• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Doktorlar geriye dönük borçlama ile emek olur mu?

Doktorlar geriye dönük boşlukları doldurarak emekli olabilir mi? Nasıl emekli olurum? Ne zaman emekli olurum? sorularını milyonlarca çalışan tarafından sorgulanmakta. Emekli olmak için yaş şartı, belirli bir süre prim ödeme şartı ve sigortalılık süresinin tamamlanması gerekmektedir. Geriye dönük borçlanma yapılarak da emekli olunabilir. Peki doktorlar geriye dönük primlerini tamamlayıp emekli olabilir mi?

2019-10-21 15:41:00 - 2019-10-21 15:41:53
Doktorlar geriye dönük borçlama ile emek olur mu?

Nasıl emekli olurum? Ne zaman emekli olurum? sorularını milyonlarca çalışan tarafından sorgulanmakta. Emekli olmak için yaş şartı, belirli bir süre prim ödeme şartı ve sigortalılık süresinin tamamlanması gerekmektedir. Geriye dönük borçlanma yapılarak da emekli olunabilir. Peki doktorlar geriye dönük primlerini tamamlayıp emekli olabilir mi?

Hizmet borçlanması bakımından bazı meslekte çalışanlara ayrıcalık tanınmıştır. Bu mesleklerden biri de hekimliktir. SGK mevzuatında belirli hâllerde doktorlara geriye dönük borçlanma hakkı tanınmıştır. Türkiye Gazetesi yazarı İsa Karakaş, doktorların geriye dönük emeklilik konusuna ilişkin köşe yazısında “Çalışanların sosyal güvenlik kanununa tabi olmaksızın yurt içinde veya yurt dışında geçirdikleri normal doktora veya tıpta uzmanlık öğrenim süreleri de talepleri hâlinde borçlandırılmaktadır. Bu süreler de tıpkı çalışılmış gibi emeklilikte dikkate alınmaktadır. Belirli hâllerde daha erken emekli olma avantajı da sağlamaktadır.” diye yazdı. İşte İsa Karakaş’ın Doktorlar geriye dönük boşlukları doldurarak emekli olabilir mi? sorusuna ilişkin yazdı o yazı: Hekimlere, fahri asistanlıkta geçen sürelerini borçlanma imkânı verilmiştir. Sigortalılar fahri asistanlıkta geçen sürelerini, fahri asistan olarak görev yaptığı tarihleri gün, ay, yıl olarak belirtir ilgili üniversite veya hastaneden temin edeceği belgenin aslını borçlanma talep dilekçesine ekleyerek SGK’ya başvurmaları hâlinde söz konusu sürelerini borçlanabileceklerdir. Böylece sırf eksik prim günleri nedeniyle emekli olamayanlar hemen emekli olma imkânı elde edebilmektedir.  

4/1-c (Emekli Sandığı) kapsamında sigortalı olanlardan  SGK (HİTAP) ekranlarında hizmet süresi bulunmayanların kurumlarından tüm hizmetlerini gösterir onaylı hizmet belgesi istenmektedir.

Doktora veya tıpta uzmanlık öğreniminde geçen süreler

 Çalışanların sosyal güvenlik kanununa tabi olmaksızın yurt içinde veya yurt dışında geçirdikleri normal doktora veya tıpta uzmanlık öğrenim süreleri de talepleri hâlinde borçlandırılmaktadır. Bu süreler de tıpkı çalışılmış gibi emeklilikte dikkate alınmaktadır. Belirli hâllerde daha erken emekli olma avantajı da sağlamaktadır.

Doktora öğrenimi gördüğü süreleri borçlanmak isteyen sigortalıdan; Borçlanma Talep Dilekçesi, doktora diplomasının onaylı fotokopisi, doktora öğrenimini yurt içinde yapanların doktora öğrenimlerinde geçen sürelerinin başlangıç ve bitiş tarihlerini gün ay yıl olarak gösterir şekilde doktora yaptığı üniversitece düzenlenmiş belge ile;

Doktora öğrenimini yurt dışında Ecnebi Memleketlere Gönderilecek Talebe Hakkında Kanuna göre yapmış ise, dil, yüksek lisans ve doktora eğitim sürelerinin başlangıç ve bitiş tarihlerini gösterir Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce düzenlenecek öğrenim planı,

Doktora öğrenimini kendi imkânları ile yurt dışında yapmış olanların doktora yapılan üniversiteden alınacak doktora sürelerinin başlangıç ve bitiş tarihlerini gün, ay ve yıl olarak gösterir belgenin aslı ile onaylı Türkçe tercümesinin ve doktora diplomasının Türkiye’de denkliğini gösterir Üniversitelerarası Kurul Başkanlığından alınacak belge,

İstenmektedir. Yurt dışındaki üniversitelerden mezun olanların normal (lisans) öğrenim süreleri içinde geçen doktora öğrenim süreleri borçlandırılmamaktadır. Yüksek lisans öğrenimlerini İngiltere’de yapmakta iken gösterdikleri başarılarından dolayı doktora öğrenimine transfer edilenlerin yüksek lisans öğreniminde geçen sürelerinin de doktora öğreniminden sayılması gerektiğinden, yüksek lisans ve doktora öğrenim süreleri birlikte borçlandırılacaktır.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23