• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Emekli olanlar ikinci kıdem tazminatı alabilir mi?

Emekliler yeniden çalışırsa maaş kesintisi ne kadar olur? Yıllarca çalışıp emekli olmanın hayalini kuran milyonlarca emekli, emeklilik şartlarını yerine getirmesiyle birlikte emekli olmakta. Ancak çok sayıda emekli gününü gün etmek yerine hem ekonomik şartlar hem de ailevi şartlar nedeniyle yeniden çalışmaya zorlamakta. Peki Çalışan emekliye kıdem ödenir mi? Kamudan emekli olanlar yeniden çalışabilir mi? Bağkur emeklileri yeniden çalışabilir mi? SSK, Bağkur emekli sandığı emeklileri yeniden çalışırlarsa kıdem tazminatı alır mı? SGK Bağkur emeklisi ikinci tazminat alma başvuru şartları neler? Emekli olduktan sonra çalışanlar tazminat alır mı? İşte çalışan emekli nasıl kıdem tazminatı alabilir? Sorusuna ilişkin haberin detayları.

Yeniakit Publisher
2019-11-07 11:09:00 - 2019-11-07 11:12:10
Emekli olanlar ikinci kıdem tazminatı alabilir mi?

Yıllarca çalışıp emekli olmanın hayalini kuran milyonlarca emekli, emeklilik şartlarını yerine getirmesiyle birlikte emekli olmakta. Ancak çok sayıda emekli gününü gün etmek yerine hem ekonomik şartlar hem de ailevi şartlar nedeniyle yeniden çalışmaya zorlamakta. Peki Çalışan emekliye kıdem ödenir mi? Kamudan emekli olanlar yeniden çalışabilir mi? Bağkur emeklileri yeniden çalışabilir mi? SSK, Bağkur emekli sandığı emeklileri yeniden çalışırlarsa kıdem tazminatı alır mı? SGK Bağkur emeklisi ikinci tazminat alma başvuru şartları neler? Emekli olduktan sonra çalışanlar tazminat alır mı? İşte çalışan emekli nasıl kıdem tazminatı alabilir? Sorusuna ilişkin haberin detayları.

Emeklilik sonrası çalışanlar kıdem tazminatı alabilir mi? Kişi emekli olduktan sonra çalışma hayatına devam edebilir. SSK’dan emekli olan biri iş işverenin yanında çalışmaya başaladı. İşvereni tarafından bu emekli için SGK’ya Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) bildirgesini kuruma vermesi gerekmektedir. Yani emekli adına her ay SGK’ya Sosyal Güvenlik Destek Primi ödenmesi gerekmektedir. 

Bağkur emeklileri yeniden çalışabilir mi?

Kişi herhangi bir kurumdan SSK, Bağkur ya da emekli sandığından emekli olduktan sonra ticari bir faaliyete devam ediyorsa Bağkurlu demektir. Bağkurlularla ilgili de yani emekli olduktan sonra kendine ticari bir hayat seçen kişiler de SGK’ya emekli maaşlarından her ay yüzde 15 kesinti yaptırmaları gerekmektedir. Bu yüzde 15’lik kesintiyi yaptırmadıkları durumunda SGK o emeklilerden geriye yönelik prim talebinde bulunabilir. 

Kamudan emekli olanlar yeniden çalışabilir mi?

Emekli sandığı yani kamu kurumlarından emekli olanlar yine SSK’li bir işe girip çalışabilir. Ticari bir faaliyet devam edebilir. SSK’li bir işe girip ücret karşılığı çalışıyorsa primi işveren tarafından, ticari faaliyet devam ediyorsa maaşının yüzde 15’ini kesinti yaptırmak suretiyle çalışabilir. Emekli sandığından emekli olan kişi yeniden devlet memuru olarak çalışmaya başlıyorsa SSK”dan ya da Bağkur’dan emekli olduktan sonra kamu kurumuna devlet memuru olarak tekrar çalışmaya başlarsa maaşlarını kestirmeleri zorunludur. Kamu kurumundaki tek maaşı alabilirler. Kamuya girenlerin ikinci emeklikte çalışma konusunda biraz daha dez avantajlıdırlar. Ancak kamu dışında sigorta koluna tabi olan emekliler diledikleri zaman diledikleri sürede çalışabilirler.

Emekli olanlar ikinci kıdem tazminatı alabilir mi?

Yıllarca çalışanların en önemli hayallerinden biri emekli olabilmek. Ancak emeklilikten sonra çalışmaya devam eden milyonlarca kişi bulunuyor. Emekli olunduktan sonra yeni bir işe girildiğide kıdeme ilişkin koşullar yeniden başlar. Emekli de olsa kıdem tazminatı alabilmek için çalıştığı iş yerinde 1 yıl sigortalı çalışılması lazım. Bir de işverenin kişiyi işten çıkarması gerekmektedir kıdem tazminatı alabilmek için. Emekliler çalıştıkları yerden bu iki şartı yerine getirmeleri durumunda Emekli olanlar ikinci kıdem tazminatı alabilecektir.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23