• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Dünyayı ayağa kaldıran açıklama: O ülkenin askerleri Suriye'de koronavirüs yayıyor

Yeniakit Publisher
2020-04-06 20:45:00 -
Dünyayı ayağa kaldıran açıklama: O ülkenin askerleri Suriye'de koronavirüs yayıyor

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Genel Müdürü Rami Abdurrahman, İran destekli milislerin bölgede koronavirüs yaydığını söyledi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Genel Müdürü Rami Abdurrahman koronavirüs salgınına dair açıklamalarda bulundu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Genel Müdürü Rami Abdurrahman "koronavirüse, Suriye topraklarına yayılmasına ve rejim tarafından ilan edilen rakamlara" değindi.

Şarkul Evsat'ın haberine göre, SOHR Genel Müdürü, “Rejime bağlı olan Sağlık Bakanlığı, ed Duvayr bölgesindeki karantina merkezlerinde Covid-19 ile enfekte olan 5 pozitif vakanın kaydedildiğini açıkladı" ifadesini kullandı.

Karantinanın onlarca vatandaşı içerdiğini söyleyen Abdurrahman, “Şüphelilerin bir kısmı, Şam Uluslararası Havalimanı oteline transfer edildi ve bu da virüsün yayılma ve rejimin kontrol altındaki alanlarda kontrol edilememe şansını artırdı” dedi.

Rami Abdurrahman, “Şam, Humus, Lazkiye ve Tartus’taki kaynaklarımıza göre karantinaya alınan vakaların sayısı 128’e yükseldi. Daha sonra testlerinin negatif çıkmasıyla bunların 56’sı karantinadan ayrıldı. 72 kişi hala test sonuçlarını bekliyor. Aynı şekilde bir hemşire virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Yetkililer ise bu durum karşısında sessiz” açıklamasında bulundu.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

İran destekli milisler hastalık yayıyor

Suriye’nin farklı bölgelerindeki İranlı ve yabancı milislere ve İran’ın, salgından mustarip olması dolayısıyla salgının Suriye’ye yayılmasında bir tehlike oluşturup oluşturmadığına da değinen Abdurrahman, “İlk andan itibaren İranlı milislerin koronavirüsle enfekte olmalarının bir sonucu olarak ölümlerin yaşandığını ve milisler arasında hastalığın yayıldığını belirttik. Aynı şekilde İranlı ve Iraklı ziyaretçilerin de büyük bir tehlike oluşturduğunu söyledik” ifadelerini kullandı.

SOHR Genel Müdürü, “Meyadin ilçesinde İran’a bağlı bir hastanede kaydedilmiş 15 vaka var. Bunların 11’i İranlı ve 4’ü de Iraklı ve karantinadalar. Esed rejimi bunu gizli tutuyor. Covid-19 virüsü taşıyan İranlı milisler, Suriye’de serbestçe hareket ediyor. Bu durumun ciddi şekilde ele alınması gerekiyor” dedi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Vatandaş

Başını ye iki yüzlü iran iyice kaşını yorsun

kayserili

s.....siz kafir sialar allah belanizi versin
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23