• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Emekli maaşları nasıl artar? Emekli maaşı nasıl yükseltilir?

2020 emekli maaşları ne kadar olacak? Emekli maaşı nasıl yükseltilir? Ocak'ta emeklilerin maaşları da ek ödemeleri de artacak. Milyonlarca SSK ve Bağ-Kur emeklisi ocak zammına odaklanmış durumda. Merakla beklenen zam öncesi konuyla ilgili internet üzerinden araştırmalarını hızlandıran vatandaşlar 'emekli maaş zammı ne kadar olacak? En düşük emekli maaşı ne kadar? sorularının yanıtları araştırılıyor. Peki 2020 güncel emekli maaşları ne kadar olacak? Emekli maaşları nasıl artar? Yüksek emekli maaşı nasıl alınır? İşte detaylar.

Yeniakit Publisher
2019-12-11 12:25:00 - 2019-12-11 12:30:48
Emekli maaşları nasıl artar? Emekli maaşı nasıl yükseltilir?

Ocak'ta emeklilerin maaşları da ek ödemeleri de artacak. Milyonlarca SSK ve Bağ-Kur emeklisi ocak zammına odaklanmış durumda. Merakla beklenen zam öncesi konuyla ilgili internet üzerinden araştırmalarını hızlandıran vatandaşlar 'emekli maaş zammı ne kadar olacak? En düşük emekli maaşı ne kadar? sorularının yanıtları araştırılıyor. Peki 2020 güncel emekli maaşları ne kadar olacak? Emekli maaşları nasıl artar? Yüksek emekli maaşı nasıl alınır? İşte detaylar.

Emekli maaşı nasıl yükseltilir? SSK Bağkur emekli sandığı emekli maaşı nasıl artırılır? Emekli maaşı nasıl hesaplanır? Çalışanların en çok merak ettikleri iki konu var. Birincisi; ne zaman emekli olacakları, ikincisi ise ne kadar emekli maaşı alacakları.  Sabah gazetesi yazarı Faruk Erdem emekli maaşını artırmanın yollarını yazdı. İşte emekli maaşları nası artar? sorusunun cevabı. Birincisini sizin işe giriş tarihiniz ve yaşınız belirliyor. İkincisini ise belirlemek sizin elinizde. Emekli maaşını çalışırken yükseltmek mümkün. Burada püf noktalara dikkat etmek lazım. En önemli parametre sizin brüt maaşınız. Bu maaş eğer 4 bin lira ve üzerindeyse ileride maaşınız artacak. Asgari ücret ise azalacak. Gelin emekli maaşını artıracak 8 adımı birlikte inceleyelim.

 

Yüksek emekli maaşı nasıl alınır?

Emekli aylığınızı son 1-2 yılda aldığınız maaşlar değil, tüm çalışmalarınız belirliyor. Planlamaya erken başlamakta fayda var. Maaşı belirleyen en önemli etken, aldığınız brüt ücret. Hem yaş bekleyenler hem de prim dolduranlar gerçek ücretlerinin bordroya yansımasını sağlamalı. Eğer borçlanma yapıyor ya da isteğe bağlı ödüyorsanız ödeyebildiğiniz kadar yüksek miktarlarda ödemeniz maaşınızı artıracaktır. Hem SSK'lı hem Bağ-Kur'lu iseniz Bağ-Kur primi ödemeyi de talep edin. Böylece iki farklı ödeme sizin prime esas kazancınızı, dolayısıyla emekli maaşınızı artıracaktır. Brüt maaşın 4 binden fazla olması maaşı yıllık 70-80 lira artırır.

Bağ-Kur'dan prim ödemişseniz ve 01.05.2008 öncesinde sigortalı olmuşsanız son 3.5 yıl SSK (4A) ile çalışmanız karşılığı emekliliğiniz bu kurum şartlarından olur ve maaşınız artar. 2008 sonrası sigortalı olanların hangi kurumda primi fazlaysa emekliliği ona göre oluyor. Brüt maaşı sadece aldığınız ücret belirlemiyor. Size nakit olarak düzenli ödenen tüm ücretler buna ilave ediliyor. Bordronuza bunların da eklenmesini sağlayın. Emekli olurken doldurduğunuz formda eş ve çocuklarınızla ilgili seçenekleri işaretlemeyi unutmayın. Böylece aylık bağlama oranınız yükselir ve maaşınız artar.

Çalışan emeklilerin maaşları düşer mi?

Bize en çok sorulan sorulardan birisi "Emeklilik için primim doldu yaşı bekliyorum çalıştıkça emekli maaşım düşer mi?" şeklinde oluyor. Emekli maaşını belirleyen en önemli unsur sizin Sosyal Güvenlik Kurumu'na bildirilen kazancınız. Yüksek maaş almanıza rağmen asgari ücretten gösteriliyorsanız, maaşınız düşük olacaktır. Bu yüzden gerçek maaşınızın bordroya yansıtılmasına önem vermelisiniz. Burada hem sizin geleceğinizden çalınıyor hem de vergi ve prim hırsızlığı yapılıyor. Yaşı beklerken çalışmak maaşınızı düşürmez ancak asgari ücretten çalışırsanız daha önceki dönemlerde yükselen maaşınızın yükselmesi duracaktır.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23