• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Döviz Piyasası

Döviz; yabancı ülke paralarına verilen genel al olarak ele alınabilir. Döviz piyasası ise yabancı paraların işlem gördüğü yani alım-satım işlemlerinin yapıldığı yerdir.

Yeniakit Publisher
2016-05-13 16:37:00 -
Döviz Piyasası

Döviz Piyasası Nedir?

Bir diğer değiş ile ulusal paranızı başka paralara dönüştürebileceğiniz kurumsal bir yapıdır. Bütün dünya tek bir para birimi kullanmadığı için döviz piyasaları oluşmuştur. Her ülke farklı bir siyasal güç ve egemenliktir. Bu durum farklı para birimleri oluşmasına ve paraların değerlerinin de farklı olmasına neden olmuştur.
Yabancı bir para nakit bicimde olabilir ancak gelişen teknoloji ve bankacılık sistemleri artık paraların; havale emirleri, poliçeler, mevduat hesapları olarak da ele alınmasına neden olmuştur. Ülkemizde nakit dövize efektif nakde dönüşmesi mümkün olan tüm araçlara da döviz adı verilmektedir.

Döviz Piyasasının İşlevleri

Döviz piyasasının işlevleri ise sermaye akımına izin vermesidir. Döviz piyasaları sayesinde ulusların finansal hareketliliği sağlanır. Dünya üzerinde mali olarak en büyük piyasa döviz piyasası olarak ele alınmaktadır. Döviz piyasaları diğer piyasalara göre bir takım farklılıklar içermektedir. Aracı kurumların, döviz talep eden ve arz eden kişilerin bir arada bulunduğu döviz piyasasında temel olarak işlev gören aracı ticari bankalardır. Bankalar müşterilerine döviz alım-satım işlemleri yapma konusunda en büyük yardımcıdır. Birçok bankanın bu işlem için oluşturduğu özel birimleri vardır. Fakat bir banka size sadece döviz alım-satım imkanı sunar. Bunun dışındaki tüm işlemleri sizin yapmanız gereklidir. Bankalar bu aşamada sizin kayıp ve kazançlarınızdan sorumlu değildir.

Ülkelere Göre Döviz Durumları

Mutlaka döviz piyasasına hakim olmanız gereklidir. Aksi halde büyük paralar kaptırmanız mümkündür. Döviz piyasası yaşayan bir piyasadır. Hastalıklardan, savaşlardan, başarılardan etkilenen bir niteliğe sahiptir. Bir ülkenin refah düzeyi ve parasının gücü paraleldir. Ulusal platformda sözü geçen bir ülkenin parası ile orta düzey bir ülkenin parası arasında döviz piyasaları üzerinde büyük farklar vardır. Döviz piyasası üzerinde yatırım yapacağınız zaman mutlaka hangi ülkenin parasını aldığınıza ve hangi ülkenin zaman içinde güçleneceğine dikkat etmeniz gereklidir. Aynı zamanda aldığınız dövizi korumanız da önemlidir. Bunu sağlamak için mutlaka dövizini yatırdığınız ülkeyi de yakından takip etmeniz şarttır.Ayrıca online olarak [follow=https://www.menkul.com/doviz/cevirici]döviz çevirici[/follow] kullanarak en güncel şekilde dövizinizin durumunu öğrenebilirsiniz.

Döviz Kuru

Eğer döviz borsası ve ulusal platformlar hakkında yeterli bilginiz yoksa ve grafiklerden, analizlerden tam anlamıyla yararlanamıyorsanız yapmanız gereken en önemli şey doğru öngörülere ve piyasalara hakim kişilerin analiz ve grafik yorumlamalarından yararlanmanız olacaktır. Doğru kişileri takip etmeniz ve size en hızlı veriyi sunan sistemi seçmeniz döviz piyasasında az bilgi ile başarılı olmanıza yardımcı olur. Piyasadaki en hızlı ve güvenilir kaynaklardan birisi olan [follow=https://www.menkul.com/doviz]Menkul.com Döviz Kurları[/follow] sayfasını takip etmenizi öneririz.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı