• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Dönmez: Dünya üzerinde kendi sınıfındaki en güçlüsü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fatih sondaj gemisininin yeni keşfine ilişkin yaptığı açıklama esnasında ilk kez kamuoyuna duyurduğu yerli denizaltı robotu Kâşif, sondaj gemilerinin derinlerdeki gözü olacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, robotun yerlilik oranının yüzde 53’ü bulduğunun; kendi sınıfındaki en güçlü hibrit ROV sistemine sahip olduğunun altını çizdi.

Yeniakit Publisher
2020-10-19 08:33:00 - 2020-10-19 08:36:26
Dönmez: Dünya üzerinde kendi sınıfındaki en güçlüsü

Ertuğrul Şahan

Türkiye’nin doğal gaz arama faaliyetlerinde elde ettiği başarının gizli kahramanları gün yüzüne çıkıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bu yılın şubat ayında gerçekleştirilen Petrol Endüstrisinde Milli Teknolojiler Toplantısı’nda ilk kez gündeme gelen Kâşif Denizaltı Robotu’na ilişkin bir grup gazeteciye değerlendirmelerde bulundu.

Yüksek teknolojiye sahip

Dönmez, “Tedarikçilerimiz, ‘Biz bunu yaparız’ dediler. İş birliği imkânlarımızı ele aldık ve hızlı bir çalışma içerisine girdik. Sektörde ROV olarak bilinen uzaktan kumandalı ileri teknoloji denizaltı sistemi Kâşif’i milli petrol ve doğal gaz sektörüne kazandırdık” dedi. Derin deniz sondajlarının yüksek teknoloji isteyen operasyonlar olduğunu anlatan Dönmez, “Kâşif yüzlerce metre derinlikte bir dalgıcın işini yapıyor. Gemide bulunan komuta konsolu yoluyla bilgileri, gerekli olan elektrik ve video verilerini ana kumandaya aktarıyor. Robotumuz, denizdeki kablonun gerilimini ayarlayıp fazla salınmasını engelliyor. Bu sayede su altı akıntılarından aracın ve kabloların minimum etkilenmesini sağlıyoruz” diye konuştu.

Operasyonel maliyetleri azaltıyor

Kâşif’te güçlü itiş gücüne sahip yedi elektrik tahrikli motor bulunduğunu aktaran Dönmez, “Ayrıca çeşitli teknik kollar ve el aletlerinde kullanılmak üzere geliştirilen hidrolik güç ünitesi mevcut. Bu yönüyle de öne çıkan Kâşif, dünya üzerinde kendi sınıfındaki en güçlü hibrit ROV sistemine sahip. 3 bin metre derinliğe kadar olan tüm derin deniz sondaj faaliyetlerini yürütebilecek olan Kâşif, yüzde 53 yerlilik oranıyla geliştirildi. İlerleyen dönemde yapılacak üretimlerde ise yerlilik oranını yüzde 70’in üzerine taşımayı hedefliyoruz. Kâşif önümüzdeki dönemde operasyonel maliyetleri daha da azaltacak” şeklinde konuştu.

Kâşif faaliyetlerine başladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, yerli robot Kâşif’in Fatih sondaj gemisinde görevine başladığını duyurdu. Dönmez, Twitter’dan yaptığı açıklamada “Yerli su altı robotumuz Kâşif, aktif durumda. Denizlerdeki yeni elimiz ve gözümüz olan robotumuz; 3 bin metreye kadar deniz sondaj faaliyetlerimizde video verilerini ana kumandaya iletecek, mekanik işleri yapacak” ifadelerini kullandı. Dönmez, ayrıca Kâşif’in görüntülerini içeren video paylaşımında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Denizaltı robotu ile riske girmiyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih sondaj gemisinde Kâşif ilgili şunları söyledi: “Fatih sondaj gemimiz, ekipmanın ve ekibin millileştirilmesi yolunda önemli bir adımdı. Şimdi yeni bir adım daha atarak uzaktan kumandalı ileri teknoloji ürünü denizaltı robotumuzu da yerli ve milli imkanlarla petrol sektörümüze kazandırdık. Kâşif adını verdiğimiz bu denizaltı robotu sayesinde yüzlerce metre derinlikteki ihtiyaç duyulan elektrik ihtiyacını ve video görüntülerini uzaktan kumandayla hiçbir riske girmeden elde edebileceğiz. Denizaltı robotumuzun ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

Kritik görevleri icra ediyorlar

Uzaktan kumandalı sualtı araçları 1990’lı yılların sonrasında, derin sulardaki petrol ve gaz kaynaklarına erişimi kolaylaştırdı. Dalgıçların güvenli bir şekilde erişemediği alanlara bu araçlar hızla ve güvenli şekilde erişmeye başladı. Araçlar üzerlerinde bulunan kameralar yoluyla farklı açılardan görüntü aktarımı yapabiliyor. ROV’lar sondaj operasyonlarında kuyu başlarındaki contaların değişimi, işlevlerinin kontrolü, su altında inceleme yapmak gibi çalışmalar yapabiliyor. Doğal gaz ve petrol kaynaklarına erişildikten sonra ise üretime geçilme aşamasındaki tüm su altı inşaat faaliyetleri, destek gemileri üzerine konumlandırılan iş sınıfı ROV sistemleri tarafından yürütülüyor.

Arama çalışmalarımız kesintisiz sürüyor

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından yapılan açıklamada denizlerde yerli imkânlarla yürütülen enerji arama ve tarama çalışmalarının kesintisiz sürdürüldüğüne işaret edildi. Karadeniz’de devam eden çalışmaların meyvelerini verdiğine de dikkat çekildi.Tuna 1 bölgesinde 85 milyar metreküp daha doğal gaz bulunduğu kaydedilen açıklamada şöyle denildi: “Kuyu sondaj operasyonu, en son teknolojiyle donatılmış Fatih gemisiyle gerçekleştirilmiştir. Kuyunun bulunduğu bölgede su derinliği 2 bin 117 metre, son derinlik ise 4 bin 775 metre olup burada Erken Pliyosen-Geç Miyosen yaşlı 30 metrelik doğal gaz ihtiva eden ilave bir rezervuar seviyesi tespit edilmiştir. Kuyu sondajının tamamlanmasını müteakip rezerv miktarı, eklenen 85 milyar metreküple toplam 405 milyar metreküp olarak saptanmıştır. Sakarya Gaz Sahası’ndaki keşif tarihe geçmiştir. Bugüne kadar Karadeniz’de gerçekleştirilmiş en büyük keşif olmuştur.”

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23