• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Dul bir bayan babasının emekli maaşını alır mı?

Birden fazla emekli maaşını kimler alır? Sigortalı çalışırken ölmüşse, eş ve çocuklarına dul ve yetim aylığı bağlanabilmesi için belli sürede prim bildirme koşulu bulunuyor. Peki dul bir bayan babasının emekli maaşını alır mı? çift maaş nasıl alınır? Ölen babadan dul kızına maaş ne kadar, ölen annenin emekli maaşı kime kalır, babadan yetim aylığı ne kadar sürede bağlanır, emekli erkek ölen eşinin maaşını alabilir mi? İşte detaylar.

Yeniakit Publisher
2019-11-05 17:20:00 - 2019-11-05 17:22:02
Dul bir bayan babasının emekli maaşını alır mı?

fazla emekli maaşını kimler alır? Sigortalı çalışırken ölmüşse, eş ve çocuklarına dul ve yetim aylığı bağlanabilmesi için belli sürede prim bildirme koşulu bulunuyor. Peki dul bir bayan babasının emekli maaşını alır mı? çift maaş nasıl alınır? Ölen babadan dul kızına maaş ne kadar, ölen annenin emekli maaşı kime kalır, babadan yetim aylığı ne kadar sürede bağlanır, emekli erkek ölen eşinin maaşını alabilir mi? İşte detaylar.

Ölüm aylığı bağlanabilmesi için SSK statüsündeki sigortalı adına en az 5 yıl sigortalı olup 900 gün prim bildirilmiş olması gerekiyor. İki koşulun bir arada sağlanması zorunlu. Sigortalı Emekli Sandığı veya Bağ-Kur statüsünde ise hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için en az 1800 gün prim bildirimi yapılmış olması gerekiyor. Yeni Asır yazarı Faruk Erdem ‘Eşi ölmüş dul bayanım, SSK'dan kendi adıma emekliyim. Babam da SSK'dan emekli idi, vefat etti. Babamdan ayrıca SSK maaşı bağlanabilir mi? Ek olarak onun emekli maaşını alabilir miyim?’ sorusuna şu şekilde cevap verdi: "Kız evlatlarının anne veya babadan yetim maaşı alabilmeleri için bazı şartlar vardır. Bunlar, evli olmamak, kendi adına sigortalı çalışıyor olmamak ve yine kendi çalışmalarından dolayı emekli aylığı almıyor olmak. Bakıldığında her ne kadar eşinizin ölümünden dolayı evli olmasanız da kendi çalışmalarınızdan dolayı emekli olduğunuzu belirtmişsiniz. Kendi emekliliğinizden ötürü babanızdan ya da annenizden ölüm aylığı alamazsınız. Ölmüş olan eşinizden dolayı eğer bağlanmış ya da bağlanacak ölüm aylığı varsa onu alabilirsiniz. Ölen eşten dolayı ölüm aylığı almaya çalışmak ya da kendi çalışmalarından dolayı emekli olmak engel teşkil etmemektedir."

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ayşe erurum

Eşden dul yetim aylıgı alıyorum,bamın maşınıda alacammı
 • Yanıtla

Satı Yöndem

Babam öldü bagkurdan emekli ben dul bayanım sigortalı çalışıyorum babamın maaşını alabilirmiyim
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23