• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

‘Dolar uçacak’ diyen çakma ekonomistleri görelim şimdi! Dolar tahmini ters köşeye yatırdı

Yeniakit Publisher
2024-06-14 15:11:00 -
‘Dolar uçacak’ diyen çakma ekonomistleri görelim şimdi! Dolar tahmini ters köşeye yatırdı

‘Dolar uçacak’ diyen çakma ekonomistlerini ters köşeye yatıran tahmin ABD'nin önde gelen bankalarından Morgan Stanley'den geldi. Bankanın analist ve ekonomistleri yayımladıkları son notta dolar/TL kuru için tahminini güncelledi.

Morgan Stanley Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası para politikası duruşunun daha uzun daha sıkı kalmasını beklediğini söyleyerek, maliye ve gelirler politikasının dezenflasyona desteğinin artmasının baz senaryoları olduğunu ifade etti.

Aralarında Nida Iqbal ve Hande Küçük’ün de bulunduğu Morgan Stanley analist ve ekonomistleri paylaştıkları bir notta “Yetkililerin dezenflasyona olan bağlılığı faizin 2025 birinci çeyreğe kadar değişmeyeceği tahminimizi destekliyor” ifadelerine yer verildi.

Yayımlanan raporda Türk lirası hakkında iyimser görüşün korunduğu aktarılırken, 2025 ortasında Dolar/TL ’nin 39 liraya yükseleceği öngörüldü.

Türk bankalarının da değerlendirildiği söz konusu raporda 2025’te daha düşük enflasyon, iyileşen marjlar ve öz sermaye karlılıkları ve düşük öz sermaye maliyeti ile bankalar için pozitif yönde bir söylem aktarıldı.

Analistler Akbank tavsiyesini “ağırlık artır” hedef fiyatını 96 lira, Garanti tavsiyesini “ağırlık artır” hedef fiyatını 160 lira, İş Bankası tavsiyesini “eşit ağırlık” ve hedef fiyatını 23,70 lira olarak güncelledi.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

İlgili kurum, Türkiye 5 yıllık CDS’te 217 baz puan hedefiyle satış tavsiyesinde bulundu.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ŞEREFLİ TS

Merkez bankası anketinde beklenti yılsonu 37.75 siz yazmışsınız nasıl oluyo bu iş anlamadım

Mahmut. S.

Çift kur uygulaması var. Dollar tabelada artmadı, Türk Lirası olarak fiyatlar 5 katına çıktı. Ali-Cengiz oyunları ile milleti kandırmaya debelenmekten utanmıyorsunuz. Dininiz, imanınız yalanlarınızla tarumar ve maskara olmuş. Heyhat, bu aziz millet yaptığınız maskaralıkları unutmayacak!
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23