE 16 AĞUSTOS'TA

Emeklilerin heyecanla beklediği bayram ikramiyesinin ödeme tarihi belli oldu. Bin lira ikramiye, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine 16 Ağustos'ta, Emekli Sandığı emeklilerine ise 17 Ağustos'ta ödenecek. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Ramazan Bayramı'nda olduğu gibi Kurban Bayramı'nda da bayram ikramiyesi ödemeleriyle emeklilerin yanında olmaya devam ettiklerini belirterek, “Bağ-Kur ve SSK emeklilerine 16 Ağustos'ta, Emekli Sandığı emeklilerine 17 Ağustos'ta bayram ikramiyesi ödeyeceğiz. Bayram ikramiyesi ödemeleri emeklilerimize hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 09 Ağustos 2018 Perşembe 08:28

YORUM YAZ

 • EmekliEmekli8 ay önce
  Benim bankalarda si ilim var bana avans da vermezler kıredide
 • BülentBülent8 ay önce
  Hep aynı haber ne zaman bıkacaksınız biz bıktık
 • Mecbure mecrureMecbure mecrure8 ay önce
  SSK emrklisi maaşı ne zaman
 • Yaşar Yaşar 8 ay önce
  Bankaların faizsiz kredi vereceğini zannetmiyorum.
 • serifeserife8 ay önce
  keske bir an önce baslasa faizsiz kıredi emekliler icin
 • Süheyla pehlivan Süheyla pehlivan 8 ay önce
  Endusuk maaş nekadar zam bayram ikramiyesi Aylin 17de
 • Gudret sabri aydoğanGudret sabri aydoğan8 ay önce
  Vallahi bukradileriverirlerse çok süper olacak ilaç gibi gelecek benim aldıhım maaş 1058 ek gelirderken 54tl çok sıkışkınm 600 taksit 250 elektirik sudoğla gazderken elimde ne kalıyor siz hedaplayın 2.tane çocuk 2side okuyor kimse işe almıyor yaşlısındiye hiçmi pazara çıkmayalım ölelimmi tahat edelimdiye emekli oldum hiçde rahatımyok uyuyamıyorum nasıl geçineceyimdiye.DEVLET BÜYÜKLERİMDEN..yardım bekliyprum bırakın elin suriyeyelerini
 • ÇetinÇetin8 ay önce
  SGK konu hakkında 10,15 gün önce açıklama yaptı öyle bir çalışma yok
 • KanunîKanunî8 ay önce
  Krediyi SGK yalanlamış idi şimdi yine haber oldu !Güvendiğimiz gazeteler de mi (yeni akit) artık asparagas yapıyorlar? Emekli ikramiyesi ni anladım da aylık lar ne zaman ödenecek ? İkramiye ve aylık toplamı 35 milyar TL civarında galiba, emisyona girince dõviz ve fiyatları etkiler mi acaba ? Haydi hayırlısı...
 • YagmurDagYagmurDag8 ay önce
  Cok yerinde bir iş yapmışlar ...

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Nisan 2019