• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Emekli Tümgeneralden dikkat çeken F-35 açıklaması! ‘Akdeniz’de, Ege’de, Karadeniz’de uçuramazsınız’

Pentagon’un Türkiye tarafından şimdiye kadar 1.25 milyar dolar ödediği F-35 uçaklarını geri alması için fon ayırma talebini değerlendiren Emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş, "F-35’lerin yazılımı milli olmadığı için uçağa hakim olamazsınız. ABD, istediği zaman uçurur, istemediği zaman engeller. F-35’e verilecek parayla muharip uçağımızı yapabiliriz" dedi.

Yeniakit Publisher
2019-12-12 10:34:00 -
Emekli Tümgeneralden dikkat çeken F-35 açıklaması! ‘Akdeniz’de, Ege’de, Karadeniz’de uçuramazsınız’

Emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş, F-35’e verilecek parayla milli muharip uçağımızın yapılacağını belirtti.

Yeniçağ’ın haberine göre, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alması üzerine ABD Kongresi’nin 2020 yılı savunma bütçesinde Pentagon’un Türkiye tarafından şimdiye kadar 1.25 milyar dolar ödediği F-35 uçaklarını geri alması için fon ayırma talebini değerlendiren Emekli Hava Tümgeneral Beyazıt Karataş, bunun bizim için hayırlı olduğunu söyledi.

Beyazıt Karataş, “Eğer F-35 uçaklarını alırsanız milli menfaatlerinizi riske atarsınız. Bunlar uçan bilgisayarlar. Bundan sonra 6 ve 7. nesiller gelecek. Onları da almak zorunda kalacaksınız. O zaman Doğu Akdeniz’de, Ege’de, Karadeniz’de uçak uçuramazsınız” dedi.

Milli uçak vurgusu

F-35 savaş uçaklarının yazılımının ABD’nin kontrolünde olduğunu belirten Beyazıt Karataş, şöyle devam etti,

Yazılımlar milli olmadığı için uçağın şifrelerinden, verilerine kadar hiçbir şeye hakim olamazsınız. ABD’liler istediği zaman uçurur, istemediği zaman engeller. Kısaca ben bu uçaklara küresel güçlerin yeni küresel silahıdır diyorum. Hükümetin bu uçakları alma konusunda çabaları devam ediyor. Bugüne kadar ödediğimiz para var ancak bu uçakların teslimatını dikkate alırsanız vereceğiniz 25-30 milyar doların yanı sıra 50 ila 80 milyar dolar arasında bir tutar daha ödemeniz gerekecek. Bu para ile Türkiye kendi muharip milli uçağını yapabilir.

Beyazıt Karataş, Türkiye’nin gelecek nesil uçaklarda kendi uçağını yapmak dışında bir alternatifi olmadığını da ifade etti. ABD’nin artık ünlü “Silikon Vadisi”nden sanal gerçeklik anlamında bütün dünyayı yönetir hale geldiğini kaydeden Karataş, şunları söyledi:

Eğer bu uçaklara bağımlı kalırsınız o ülkeye ya da o ülkenin şirketine de bağımlı kalırsınız. Bunlar bütün şifreleri, bütün verileri depoluyorlar zaten. Buna da bulut teknolojisi diyorlar. F-35 uçaklarını ben bu yönüyle Türkiye’nin bağrına saplanmış bir hançer olarak görüyorum. Diyelim ki pilot şifreyi unuttu veya kaybetti. Burada da maymuncuk devreye girecek. Yani bir geçici şifre gönderecekler, bir daha bu şifreyle uçuramayacaksınız. Böyle olunca uçak tamamıyla yazılımın kontrol edenin elinde oluyor. Hava eğitimlerini yapan pilotlar geçici bir şifreyle uçağı uçuruyor ancak bu şifreleri ona bir başkası veriyor. Yani aslında uçağı uçuran pilot da güvenlik nedeniyle bu işlemin nasıl yapıldığını bilmiyor. Şimdi siz kendi milli yazılımınızı yapıp, kendi uçağınızı uçuramazsınız kıyısı bulunduğunuz Akdeniz’de, Ege’de ya da acil durumlarda uçak uçuramazsınız. Milli yazılım, milli teknolojiden başka şansımız yok. Kendi milli muharip uçağımızı yapmalı, istediğimiz gibi uçurmalıyız.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Öztürk ÖZİSLAM

YENİÇAĞ zihniyeti solculaştı. Erdoğan zaten milli savaş uçağını yaptırıyor ve yaptırmaya devam ediyor. Bu emekli paşanın Erdoğanın projelerini kiç takip etmediğini görmezden geldiğini güncellikten uzak olduğunu görmüş oluyoruz. siha ve iha yapıldı çıkın da bir kere teşekkür edin. sizin 50 yıldır yapamadığınızı yaptı. Herşeyin üstüne her engelin üstüne tüm siyasi iradesini koydu ve milli silah sanayiinde cumhuriyet döneminde gelinmesi dahi hayal olan bir silah sanayisi noktasına getirdi erdeoğan Türkiyeyi. Şimdi çıkıp sadece akıl veriyorsunuz. ERDOĞAN BİLMİYORDU DEĞİL Mİ BUNLARI? Erdoğanın derdi f-35 olsaydı BARIŞ PINARI HAREKATINDAN S-400 DEN EN BAŞINDA VAZ GEÇİRDİ. Sizin bu saçma akıllarınıza, bak b,iz demiştik erdoğan dediğimizi yaptı saçma sapan öngörü akıl oyunlarınıza ERDOĞANIN ve dahi bizlerin karnı tok. SİZ EMEKLİ ENGELLİLER GURUBUSUNUZ. Eskiden siyasiler SİZ ASKERLERİ TAHRİK EDİP DARBE YAPTIRIRDI ŞİMDİ SİZ SİYASİLERİ TAHRİK EDİP TOPLUMSAL KARGAŞA ÇIKARIYORSUNUZ. Bİ DURUN! Bİ DURUN ARTIK! ÇALIŞIRKEN DE EMEKLİYKEN DE TÜRKİYE YE ÇOK ENGEL OLDUNUZ. BIRAKIN ARTIK TÜRKİYENİN YAKASINI. BIRAKIN MİLLİYTÇİLİK VATANSEVERLİK PALAVRALARINI. SİZ VATANSEVER OLSAYDINIZ ERDOĞANA ÇELME TAKMAZDINIZ.ÇÜNKÜ ERDOĞAN TANKI, UÇAĞI HER TÜRLÜ MOTORLU ARACI YAPMAK İSTİYOR SİZ ENGEL OLMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ
 • Yanıtla

akitokuru

Cahit Dağlı, Cem Gürdeniz, Beyazıt Karakaş, Mete Yarar vs pekçok değerli, üstün nitelikli, milli, yerli vatansever isimlerin son dönemlerde uzmanlıklarını konuşturması ne kadar güzel...varolun
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23