Doğu Perinçek’ten ‘Rusya’ ağzı! ‘Artık tanımanın zamanı geldi’

Vatan Partisi (VP) Genel Başkanı Doğu Perinçek, 13 Mayıs'ta Rusya’nın Komsomolskaya Pravda gazetesiyle yaptığı röportajda, "Kırım’ın Rusya’ya katılımını tanımanın tam zamanı" dedi.

15 Mayıs 2019 Çarşamba 14:22
Doğu Perinçek’ten ‘Rusya’ ağzı! ‘Artık tanımanın zamanı geldi’

Rusya’nın Komsomolskaya Pravda gazetesi, 13 Mayıs'ta Vatan Partisi (VP) Genel Başkanı Doğu Perinçek ile bir röportaj gerçekleştirdi.

Kırım ve Türk-Rus ilişkileri hakkında gerçekleştirilen röportajda Perinçek, "Kırım Tatarlarının Rusya Federasyonu içerisinde kalmaları kendi özgürlükleri açısından önemlidir" ifadelerini kullandı.

Perinçek'le gerçekleştirilen röportaj şu şekilde:

- Sayın Perinçek, Batı ve Ukrayna medyası Kırım Tatarlarının baskıya uğradığını anlatmaya devam ediyor.

Doğu Perinçek: ABDKırım’ın Ukrayna’ya bağlı ve böylece kendi kontrolü altında olmasını istiyordu. Rusya, Kırım’ı ABD’nin kontrolüne vermediği için suçlamalara maruz kalıyor. Rusya’nın Kırım halkları üzerinde herhangi bir baskısı söz konusu değil. Tam tersine Kırım Tatarlarının Rusya Federasyonu içerisinde kalmaları kendi özgürlükleri açısından önemlidir.

- Açıklayabilir misiniz?

Perinçek: Rusya, farklı halkları bir arada yaşatma tecrübesi olan büyük bir ülkedir. Sizde çok sayıda Tatar (Kırımlıların yanı sıra bir de Kazanlılar var) yaşıyor. Kırım Tatarları açısından Rusya içerisinde bulunmak, Ukrayna’da bulunmaktan daha güvenli. Zira Ukrayna ABD’nin kontrolü altında bulunan küçük bir ülke. Washington’a bağımlı olan ülkeler ise baskı, insan hakları ihlali ve eşitsizlik uyguluyor. Bu yüzden Kırımlı ve diğer Tatarların özgür Rusya vatandaşları olması daha iyi.

“Rusya ve Türkiye arasındaki ittifak stratejik değerdedir”

- Kırım’ın bağlanmasının üzerinden 5 yıl geçti. Sizce Türkiye’nin Kırım’ı Rusya’nın bir parçası olarak kabul etmesinin zamanı gelmedi mi?

Perinçek: Elbette geldi. Çünkü bölgemizdeki ve dünyadaki sorunların çözümü açısından zaman çok dar. Rusya ve Türkiye arasındaki ittifak stratejik değerdedir. Bu açıdan Kırım’ın ABD kontrolüne geçmemesi Türkiye için son derece önemli. Bu yüzden Kırım’ı Rusya’nın bir parçası olarak tanımayı geciktirmek Ankara’ya pahalıya mâl olur. Tam zamanı olduğunu düşünüyorum.

- Ukrayna’nın yeni lideri Vladimir Zelenski seçildikten hemen sonra Türkiye’ye gitti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüş, Kırım konusunda ortak bir tutum hususunda anlaşmış olabilirler mi?

Perinçek: Zelenski ve Erdoğan arasında bir görüşme olsaydı bu resmî bir buluşma olurdu. Gizli olmazdı. Şu anda kamuoyuna böyle bir buluşmadan bahsedilmedi. Erdoğan ise Rusya-Türkiye ilişkilerine ve geleceğine zarar verecek anlaşmalar yapamaz. Türkiye, büyük gelenekleri olan büyük bir devlettir. Bu ülkenin liderlerinin halktan gizli olarak bazı anlaşmalar yapma ve bir takım maceralara atılma şansı yoktur.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Mayıs 2019 Çarşamba 14:22

YORUM YAZ

 • kuntakintekuntakinte5 gün önce
  BU adamlar harbiden akla sıçmış bunların içinde şu zamanda doğru birini arayan zihin de akıla sıçmış demektir Kemalden ne farkı var bu zihniyetler hep aynı bazen bakıyorsun PKK düşmanı türk savunucusu edaları akşam şeytanla yatıyor kıvırıyor kıvırıyor ama yinede Kemal ve müştemilatı kadar gündem olamıyorAllah bizi Ümmetle beraber eylesin
 • Kirim benimKirim benim6 gün önce
  Kirim beni m ana vatanım t0asim toprağım müslüman Türk milleti moskof mezalimi gördü bu vatan şuuru olmayan perinçek denrnn..şey kimin yaprağını kime veriyor boynozlu
 • KafkasKafkas6 gün önce
  amerikan köpeği fetöşcüler hemen algı operasyonu için buraya doluştu. su uyur düşman uyumaz. kafir boş durmuyor.
 • RealReal6 gün önce
  Buda Rus kopegidir
 • TÜRKOĞLUTÜRKOĞLU6 gün önce
  BU ADAM DA TÜRKÇÜLÜK NUMARASI YAPANLARDAN.
 • KaraKara6 gün önce
  Bu ajan kılıklı bazen reise destek olma tarzında takiyye yapıyor. Bizim saf müslümanlar da "bu adam doğru söylüyor" gibi yanlışlara düşüyorlar.Azılı İslam düşmanı, komünist çin ve rus hayranı birisi.
 • cemcem6 gün önce
  reiz de putinin davetiyle kırıma cami açılışına gidecekti noldu o iş ? reiz yakında kırımın rusya toprağı olduğunu tanır
 • TunçTunç6 gün önce
  KKTC yi önce Rusya tanısın sonra gerisini düşünürüz. İçeride bağımsız, dışarıda Rusya ya bağlı bir ülke olabilir.
 • KafkasKafkas6 gün önce
  Doğu Perinçek!i hiç sevmem. Nihayetinde bir ajandır ve çoğu zaman hainlik için konuşur ancak bazen doğru konuştuğu da olur. Mesela şimdi ki gibi. Sen hem ülkeni amerikanın, batının ve israilin kölesi olmaktan kurtarmaya çalışacaksın, hem de çok sevdiğini söylediğin Kırım'ı ukrayna vasıtasıyla amerikanın kucağına, amerikanın köleliğine koşulsuz şartsız atacaksın. Bu hiç mantıklı bir şey değil.Rusya ve Kırım ile ilgili çekincelerin varsa gidip bunu Putin'le konuşur ve bir anlaşmaya varırsın, sözler alırsın, sonuçta hepimiz aynı gemideyiz, birlikte batmak yerine birlikte çıkmayı seçmeliyiz ve yeni bir sayfa açmalıyız. Hem Rusya ile dost olman gerekiyor ama hem de onlar ve senin için önemli olan Kırım'ı düşmana veriyorsun, olmaz böyle bir şey. Rusya ve Türkiye samimi olduktan sonra tüm sorunlar çözülür.
 • Rasim DUMANRasim DUMAN6 gün önce
  Haberi verirken "yonlendirme" yapmayin lutfen. Bakin bu tavriniz sizi insanlarin gozunden dusuruyor, tepki cekiyorsunuz. Ben Dogu PERINCEK'i ve siyasi cizgisini, oldumolasi sevmem. Amma bazen son derecede dikkat ceken, adil ve hatta "milli ve yerli" tavir ve beyanlari da oluyor, bunlari da dikkate almak lazim. KIRIM ve TURK-RUS iluskileri ile, ABD'nin bu bolgedeki emelleri ve faaliyetleri konusundaki degerlendirmekeri gayet dogru. Yani, TURKIYE acisindan da dogru. Binaenaleyh, bu insani hemen ve pesinen "Rus taraftari" olarak yaftalamak, basiret ve feraset sahiplerine yakismaz. Boyle "adil olmayan" bir tutumu, dogrusu AKIT'e de yakistiramadim. Haberin basligini bir defa daha gozden gecirirsiniz insallah.
 • CÜNEYTCÜNEYT6 gün önce
  AMERİKA AĞZI MI UYGUN SİZLERE ,STRATEJİK MÜTTEFİKİNİZ ....

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Mayıs 2019