Seçim 2019 Sayfası

Elektrik faturaları yüzde 30 nasıl düşürülür? CK Boğaziçi açıkladı

Türkiye'de perakende elektrik satış sektörünün önde gelen şirketi CK Enerji Boğaziçi Elektrik, elektrik tüketiminde uyguladığı fahiş fiyatları görmezden gelerek, vatandaşlara elektrikte nasıl tasarruf sağlanacağı konusunda akıl verdi.

12 Ocak 2019 Cumartesi 14:27
Elektrik faturaları yüzde 30 nasıl düşürülür? CK Boğaziçi açıkladı

Enerji Tasarruf Haftası'nda tüketicilere tasarruf önerileri sunan CK Enerji Boğaziçi Elektrik, elektrikli ev aletlerini doğru kullanarak elektrik faturalarında yaklaşık yüzde 30'a varan düşüşün mümkün olacağına dikkati çekiyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, enerji kaynaklarını doğru ve verimli kullanmayı, bu anlamda toplumsal farkındalık oluşturmayı hedefleyen, perakende elektrik satış sektörünün önde gelen şirketi CK Enerji Boğaziçi Elektrik, Enerji Okuryazarlığı projesi ile tüketicilere destek oluyor.

Bu çerçevede Enerji Tasarruf Haftası'nda da tüketicilere tasarruf önerileri sunan CK Enerji Boğaziçi Elektrik, elektrikli ev aletlerini doğru kullanarak elektrik faturalarında yaklaşık yüzde 30'a varan düşüşün mümkün olacağına dikkati çekiyor.

262 TL'lik fatura 190 TL'ye inebilir

CK Enerji Boğaziçi Elektrik'in 2019 Ocak ayı elektrik tarifesini baz alarak hazırladığı tabloya göre aylık tüketimi 487,4 kWh olan bir aile, çok kolay uygulanabilecek adımlar atarak 262 TL'lik elektrik faturasını 190 TL'ye düşürebiliyor.

Ayda 72 TL'ye varan bir tasarruf için yapılması gerekenler ise oldukça kolay görünüyor. Örneğin, günde 5 saatlik kullanımla ayda 36 TL harcayan klasik ampulleri LED ampul ile değiştirerek sağlanacak tasarruf 23 TL'yi buluyor. Yine bulaşık makinesini tam kapasite doldurarak ayda 6 TL, ütüyü işlem bitmeden 5 dakika önce prizden çekip tabanındaki ısıyı kullanarak ayda 4 TL, buzdolabını güneş olmayan noktada, duvara en az 10 cm uzaklıkta koyarak ayda 8 TL tasarruf etmek mümkün oluyor.

Enerji okuryazarlığı çerçevesinde "www.ckbogazici.com.tr" internet sitesinde "tüketim hesaplama" uygulaması bulunan CK Enerji Boğaziçi Elektrik, bu sayede elektrikli ev aletlerinin ortalama kullanımına göre aylık tüketim bedelinin tek tuşla hesaplanmasını da sağlıyor.

Söz konusu uygulamayla tüketiciler, evde en çok kullandıkları elektrikli aletlerin günde, ayda, yılda kaç TL elektrik harcadığını net olarak görebiliyor. Elektrik faturasındaki kalemler konusunda da tüketiciyi bilgilendiren şirket, yine internet sitesinde yer alan "Şeffaf Fatura" uygulaması ile müşterilerini aydınlatıyor.

"Dünya ve gelecek nesiller için tasarruf şart"

Açıklamada görüşlerine yer verilen CK Enerji Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü Halit Bakal, Ulusal Enerji Verimliliği Planı ile 2033 yılına kadar 30,2 milyar dolarlık bir tasarruf hedeflendiğini anımsatarak şunları kaydetti:

"Sadece ülkemiz değil, dünya ve gelecek nesillerimiz için enerjimizi tasarruflu kullanmalıyız. Tabii burada hepimize görev düşüyor. Biz de sektöre bir çok anlamda öncülük yapmış bir şirket olarak neler yapabiliriz diye düşündük. Arkadaşlarımız, her evde bulunan elektrikli aletlerin günde, ayda kaç saat ne kadar elektrik tükettiğini hesaplamaya yarayan bir uygulama geliştirdi. Ardından da bu aletleri doğru kullanarak kaç TL tasarruf edilebileceğinin hesabını ortaya koydu. Amacımız vatandaşlarımızın aile bütçelerine destek olmak, enerjinin verimli kullanılmasını sağlamak."

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Ocak 2019 Cumartesi 14:27

YORUM YAZ

 • Metin Metin 3 ay önce
  Bunlar bizleri soyarken Tayyip Erdoğan nın neden sesi çıkmıyor. Bu soyguncular Tayyip Erdoğan dan cesaret alıyor sanırım
 • Mesut SarpMesut Sarp3 ay önce
  TRT payı, kim bakıyo ki. Satın onuda gitsin. Hic olmazsa bu lüzumsuz ödentiden kurtulalım.
 • mustafamustafa3 ay önce
  devletin aldığı uydurma vergiler ve uyduruk kesilen trt payları ve diğerleri kaldırılırsa otomatik düşer.
 • Adem Adem 3 ay önce
  Kayıp kaçak bedelinin ve trt payının tüketiciden alınmasını ve türlü yüksek vergi kalemleriyle faturaların şişirilmesini kınıyorum. Üç kuruş helal kazancımızı nereye hangi faturaya ödeyeceğimizi şaşıyoruz.
 • hasanhasan3 ay önce
  adem senin c. başkanın işine gelen şeyleri öyle bir biliyor ki
 • veli dedeoğluveli dedeoğlu3 ay önce
  nerdeyse kullanılan enerjinin % 40 kı kadar fazladananormal bir paraödüyoruzbu konuda her kesim sağır dilsiz sus pus oluyor.sanki ötv uyguluyorlar.yoksatopraga verilen enerjiyimi ödüyoruz
 • Adem Adem 3 ay önce
  Cumhur başkanı faturanın nekadar geldiğini bilmezetrafın daki ler yalan konuşuyor gazetedenCumhur aulaş sın
 • Emre Emre 3 ay önce
  Enerji bedelini epdk belirlemiyor mu? Firmayi neden hedef gosteriyorsunuz?Epdk yani devlet belirliyor...
 • Cüneyt beyaz Cüneyt beyaz 3 ay önce
  Peki bu dağıtım şirketleri 50 milyar dolar olan borçlarını ne zaman ödeyecek, yoksa telekom parasını ödemeyen şirket gibi kazandığını ceblerine atıp gidecekler mi
 • M Ali KM Ali K3 ay önce
  akp'ninhiç suçu yok mu?zamlardan bıktık.
 • toramantoraman3 ay önce
  Hırsızın suçu var da hükümetin hiç mi suçu yok ?
 • TolgaTolga3 ay önce
  Akit clk sayin c.baskanina yakin bir sirket dikkat edin bence
 • DoğuDoğu3 ay önce
  Ya hükümet bunları halka musallat etti.... çözemezse bu sorunu halk olarak hükümeti tanırız suç akp nin
 • hasanhasan3 ay önce
  siz de indirim müjdeleri vereceğinize vatandaşa giren kazıkları haber yapın
 • murat murat 3 ay önce
  millete akıl vereceğine boğaziçi elektrik! sen kendini değiştir millet tasarruf etsin. milletle alay etmekten vazgeçin. size ödediğimiz yalnızca enerji bedeli hariç her bir kuruşu zehir zıkkım olsun. hayrını görmeyin. devlete ödemeniz gereken kdv'yi bile safi olmadan yekun rakam oluşturarak tüm bedel üzerinden almaktasınız.
 • MisafirMisafir3 ay önce
  Tasarrufu anlatacaginizafahiş fiatlidağıtım bedellerini düşürün daha faturada görmedik ama sayaç okuma bedeli çıkmışinsanları sorduğunuz yeter
 • cancan3 ay önce
  Bu tasarrufa SARAY da dahil mi
 • meçulmeçul3 ay önce
  gerizekalılardan tasarruf ......yasal hırsızlar devlet bunlara ortak galiba......
 • ZamZam3 ay önce
  Dalga geçmeyin milletle
 • CeyhunCeyhun3 ay önce
  Bırakın böyle boş safsataları önce yüzde otuz yüzde kırk zam yap sonra tasarruf hikayeleri uydurun. İnsanlarla dalga geçmeyin , sadece zam yapmayın kaçak elektirik kullananları önleyin yeter.
 • NedenNeden3 ay önce
  Türkiye'nin bir türlü düzeltilemeyen yüz karası bir kurum
 • Ahmet TanerAhmet Taner3 ay önce
  CK enerji hukumetin desteğiyle bir yerlere gelmiş bir grup. Ancak şu an kamu hizmeti veren kurumlar arasında raydan çıkıp, en çok yozlaşmış olanı. Adamlar tam Ali kıran baş kesen modeli. Bürokratlarla oturup bir yönetmelik çıkartmışlar. Özeti İstanbulda inşaat yapıyorsan ve parseline yakın yerde elektrik panosu yoksa, alt yapıyı sana yaptırıyorlar. Sonra onlara devrediyorsun. Daha sonra elektrik alacak parsel, hemen o panodan alıveriyor. Buna yönetmelikdeğil, kartelin vatandaşı dolandırması alt yapıyı vatandaşa çakması denir. CİMER, EPDK'ya vs nereye yazar , yaz, sonuç hikaye. Tam haber konusu. Oylar AKP'ye mi?
 • AHMEDAHMED3 ay önce
  Bu ay sayaç okuma bedeli 30 T.L geldi. AK Partiye oy vermek konusunda artık tereddütlüyüm.Sorunlarımızı hallet diye seçiyoruz ama halletmiyor. Sandığa gitmemeyi ciddi olarak düşünüyorum.
 • misafirmisafir3 ay önce
  mızrak çuvala sığmıyor. maalesef ekonomik sıkıntı her alanda kendini hissettiriyor.
 • yusufyusuf3 ay önce
  insanlarla dalga geçiyorlar lan herbir halt elektrikli evlerde neyin tasarrufundan bahsediyor bu gerizekalılar madem bu kadar bu milleti düşünüyorsunuz faturalardakı vergileri ve yüksek elektrik fiyatlarını düşürün bizlerle dalgageçmeyin
 • yusufyusuf3 ay önce
  insanlarla dalga geçiyorlar lan herbir halt elektrikli evlerde neyin tasarrufundan bahsediyor bu gerizekalılar madem bu kadar bu milleti düşünüyorsunuz faturalardakı vergileri ve yüksek elektrik fiyatlarını düşürün bizlerle dalgageçmeyin

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Nisan 2019